۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۱
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 84092575
۰ نفر

برچسب‌ها

کشاورزان ابرکوه برداشت آب را مدیریت کنند

یزد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره اینکه امسال برای دومین سال متوالی طرح خاموشی چاه‌ها در این شهرستان اجرا نمی‌شود، ، از کشاورزان و بهره‌برداران خواست، در تامین آب مورد نیاز مزارع و باغ‌های خود با رعایت الگوی مصرف نحوه برداشت را مدیریت کنند.

مهدی غیب الهی عصر پنجشنبه به ایرنا افزود: طرح خاموشی ۶۰ روزه چاه های کشاورزی با مدیریت برداشت به ۹۰ روزه افزایش یافت، کشاورزان بایستی با برنامه ریزی متناسب با حجم آب تحویلی نسبت به کشت پاییزه گندم اقدام کنند.

عضو شورای حفاظت منابع آب شهرستان با اشاره به افت سطح آب‌های زیرزمینی منطقه با هشدار به برخی کشاورزان در برداشت بی رویه و غیرعلمی از تعدادی چاه‌ها، افزود: بهترین راهکار استفاده از منابع آب توسعه طرح‌های آبیاری نوین است.

غیب الهی بیان کرد: برای مدیریت برداشت آب  ۹۹ درصد چاه‌های کشاورزی با همکاری کشاورزان و مشارکت شرکت توزیع برق و شرکت آب منطقه ای  به کنتور هوشمند تجهیز شده است.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان برای برداشت آب در بخش کشاورزی در طرح تعادل بخشی آب همکاری خوبی داشته اند ، خاطرنشان کرد: با اجرای طرح خاموشی ۳۰ روزه چاه‌ها در سال ۱۳۹۵،  ۴۵ روزه در سال ۱۳۹۶، ۶۰ روزه در سال ۱۳۹۷ و برداشت حجمی در سال ۱۳۹۸، حدود ۳۰۲ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی و آب سفره های زیرزمینی تقویت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه اضافه کرد: برای مدیریت برداشت و بهره‌وری بهتر در بخش کشاورزی  از سوی این مدیریت با حمایت و کمک‌های بلاعوض دولت پنج هزار هکتار از باغ‌ها و اراضی زراعی ابرکوه از سال ۱۳۷۳ تاکنون به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است.

وی ، کاهش کاشت محصولات کشاورزی پرآبخواه ، توسعه کشت گیاهان کم آب خواه از جمله زعفران ، پسته و گیاهان دارویی و گلخانه ای را از جمله تلاش هایی برای مدیریت مصرف آب برشمرد.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است .

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار ، ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی ابرکوه را از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند و سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید و بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود.

ابرکوه ۲۰۰ سال قبل ۱۲۰ رشته قنات داشت که به دلیل کاهش بارندگی در این مدت  در ۴۰ سال گذشته این تعداد به ۹۱ رشته کاهش یافت و هم اکنون از این تعداد ۱۳ رشته دایر است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =