یک‌هزار و ۵۳ واحد دامی مناطق زلزله‌زده میانه و سراب آماده بهره‌برداری است
عکس آرشیوی

تبریز - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: از ۲ هزار واحد دامی آسیب دیده شهرستان های میانه و سراب در جریان زلزله سال گذشته، یک هزار و ۵۳ واحد ۱۰۰ درصد تکمیل و آماده بهره برداری است.

اکبرفتحی، روز پنجشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران میانه با بیان اینکه براساس مصوبه هیات دولت تکلیفی برای جهاد کشاورزی در زمینه مناطق زلزله زده میانه و سراب لحاظ نشده بود، افزود: این سازمان به منظور پیشبرد بازسازی اماکن دامی روستاهای زلزله زده اعلام آمادگی کرد و تشکیل پرونده داد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۵۵ درصد تسهیلات بازسازی اماکن دامی آسیب دیده این شهرستان ها پرداخت شده است، اظهار داشت: ۸۴۳ اماکن دامی این شهرستان ها نیز ۶۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت داشته و ۱۰۳ واحد نیز به علت عدم استقبال صاحبان اماکن دامی از حدود ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردارند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی متوسط پیشرفت فیزیکی بازسازی اماکن دامی شهرستان های میانه و سراب را ۸۰ درصد اعلام کرد و گفت: عدم آزادسازی سایر منابع بانکی برای روستاییان زلزله زده ای که با بانک ها قرارداد عقد کرده اند و عدم پرداخت کمک بلاعوض ۵ میلیون تومانی عمده علت تکمیل نشدن بازسازی اماکن دامی این شهرستان ها است.

فتحی، با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی از جمله میلگرد و سیمان، ادامه داد: اگر در هفته آتی کمک بلاعوض ۵ میلیون تومانی برای بازسازی اماکن دامی به زلزله زدگان پرداخت شود، کشاورزان خواهند توانست اماکن دامی را تکمیل کنند.

وی خواستار تسریع در پرداخت کمک بلاعوض ۵ میلیون تومانی به زلزله زدگان شد و یاداوری کرد: با توجه به اینکه سهمیه میلگرد و سیمان برای اماکن دامی اختصاص نیافته و این سهمیه فقط برای واحدهای مسکونی تخصیص یافته است، تخصیص این سهیمه به اماکن دامی نقش بسزایی در تکمیل عملیات بازسازی این اماکن خواهد گذاشت.

زلزله ۵.۹ ریشتری ۱۷ آبان سال ۹۸ در سراب و میانه به ۱۱۰ روستای این شهرستان ها خسارت وارد کرد و در اثر این زلزله ۳ هزار واحد روستایی در این شهرها نیاز به تخریب و دوباره سازی و ۲ هزار واحد نیز نیاز به تعمیر داشت.

شهرستان میانه با بیش از ۱۹۱ هزار نفر جمعیت بیش از ۳۳۰ روستا دارد که بخش عمده آنها در مناطق مرتفع و کوهستانی واقع شده اند و شهرستان سراب با ۱۳۵ هزار نفر جمعیت در ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق سراب واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =