عزم تیم شهدای قشقایی شیراز برای درخشش در لیگ دسته اول فوتبال کشور

شیراز - ایرنا- دست اندرکاران تیم فوتبال شهدای قشقایی شیراز با تیم جوان و بومی که تشکیل داده اند عزم خود را  برای درخشش در رقابت های فوتبال دسته یک کشور جزم کرده اند.

مدیرعامل، مربیان تیم و مدیررسانه ای این باشگاه با حضور در دفتر خبرگزاری ایرنا مرکز فارس در  گفت و گویی  بر این باور هستند که یک تیم به تنهایی نمی تواند موفق باشد مگر اینکه با حمایت های همه جانبه مسوولان استان همراه باشد.

این تیم  باوجود اینکه سابقه زیادی در فوتبال کشور ندارد اما  یکی از پر طرفدارترین تیم های ایران است که از پشتیبانی ایل بزرگ قشقایی برخوردار است و با شکست تیم پرسپولیس تهران در جام حذفی در سال ۹۵  تاریخ ساز شدند و نام آنها در فوتبال کشور طنین انداز شد.

تیم شهدای قشقایی کارش را در سال ۹۲ با حضور در مسابقات فوتبال شیراز آغاز کرد،  سپس در زیر گروه لیگ دسته سه ، دسته دوم و خریدن امتیاز تیم برق جدید شیراز در دسته یک به صورت حرفه ای وارد فوتبال کشور شدند و بر اساس برنامه این باشگاه قرار است در سال ۱۴۰۰ به لیگ برتر کشور صعود کند.

هر چند سازو کار مناسب برای حضور در لیگ برتر  فراهم نشده و طبیعی است تیمی که می خواهد به لیگ برتر صعود کند باید از توان مالی بالایی برخور داشته تا بتواند با تیم هایی متمول دست پنجه نرم کند.

استان فارس حدود هشت سال است از داشتن تیمی  در لیگ برتر رنج می برد و هواداران پر شمار فوتبال در این استان برای داشتن یک  تیم در لیگ برتر لحظه شماری می کنند و آرزو دارند هر چه زودتر زمینه حضور تیم های فجر شهید سپاسی و شهدای قشقایی شیراز فراهم شود .

مدیر عامل باشگاه شهدای قشقایی : با کم مهری مواجه شدیم

اما مدیر عامل باشگاه شهدای قشقایی شیراز با بیان اینکه با کم مهری مواجه شدیم ، افزود: اینکه  نام شهدای قشقایی مزین بر این باشگاه شده یک  فلسفه پشت ان بوده است که از بدو تاسیس به دنبال کارهای فرهنگی بوده ایم و در مناسبت های مختلف هم حضوری پر رنگ داشته ایم .

روح الله نجف پور ادامه داد: طی هشت سال گذشته برای حدود ۳۵۰ نفردر رده های مختلف سنی  کار افرینی کرده ایم و امار شهدای قشقایی که حدود سه هزار نفر بودند شناسایی  از این رو نام تیم را مزین به شهدای قشقایی کردیم و با استفاده از ظرفیت های ایل بزرگ قشقایی ۲۵۰۰ بسته معیشتی در نقاط کم برخوردار و حاشیه شیراز توزیع شد و  اینکه مورد کم مهری قرار گرفتیم نمی دانم ایراد از کجاست .

وی افزود : هواداران ما در کشور به عنوان نمونه معرفی شدند و  حوزه فرهنگی ما بسیار پر رنگ تر از ورزش است که رسانه ها کمتر به این موضوع پرداخته اند و تنها مسایل فنی تیم بازگو شده است .

نجف پور با اشاره به اینکه عوامل متعددی برای حضور در لیگ برتر لازم است، اظهار داشت : بدون تعارف اگرمنابع مالی یک باشگاه تامین باشد حضور در  لیگ بر تر اتفاق می افتد و اگر نگاهی طی چند سال گذشته به تیم هایی که لیگ برتر صعود کردند داشته باشیم می بینیم که قدرت اقتصادی تیم هایی نظیر مس کرمان،  الومینیم اراک و  شهرداری بوشهرو حمایت عوامل استانی در صعود آنها دخیل بوده است .

وی همچنین به هواداران  تیم اشاره کرد و گفت : ما روی این مسئله مهم  برای حضور در لیگ برتر  حساب ویژه ای باز کرده ایم که به دلیل وجود بیماری کرونا از وجود انها محروم هستیم و باید راهکاری ارایه شود تا این خلا را به نحوی پُر کنیم ضمن اینکه استفاده ازکادر فنی قوی و جوان نیز مد نظر ما بوده است و همه تلاش خود  را خواهیم کرد تا صعود به لیگ برتر اتفاق بیفتد.

مدیر عامل باشگاه قشقایی : حدود ۵۰۰ میلیون تومان کمک های دولتی داشتیم 

حدود ۵۰۰ میلیون تومان کمک های دولتی داشتیم

نجف پور ادامه داد : یک سوء تفاهم پیش آمد برای همین از هیات فوتبال شیراز استعلام گرفتم و طی  چهار سال گذشته در سال ۹۶ حدود  ۱۰۵ میلیون تومان، سال  ۹۷حدود   ۱۷۸ میلیون تومان، سال  ۹۸ حدود  ۲۷۸ میلیون تومان و در سال ۹۹ هم به دلیل سوءتفاهمی که پیش امده حمایت نشده ایم و جمع دریافتی ما حدود ۵۰۰ میلیون تومان بوده است که این  رقم پول یک بازیکن خوب هم نمی شود زیرا تیم مس کرمان یک و نیم میلیارد تومان پول به بازیکنان خود داده اند .

وی گفت: در لیگ گذشته برای  ۵۰ بازیکن،  ۳۴ بازی و هزینه های سفر و با توجه به تورم حدود ۹ میلیارد تومان هزینه بر اورد و مقرر شد ۳۰ در صد کمک شود یعنی چیزی حدود سه میلیارد تومان که اگراین اتفاق افتاده بود نتیجه بهتری می گرفتیم و ما شفاف سازی کردیم که چقدر کمک دولتی داشته ایم.

 نجف پور افزود:  برای فصل جدید لیگ هم  کتبا ۳۵ مورد اشاره کردیم که ۱۲ میلیارد تومان براورد شد یک ماه قبل تقدیم حاجی زاده مدیر کل جدید ورزش و جوانان کردیم و مثل مرد گفت نداریم ونمی توانم وعده دروغ بدهم زیرا از نظر قانونی کمک به تیم های حرفه ای ممنوع است و ما می توانیم از شما حمایت های معنوی کنیم .

وی تاکید کرد: این پرسش مطرح می شود  که ممنوعیت کمک به تیم های حرفه ای فقط در استان فارس لحاظ می شود در حالی که در استان های دیگر همچون اصفهان ، آذربایجان شرقی و غربی ، خراسان و تهران اینگونه نیست برای همین هم از تیم ۷۰ ساله  برق شیراز که نابود شد، دیگر خبری نیست.

سرمربی تیم قشقایی : کار سختی داریم ، تیم هنوز بسته نشده است

سرمربی قشقایی : ریسک بزرگی کردم که مسولیت این تیم را پذیرفتم 

سرمربی جدید تیم قشقایی هم در این نشست بیان داشت : ریسک بزرگی کردم که مسوولیت تیم قشقایی را پذیرفتم  زیرا تیم مس کرمان برای حضور در لیگ برتر حدود  ۵۰ میلیارد تومان هزینه کرده است و با قاطعیت می گویم که  تیم قشقایی در بین ۱۸ تیم شرکت کننده به لحاظ مالی هجدهم است از این رو کار سختی داریم و تیم هم هنوز بسته نشده است .

داریوش هرمزی ادامه داد: شرکت ها و کارخانه های استان  فارس باید به مسولیت اجتماعی خود ادا کنند و به تیم های قشقایی و فجر شهید سپاسیکه در جبهه ای کاملا نابرابر می جنگند کمک کنند .

وی گفت: حدود یک  ماه است  تمرین های خود را اغاز کرده ایم و از فصل قبل تنها سه بازیکن باقی مانده است و برای تکمیل تیم از سایر بازیکنان استان  تست گرفتیم ، کاری که هیچ کدام از تیم ها در لیگ دسته یک انجام نداده اند .

هرمزی افزود: در سال های گذشته با تیم های زیادی کار کرده ام و معلوم نیست تا چه  زمان درتیم قشقایی باشم اما می خواهم به زوایای پنهان این تیم هم پرداخته شود زیرا با همه تیم هایی که تا کنون کار کرده ام فرق دارد چون تمام مسوولان استان پشت انها بودند.

سرمربی تیم قشقایی با بیان اینکه در  بسیاری از پست ها دچار مشکل هستیم زیرا نتوانستیم  بازیکن قابلی  جذب کنیم ، افزود: اگر هم بازیکنان مطرحی باشند  انها پول زیادی می خواهند که باشگاه قشقایی توان پرداختن به انها را  نداردبا این حال به امید زنده هستیم و هدف اول ما هم لیگ برتر است ومسولان استان و به ویژه رسانه ها هم باید همین گونه باشند و  رفتن به  لیگ برتر شاخص هایی دارد که امروز ما از برگزاری حتی یک اردو هم  عاجزهستیم و  ابزارهای ما با لیگ برتر تناسب ندارد .

هرمزی بیان داشت: بازیکنانی از این استان انتخاب کردیم که اینده فوتبال هستند اما کسی انها ندیده است، بازیکنانی  که از چشم همه دور مانده و کسی نبوده  که دست انها را بگیرد.

وی تاکید کرد : ما از بازیکنانی که  در شهرستان های  داراب، فسا، نوراباد، اباده  و  فیروزاباد  حضور داشتند تست گرفتیم کاری که هیچ  کدام از باشگاه های ایران اینگونه کار نکرده است و در تیم های  فولاد خوزستان و استقلال اهواز هم که حضور داشتم این کار را نمی کردیم.

هرمزی افزود:  وقتی کفگیر یک باشگاه به ته دیگ می خورد مجبوریم برویم سراغ استعدادهای پنهان که دیده نشدو  ما انها را جمع کردیم ضمن اینکه  کار سختی در  لیگ دسته اول داریم با این حال نا امید نیستیم و چشم انتظار حمایت رسانه ها هستیم .  

مربی تیم قشقایی: اگر قرار است فوتبال فارس دوباره شکل بگیرد باید ادعا را کنار گذاشت

مربی تیم قشقایی : باید ادعا ها را کنار گذاشت 

اما مربی تیم قشقایی با اظهار اینکه اگر قرار است فوتبال فارس دوباره شکل بگیرد باید ادعاها را کنار گذاشت ، می گوید: قرار نیست که همه توی گود باشند و یا اینکه پیشکسوتان باید حتما در جمع باشند که تیم شکل بگیرد، خیر، اینگونه نیست.

 رشید طهماسبی ادامه داد: اگر امروز هم در کنار تیم قشقایی یک سرمربی شیرازی بود باز هم فضای مجازی در گیر مسایل حاشیه ای بود و از رسانه ها می خواهم به این مسله مهم ورود کنند و از تیم های فجر شهید سپاسی و شهدای قشقایی شیراز حمایت کنند تا باشگاه ها با خیال راحت کارشان را پیش ببرند زیرا جای صعود است.

وی اضافه کرد: امروز در کنار تیم ما علاوه بر داریوش هرمزی که سابقه کار کردن در شیراز را دارد تمام مربیان دیگر و بیش از ۸۰ در صد بازیکنان بومی هستند و حمایت از این تیم به  بازیکنان برای ارایه بازیهای با کیفیت انگیزه مضاعف می دهد.

طماسبی با بیان اینکه سعی داریم کمتر در فضای مجازی حضور یابیم و کارمان در مستطیل سبز باشد، بیان داشت: اگر هم به فضای مجازی ورود کنیم به ما حمله می شود و اینکه دوستان پیشکسوت ما توانایی دارند در آن شکی نیست اما باید حضور انها  مثبت باشد .

مربی تیم قشقایی تاکید کرد: بحث بومی و غیر بومی  در فوتبال حرفه ای دیگر جایگاهی ندارد و اگر مربی می اید در تیم قشقایی کار کند این بحث ها حرفه ای نیست و باید  به شکل مطلوب  پیش ببریم  و خوب از داشته ها استفاده کنیم .

وی گفت: ما سال گذشته یک مربی غیر بومی به نام رضا عنایتی  داشتیم  که نتیجه نگرفتیم اما همین شخص در تیم هوادار تهران  نتیجه گرفت ضمن اینکه مشکل فوتبال فارس مربیان غیر بومی نیستند و مشکل اصلی ناشی از حواشی های ان است که واقعا در این شرایط کمک نمی شود .

طهماسبی اضافه کرد : داریوش هرمزی  از  مکتب فوتبال استان کارش شکل گرفته و در  شیراز بوده است و  دوستانی هم  که در فضای مجازی می نویسند، این مربی زمانی که شیراز بودند کارنامه خوبی داشته اند و زمانی هم که بیرون از استان بودند بازهم کارنامه درخشانی داشته اند و جای تقدیر دارد،قطعا هرمزی با دل بزرگی وارد شیراز شدهاند.

وی اشاره کرد: همه می دانیم مربیانی که در  شهر خودمان ادعا دارند و برای انها  احترام قایل هستیم  اگر بخواهند این تیم قشقایی با این شرایط تحویل بگیرند، بازیکنان را کنار می گذارند، مگر می شود یک تیم هیچ بازیکن اسمی نداشته باشد و ما از این بابت نگران نیستیم چرا که بازیکنانی را به خدمت گرفتیم که در گذشته آنها کنار گذاشته اند و امروز تیم قشقایی از این جوانان فارسی رونمایی می کند.

 طهماسبی از مدیریت باشگاه که در این چند ساله یک تنه ایستادند تشکر کرد و گفت : بارها با مشکلاتی که وجود داشت پیشنهاد دادیم تیم را واگذار کنند و به زندگی  خود برسند اما همچنان استقامت  کردند و به هدف  خود که اسیایی شدن تیم است خواهند رسید و حتما این اتفاق خواهد افتاد.

مدیررسانه ای تیم قشقایی: ارتباط مدیریت باشگاه با رسانه ها باید قوی باشد

مدیر رسانه ای باشگاه قشقایی هم در این نشست گفت: در تمام سال های گذشته به هنگام بازی تیم های شیرازی همیشه خبرنگار خبرگزاری ایرنا و یک روزنامه محلی حضور داشتند و برای بهتر شدن هر باشگاهی نیاز است مدیریت آن با رسانه ها ارتباط قوی داشته باشند .

نوید عبدالهی فرد ادامه داد: در این سال ها هیات فوتبال فارس و یا باشگاه ها حتی یک نشست هم با خبرنگاران نداشتند  و میزگردی هم که سال گذشته در ایرنا برگزار شد باوجود دعوت  بسیاری شرکت نداشتند.

 وی اضافه کرد: ما در باشگاه قشقایی اخیرا برای نخستین بار این کار را شروع کردیم و  تا اخر فصل هم ارتباط خوبی با رسانه ها خواهیم داشت ضمن اینکه داریوش هرمزی سر مربی تیم دکترای فیزیولوژی ورزشی دارند و امیدوارم با سوابق اکادمی این سرمربی، فوتبال استان از وجود او سود ببرد .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها