سطح زیرکشت گلخانه های خراسان رضوی افزایش یافت

مشهد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال زراعی جاری سطح زیرکشت گلخانه های این استان نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است.

سید هاشم نقیبی روز پنجشنبه در سفر به شهرستان باخرز و بازدید از باغات این شهرستان در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر استان خراسان رضوی ۴۹۰ هکتار گلخانه و انواع سازه سبک گلخانه ای دارد.

وی ادامه داد: سهمیه این استان در سال جاری برای احداث گلخانه ۱۷۵ هکتار اعلام شده و برای پرداخت تسهیلات به کشاورزان متقاضی ایجاد گلخانه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر گلخانه های این استان هزار و ۲۰۰ بهره بردار دارد و شهرستانهای مشهد، فریمان و چناران در احداث گلخانه در رده برتر قرار دارند.

وی افزود: در سال زراعی جاری ۲۵۰ پرونده برای دریافت تسهیلات از سوی متقاضیان به بانکهای عامل معرفی شده است.

نقیبی ادامه داد: سالانه افزون بر ۷۰ هزار تن انواع محصولات گلخانه ای در این استان تولید و روانه بازارهای مصرف می شود.

وی به صادرات انواع محصولات گلخانه ای استان اشاره کرد و گفت: انواع کاکتوس، گل های شاخه بریده و محصولاتی همچون خیار، گوجه فرنگی، فلفل دلمه و توت فرنگی از این استان به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود که نقش بسزایی در ارزآوری به کشور دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: در هر هکتار گلخانه هشت تا ۱۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شده و این استان از نظر ضریب توسعه گلخانه رتبه دوم کشور را از آن خود کرده است.

وی به جایگاه کشت گیاهان دارویی در این استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان ۲۸ هزار هکتار کشت آبی و دیم است که نسبت به سال زراعی گذشته ۱۵ درصد افزایش دارد.

نقیبی ادامه داد: هم اکنون در ۸۰ درصد باغات انار، زعفران، بادام دیم و انگور دیم استان محصول سالم تولید می شود و می توان به جرات عنوان کرد که در ۹۰ درصد باغات استان سم و انواع کودهای شیمیایی مجاز استفاده می شود.

وی گفت: ۱۰ تا ۱۲ درصد باغات استان خراسان رضوی زیرپوشش بیمه های مختلف قرار دارند.

در حال حاضر شهرستان باخرز افزون بر ۸۱۵ هکتار باغ دارد که ۶۰۴ هکتار آن باغ بارور و ۲۱۱ هکتار آن باغ غیر بارور است که ۲۳۰ هکتار از این سطح زیرپوشش بیمه قرار دارد.

کشاورزان این منطقه با توجه به کمبود منابع آب به سوی کشت محصولات کم آب طلب همچون گیاهان دارویی، گل محمدی، زرشک و عناب گام برداشته اند.

۸۴ درصد جمعیت شهرستان باخرز به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و این شهرستان با در اختیار داشتن بیش از چهار هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی زراعی و افزون بر پنج هزار هکتار باغ، هشت هزار بهره بردار در حوزه کشاورزی دارد.

شهرستان ۵۸ هزار نفری باخرز در ۲۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =