۱۳ هزار خانوار روستایی از خدمات صندوق بیمه بهره‌مند شدند

کرج – ایرنا - مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر استان البرز گفت: تاکنون ۱۳ هزار خانوار روستایی و عشایر استان تحت پوشش بیمه قرار گرفته و ۷۴۴ خانوار نیز تا پایان مهر امسال به دلیل فوت سرپرست خانوار، از کار افتادگی یا بازنشستگی پیش از موعد و مستمری پیری دریافت کردند.

اصل ۲۹ قانون اساسی، برخورداری از تامین اجتماعی را حق همگانی دانسته و دولت را مکلف کرده است که از محل درآمدهای عمومی و حاصل از مشارکت های مردمی خدمات برای یکایک افراد جامعه تامین کند.

هر چند قدمت تامین اجتماعی در ایران به بیش از هفت دهه می‌رسد اما بیمه تا سال ۱۳۸۳ برای برخی اقشار معنی و مفهومی نداشت و صرفا افراد و اقشاری که تا این سال، رابطه کارگر و کارفرمایی داشتند می توانستند از خدمات بیمه‌ای استفاده کنند.

سال ۱۳۸۳، تصویب قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی و راه‌اندازی صندوق بیمه اجتماعی روستائیان  عشایر کشور، پنجره امید را برای بیمه شدن اقشاری که تا آن زمان نمی‌توانستند بیمه شوند، گشود.

بر این پایه، صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر کشور در سال ۱۳۸۴ شروع به کار کرد و مدیریت استان البرز نیز در سال ۱۳۹۵ به عنوان آخرین استان کشور راه‌اندازی شد.

مدیریت صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر استان البرز در چهار سال اخیر تلاش کرده است برای روستائیان و عشایر که هفت درصد جمعیت حدود سه میلیون نفری استان را تشکیل می‌دهند ثمر ثمر باشد؛ البته خدمات این صندوق اکنون منحصر به روستائیان و عشایر نیست.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر استان البرز  روز جمعه در گفت وگوی اختصاصی با خبر نگار ایرنا ، آشنایی مردم و مسوولان با خدمات این صندوق را یکی از مهمترین برنامه‌ها و اهداف عنوان کرد.

هادی بشیری با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر از سایر نهادهای زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نوپاتر است، اظهار داشت: حدود ۱۵ سال از آغاز فعالیت صندوق می گذرد و با همه تلاشهای انجام شده، برخی مسئولان نسبت به وظایف، اختیارات و اهداف صندوق آشنا نیستند و بر این پایه، در کنار وظیفه اصلی پوشش قرار دادن افراد مشمول، به موضوع اطلاع‌رسانی نیز توجه داریم.

تکلیف دولت و صندوق

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر البرز با یادآوری تصویب قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی در سال ۱۳۸۳ گفت: یکی از بندهای این مصوبه، تامین و گسترش بیمه برای افرا فاقد پوشش بیمه ای بود؛ در این قانون مقرر شد برای افرادی که پوشش بیمه‌ای ندارند ۲ اقدام شامل بیمه درمان و بیمه اجتماعی پیگیری و انجام شود.

وی افزود: در بخش درمان، بیمه خدمات درمانی یا سلامت از طریق دفترچه های خدمات درمانی روستایی پیگیری شد و بیمه سلامت و اکنون بیمه ایرانیان خدمات درمانی این مهم را ارائه می دهد.

وی ادامه داد: وظیفه بیمه‌های اجتماعی نیز شامل بازنشستگی، کار افتادگی و مستمری بگیران بازماندگان به صندوق جدیدی به عنوان روستائیان و عشایر محول شد.

وی اضافه کرد: اکنون پس از ۱۵ سال، خدمات وزارت تعاون و صندوق، علاوه بر روستاییان و عشایر به کشاورزان غیرساکن در روستا، زنان خانه‌دار روستایی و عشایری، رانندگان حمل بار و مسافر بین شهری، شاغلان فصلی، ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و صاحبان مشاغل خانگی، قالی‌بافان و صنایع مرتبط با آن، صنایع دستی و هنرهای سنتی با سن ۱۸ تا ۵۰ سال ارائه می‌شود.

عضویت در صندوق با پرداخت پنج درصد حق بیمه

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر البرز خاطر نشان کرد: در این صندوق حق بیمه ۱۵ درصد است که ۱۰ درصد آن به عنوان سهم یا کمک دولت و پنج درصد توسط بیمه شده پرداخت می‌شود که حداقل این رقم در سال ۱۳۹۹، ۲۷۵ هزار ریال و حداکثر آن ۷۰۰ هزار ریال است.

 بشیری توضیح داد: اگر یک خانواده روستایی سطح درآمدی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را انتخاب کند حق بیمه یک ماه ۷۰۰ هزار ریال و یکسال آن هشت میلیون و ۴۰۰ هزار ریال می‌شود که با این مبلغ می‌تواند خود و افراد تحت تکفل را عضو صندوق کرده و از مزایای بیمه اجتماعی استفاده کند.

وی با بیان اینکه تعهد صندوق، بیمه بلند مدت شامل بازنشستگی، از کار افتادگی و مستمری بازماندگان است، اظهار داشت: با توجه به عمر ۱۵ ساله صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، این صندوق اکنون تعریف بازنشستگی شامل ۶۰ سال سن و سابقه ۲۰ سال، ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه و یا سابقه ۳۵ سال را اعمال نمی‌کند اما در بحث بازنشستگی، مستمری پیری دارد.

وی گفت: برای مستمری پیری، اگر سن بیمه‌شده به ۶۵ سال برسد و ۱۵ ساله مسابقه پرداخت حق پرداخت داشته باشد می‌تواند مستمری پیری را دریافت کند یا بر اساس قانون مصوب مجلس اگر سن بیمه شده‌ای به ۷۰ سال برسد با ۱۰ سال سابقه می‌تواند به بازنشستگی پیش از موعد برسد.

"در بحث کار افتادگی، اگر بیمه شده یک سال بیمه داشته باشد و به دلیل بیماری یا حادثه‌ای غیر از کار، از کار افتاده شود می تواند از مزایای کار افتادگی استفاده کند و اگر کار افتادگی ناشی از کارش باشد بدون در نظر گرفتن سابقه از مزایا استفاده می‌کند. فقط باید «از کار افتاده کلی» باشد یعنی کمیسیون مربوطه تشخیص دهد که ۶۶ درصد به بالا توانایی کاری‌اش را از دست داده است."

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر البرز با اشاره به تعهد این صندوق در خصوص مستمری بازماندگان اظهار داشت: اگر بیمه شده فوت کند افراد تحت تکفل می‌توانند مستمری بازنشستگی استفاده کنند و اگر عضو صندوق بخواهد صندوق خود را تغییر دهد می‌تواند سوابق خود را منتقل کند یعنی نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای هم در این صندوق امکان پذیر است.

بهره‌مندی افزون بر ۱۳ هزار خانوار از صندوق

بشیری خاطر نشان کرد: اکنون ۱۳ هزار خانوار در استان البرز توسط صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر بیمه شده‌اند و ۷۴۴ خانوار نیز تا پایان مهر ماه به دلیل فوت سرپرست خانوار، از کار افتادگی یا بازنشستگی پیش از موعد و مستمری پیری دریافت می‌کنند.

وی افزود: در استان البرز نزدیک به هفت هزار خانوار روستایی فاقد پوشش بیمه‌ای شناسایی شدند و از طریق پیامک به آنها اطلاع‌رسانی می‌کنیم و امیدواریم طی ۲ سال بتوانیم حداقل یک نفر از هر خانوار را به عضویت صندوق درآوریم.

بیشیری خاطر نشان کرد: این برنامه تعهد دولت و جدا از طرح بیمه یک میلیون و ۴۰۰ نفر است، البته امکان دارد بخشی از افراد شناسایی شده در طرح یادشده هم قرار گیرند.

وی ادامه داد: تمرکز صندوق روستائیان و عشایر البرز در سال ۱۳۹۸ علاوه بر هفت هزار خانوار روستایی، روی شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت و کشاورزان غیرساکن در روستا بود که تا پیش از این نمی‌توانستند بیمه شوند.

وی اضافه کرد: با قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی، کشاورزان هم زیر پوشش صندوق قرار گرفتند و می‌توانند علاوه بر تامین اجتماعی در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر هم حق بیه پرداخت کنند.

رشد ۱۶۰ درصدی اعضا در سال ۹۸

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر البرز با اشاره به رشد ۱۶۰ درصدی عضویت در این صندوق در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ گفت: سال ۱۳۹۸ حدود یکهزار و ۲۰ خانوار جدید در استان به عضویت صندوق درآمدند.

بشیری افزود: سال ۱۳۹۹ در کنار مشاغل خانگی، روی بحث قالی‌بافان ورود کردیم و امیدواریم این افراد هم به عضویت صندوق درآیند.

وی، روند ثبت‌نام عشایر برای عضویت در صندوق روستاییان و عشایر البرز را همچنون روستاییان مطلوب دانست و اظهار داشت: با این اوصاف، در سال ۱۳۹۹ برای بیمه شدن افراد ساکن در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، قالی‌بافان و رانندگان حمل بار و مسافر بین شهری نیز تلاش می‌شود.

اکنون ۲۰ کارگزاری استان البرز شامل هشت کارگزاری ساوجبلاغ، هفت کارگزاری کرج، ۲ کارگزاری نظرآباد و یک کارگزاری در شهرستان‌های طالقان، اشتهارد و فردیس آماده ارائه اطلاعات و ثبت‌نام واجدان شرایط عضویت در صندوق روستائیان و عشایر هستند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =