کاشی‌های مسروقه سقاخانه چهارراه نقاشی اصفهان مسترد شد

اصفهان - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان گفت: کاشی‌هایی که از سقاخانه چهار راه نقاشی واقع در مرکز کلانشهر اصفهان به سرقت رفته بود با شناسایی سارق، کشف و مسترد شد.

فریدون الله‌یاری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعدادی از کاشی‌های سقاخانه واقع در چهارراه نقاشی اصفهان حدود پنج شب گذشته به سرقت رفته بود که با تلاش عوامل یگان حفاظت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی، سارق آن شناسایی و کاشی های مسروقه، کشف و مسترد شد.

وی با بیان اینکه این کاشی ها در زمان حاضر در اختیار یگان حفاظت میراث فرهنگی اصفهان قرار دارد، خاطرنشان کرد: قدمت این سقاخانه به دوره پهلوی برمی گردد و ثبت ملی نشده است.

الله‌یاری با تاکید بر اینکه کاشی های مسروقه بصورت مستقل ارزش مالی چندانی ندارند، تصریح کرد: با توجه به اینکه این سقاخانه بر روی بدنه دیوار یک ملک شخصی ایجاد شده و ثبت ملی نیست، متولی خاصی نداشته و امکان حفاظت دائم از آن توسط اداره کل میراث فرهنگی وجود ندارد.

وی اظهار داشت: کلانشهر اصفهان دارای چندین سقاخانه تاریخی مربوط به دوران قاجار و پهلوی است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان گفت: این سقاخانه جزو تاریخ معاصر اصفهان محسوب می‌شود و لازم است همه مردم نسبت به حفاظت از آن اهتمام و توجه داشته باشند.

از قدیمی‌ترین سقاخانه های اصفهان می توان به دردشت در بازار دردشت، مسجد سید، سر درب مقبره علامه مجلسی و عزیز الله در میان چهارسوق بازار روبروی ورودی مسجد جامع اصفهان اشاره کرد.

تاکنون بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی استان اصفهان شناسایی شده و یکهزار و ۹۰۰ مورد آن به ثبت ملی رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =