۶ هزار و ۷۰۹ بیمار خاص در استان فارس واکسن رایگان آنفلوآنزا دریافت کردند

شیراز - ایرنا- به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز تا کنون ، ۶ هزار و ۷۰۹ بیمار مبتلا به سرطان، هموفیلی، تالاسمی، سیتیک فیبروزیس (CF)، ام اس (MS)، پروانه ای (EB)، بیماران دیالیزی و بیمارانی که پیوند کلیه، کبد و پانکراس داشته اند، واکسن آنفلوانزا را به صورت رایگان دریافت کرده اند.

 عبدالرسول همتی روز دوشنبه با بیان نشانی مراکزی که واکسن آنفلوآنزا توزیع می کنند افزود: واکسیناسیون بیماران مبتلا به سرطان ساکن شیراز در بلوار دانشجو، کوچه ۷، مرکز خدمات جامع سلامت حضرت عباس (ع) و واکسیناسیون بیماران پیوندی و بیماران MS در مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز واقع در دروازه کازرون انجام می شود.

وی افزود: بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز می توانند برای دریافت واکسن آنفلوانزای خود به بیمارستان شهید آیت الله دستغیب واقع در خیابان حافظ، جنب باغ ملی مراجعه کنند.

دکتر همتی تاکید کرد: بیماران خاص و صعب العلاج ساکن دیگر شهرستان ها نیز برای دریافت واکسن آنفلوانزای موردنیاز خود به مرکز بهداشت شهرستان محل سکونت خود مراجعه کنند و نیازی به مراجعه به مرکز استان نیست.

وی هشدار داد: در روزهای تلخی در مبارزه با کرونا به سر می بریم و اگر به دستورالعمل های بهداشتی توجه نکنیم، روزهای سخت تر و تلخ تری پیش روی همه ما خواهد بود.

معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: تنها راه برون رفت از این بحران و قطع زنجیره انتقال این بیماری، شستشوی مداوم و اصولی دست ها، استفاده از ماسک از خانه تا خانه، رعایت فاصله فیزیکی در روابط اجتماعی و پرهیز از مسافرت و ترددهای غیرضروری است.

وی از هم استانی های عزیز خواست تا ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی، در صورت بروز هرگونه نشانه های مشکوک به کووید ۱۹ نظیر سرفه خشک، گلو درد، تب، لرز، از دست دادن حس بویایی/چشایی، تنگی نفس، با تکمیل سامانه خوداظهاری وزارت بهداشت به نشانی www.salamat.gov.ir، برای ارزیابی های بیشتر به سرعت به پزشک خانواده خود یا یکی از مراکز منتخب درمان سرپایی کرونا مراجعه کنند.

دکتر همتی اضافه کرد: هم اکنون ۴۴ مرکز منتخب درمان سرپایی کرونا در حال ارائه خدمات پیش بیمارستانی به مردم هستند که از این تعداد ۱۱ مرکز خدمات جامع سلامت ابوالفضل(ع)، مرکز خدمات جامع سلامت گل سرخ، مرکز خدمات جامع سلامت شهید سلطانی، مرکز خدمات جامع سلامت بوستان، مرکز خدمات جامع سلامت فاطمه زهرا (س)، مرکز خدمات جامع سلامت علیپور(توحید(، مرکز خدمات جامع سلامت حر ریاحی، مرکز خدمات جامع سلامت ولیعصر(بوستان شقایق)، مرکز خدمات جامع سلامت مفتاحی(پایگاه مطهری)، مرکز خدمات جامع سلامت موسی بن جعفر(پایگاه خورشید)، مرکز خدمات جامع سلامت بهارستان (پایگاه عرفان) و مرکز خدمات جامع سلامت امام رضا (پایگاه گلبهار) در شیراز و ۳۳ مرکز در شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز قرار دارند.

همتی  از برنامه ریزی معاونت بهداشت دانشگاه برای افزایش مراکز منتخب درمان سرپایی کرونا خبر داد و گفت: این اقدام در راستای افزایش خدمات پیش بیمارستانی و کاهش بار مراجعات به مراکز درمانی انجام شده است.

این مقام مسوول در دانشگاه از مردم خواست با توجه به افزایش بار مراجعات با نشانه های مشکوک به مراکز منتخب درمان سرپایی کرونا، در صورت احساس نیاز به ارزیابی ابتلا به کووید ۱۹در مرحله نخست به پزشک خانواده خود مراجعه کنند و در صورت مراجعه مستقیم به مراکز منتخب درمان سرپایی کرونا با صبر و حوصله در دریافت خدمات، یاری گر کارکنان تلاشگر مراکز منتخب درمان سرپایی کرونا باشند.

اخبار مرتبط