کره شمالی مشاور امنیت ملی کره جنوبی را به خیانت و انکار متهم کرد

پکن-ایرنا-خبرگزاری کره شمالی امروز با انتشار بیانیه ای، اظهارات مشاور امنیت ملی کره جنوبی در سفر اخیر وی به آمریکا و دخالت دادن واشنگتن در امور دو کره را بشدت مورد انتقاد قرار داد و او را به خیانت متهم کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از این خبرگزاری، مشاور امنیت ملی کره جنوبی در سفر خود به ایالات متحده گفته بود که روابط بین دو کره باید از طریق گفت و گو با ایالات متحده و سایر کشورهای منطقه حل شود.

بنا به این گزارش، «سو هون» که رئیس دفتر امنیت ملی ریاست جمهوری کره جنوبی نیز می باشد، به دلیل چنین اظهاراتی مرتکب "انکار و خیانت" در ارتباط با مناسبات دو کره شده است.

خبرگزاری کره شمالی با اشاره به سفر او به واشنگتن در اوایل ماه جاری که شامل دیداری با همتای خود «رابرت اوبرایان» و سایر مقامات عالی رتبه بود، آورده است: "مشاور امنیتی کره جنوبی مخفیانه از ایالات متحده بازدید و در این ملاقات ها احمقانه رفتار کرد".

مقام کره جنوبی در جریان این سفر به خبرنگاران گفت که روابط بین دو کره را "نمی توان فقط رابطه ای میان جنوب و شمال دانست"، چون این مناسبات "نیاز به بحث، هماهنگی و انجام کار با آمریکا و کشورهای همسایه دارد". 

کره شمالی سخنان «سو» را "پوچ" دانسته و افزوده است: "این روابط مقدس بین دو کره را نمی توان به نوعی از مناسبات فرعی از روابط بین الملل تنزل داد.

این کشور اظهارات وی را "نمایش عمومی انکار و خیانت" سئول در مورد چندین توافق نامه بین دو طرف توصیف و تاکید کرده است که دو کشور دارای بیانیه های سران و اعلامیه سال ۲۰۰۷ پیونگ یانگ و بیانیه صلح ۲۰۱۸ هستند که رهبران دو کشور صادر کرده اند. 

کره شمالی خاطر نشان کرده است که روابط بین دو کره موضوعی نیست که بخواهیم درب اره آن با کشور دیگری صحبت کنیم و یا از آنها کمک بگیریم. این یک مساله ملی است که باید بین دو کشور مورد بررسی قرار گیرد. 

خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی گزارش کرده که چنین انتقاد سرسختانه ای هشداری به تقویت روابط آمریکا و کره جنوبی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مرتبط با توقف مذاکرات هسته ای واشنگتن و پیونگ یانگ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =