پاسخ ۶۵ درصد نمونه‌گیری‌های ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری مثبت است

شهرکرد- ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری با اشاره به شیوع ویروس کرونا و گسترش این ویروس گفت: در ۲ماه اخیر پاسخ ۵۵ تا ۶۵ درصد نمونه‌گیری‌های کرونا در استان مثبت بوده است.

فریدون رحمانی روز پنجشنبه در شورای اداری چهارمحال و بختیاری که در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا در تالار ابن سینای دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد برگزار شد، تاکید کرد: این در حالی است که در ماه‌ها ابتدایی شیوع این ویروس، پاسخ ۲۰ درصد نمونه‌های کرونا در استان مثبت بود.

وی افزود: متاسفانه منحنی ابتلا به ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری صعودی است و در صورت گرفتن نمونه‌های بیشتر، به‌طور یقین پاسخ‌های مثبت ابتلا به این ویروس بیشتر خواهد بود.

رحمانی تصریح کرد: نتایج حاصل از تدبیرهای کنونی در حوزه مقابله با ویروس کرونا تا سه هفته دیگر مشخص می‌شود، به ‌طوری که صعودی شدن ابتلا به این ویروس نتیجه مسافرت‌های تعطیلات شهریور و حضور مردم در بازار برای خرید آغاز مدارس است.

وی تعداد فوتی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا از ابتدا تاکنون را ۴۰۶ نفر برشمرد و یادآور شد: در صورت ادامه روند کنونی، تا پایان سال‌‎جاری حداقل یک‌هزار و ۳۰۵ نفر دیگر در استان بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست می‌دهند.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: باید از تجربه‌های موفق کشورهای دیگر در خصوص مقابله با ویروس کرونا و کاهش شیوع این ویروس بهره‌گیری شود.

وی پیشنهاد کرد، چهارمحال و بختیاری به ‌عنوان استان پایلوت در کشور به مدت یک‌ماه کامل قرنطینه و براساس نتیجه این مدت قرنطینه، برای سایر نقاط ایران تصمیم‌گیری شود.

رحمانی گفت: البته در صورت موافقت این پیشنهاد، دولت باید تدبیری برای پرداخت هزینه‌های قرنطینه بپردازد.

فرمانده نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: اعمال محدودیت و ممنوعیت برای تردد در سایر استان‌های کشور، از ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا درخواست شود.

سردار منوچهر امان‌اللهی تاکید کرد: نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری برای اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جدید به‌منظور مقابله با ویروس کرونا و سایر نیازهای مرتبط با سلامت مردم و کاهش خسارت‌های احتمالی این راستا اقدام لازم را انجام می‌دهد.

وی افزود: در اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جدید به‌منظور مقابله با ویروس کرونا جمعیت هلال‌احمر، بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد به نیروی انتظامی کمک کنند.

امان‌اللهی تصریح کرد: مردم برای اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جدید به ‌منظور مقابله با ویروس کرونا اقناع شوند تا بتوانند بهتر به مسوولان کمک کنند.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اداری چهارمحال و بختیاری محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جدید در این استان به مدت ۲ هفته با هدف مقابله با شیوع ویروس کرونا و تلاش برای قطع زنجیره انتقال آن را تصویب کردند.

ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =