بابویی: با طرح «کوچ»، سلامت دانش‌آموزان را کنترل می‌کنیم

تهران- ایرنا- رییس فدراسیون ورزش‌های دانش آموزی گفت: شیوع ویروس کرونا در ایران تمام برنامه‌های ورزشی و سلامت دانش‌آموزان را تحت تاثیر قرار داده اما با طرح کنترل وزن و چاقی داش‌آموزان (کوچ) بر سلامت آنان نظارت داریم.

«حسین بابویی» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر برنامه‌های ورزشی دانش آموزی اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا بر برنامه‌های آموزشی و ورزشی قشر میلیونی دانش آموزان تاثیر زیادی گذاشته است؛ متاسفانه مدت زمان طولانی است که مدارس تعطیل و زنگ‌های ورزش نیز باید براساس برنامه‌های معلمین در سامانه شاد ارائه شود. این موجب شده تا شور و هیجان کودک و نوجوان کم شده و مسابقات درون مدرسه‌ای نیز کاملا تعطیل شوند. اما برای جبران این کاستی‌ها، برنامه‌ای برای این گروه در دستور کار قرار دادیم که نخستین آن طرح کنترل وزن و چاقی (کوچ) است. در این طرح معلمان ورزش و آموزگان با ثبت قد و وزن دانش آموزان هر چند ماه به ارزیابی سلامت آنان خواهند پرداخت و در نهایت برنامه‌هایی را برای پیشگیری از چاقی مفرط در بین دانش آموزان مستعد ارائه می‌شود.

رییس فدراسیون ورزش‌های دانش آموزی در تشریح دیگر برنامه‌های این نهاد گفت: یکی دیگر از برنامه هایی که فدراسیون به صورت جدی به دنبال آن است مسابقه مهارت ورزشی دانش آموزی است که در چند رشته مختلف به صورت آنلاین برگزار می‌شود. در این مسابقه دانش‌آموز با انجام مهارت‌های بازی با توپ یا رشته‌های دیگر فیلم خود را به سامانه اعلام شده ارسال و مورد داوری قرار خواهد گرفت. البته مسابقه در سطح شهر، شهرستان، منطقه و استان خواهد بود و برگزیدگان به جشنواره کشوری راه پیدا خواهند کرد. با این کار هم تحرک در بین دانش آموزان ایجاد می‌شود و هم آنان هیجان لازم را تجربه خواهند کرد.

وی افزود: تنها کار ما به این برنامه‌ها ختم نمی‌شود بلکه مسابقات غیر حضوری دیگر نیز در دستور کار قرار گرفته است و مسابقاتی مانند شطرنج و تکواندو برگزار شد و در شطرنج تیم ملی دانش آموزی شرکت کرد که چهار سکوی جهانی کسب کرد و مقام تیمی ایران نیز به زودی اعلام می‌شود. بعد از لغو شدن رقابت‌های حضوری، ما چندین رشته غیرحضوری طراحی کردیم که در حدود ۱۰ رشته است و مدل برگزاری آن نیز طراحی شده است. در رشته‌ای مانند فوتبال و فوتسال مسیری طراحی می‌شود و ورزشکار در آن تکنیک خود را به نمایش خواهد گذاشت و بعد از آن داوران به طور آنلاین اقدام به امتیازدهی خواهند کرد.

بابویی با اشاره به فعالیت معلمان تربیت بدنی در دوران کرونا افزود: طرح‌های زیادی به کمک معاونت سلامت و تربیت بدنی طراحی شده و ما نیز نظرات خود را اعلام کردیم. امید است تا پایان دوران کرونا مشکلی در برنامه ورزشی دانش آموزی پیش نیاید.

رییس فدراسیون در پایان گفت: مسابقات المپیک دانش آموزی قرار بود مهرماه امسال برگزار شود که یکسال به تعویق افتاد. تمام تلاش ما این است که بهترین نفرات را اعزام کنیم. البته در هفته پارالمپیک نیز برنامه‌هایی متناسب با دانش آموزان معلول داشتیم و به عنوان فدراسیون عضو از دانش‌آموزان نخبه معلول در بخش ورزش تقدیر شد و دانش آموزان هم با کمک مربیان خود در طرح «من می‌توانم» شرکت کردند. برای این طرح دوره آموزش مربیان داشتیم و اکنون آنان در حال فعالیت هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار ورزش