ضعف همبستگی امت اسلام به عادی سازی روابط با اسراییل منجر شد

تهران- ایرنا- نخست وزیر سابق عراق گفت: اگر پیش از این بین برخی کشورها و رژیم صهیونیستی روابطی مستقیم برقرار بود، ضعف همبستگی میان امت اسلام به آن‌ها جرأت داد که این سازش و عادی سازی روابط را علنی کنند.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا نوری المالکی روز پنجشنبه با ارسال یک پیام ویدیویی به مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: رویداد خطرناکی که روندی ذلت بار به شمار می‌رود،‌ سازش و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. اگر بین این کشورها و رژیم صهیونیستی پیش از این روابطی مستقیم برقرار بود، ضعف همبستگی میان امت اسلام به آن‌ها جرأت داد که این سازش و عادی سازی روابط را علنی کنند تا پس از آن سفرها و دیدارهای رسمی آغاز شود و همچنین توافقنامه‌های اقتصادی و امنیتی به امضا برسد.

وی اضافه کرد: این کشورها همچنین راه را برای رژیم صهیونیستی هموار خواهند کرد تا بیش از پیش در بافت به هم پیوسته امت اسلام در زمینه‌های اقتصاد، سیاست، اجتماع و امنیت رسوخ و نفوذ کند. در کنار این رژیم، در راستای اجرای این سیاست نفوذ و روند ذلت بار، کشورهای بزرگی قرار دارند که ترس بزرگ آن‌ها یکپارچگی امت و ظهور حالت‌های جهادی در محور مقاومت و ممانعت بود.
نوری المالکی افزود: ای مسلمانان! ای مردان علم و فکر! ای رهبران! دشمنان به انتظار شما نمی‌نشینند تا بحران‌هایتان را معالجه کنید، بلکه به این بحران‌ها خواهند افزود. کرامت امت اسلام و رسول اکرم (ص) ‌امانتی بر گردن شماست. پس به سوی احیاء قدرت امت و وحدت آن روی آورید و با طایفه گرایانی که دستان اشرار، آنها را به حرکت در می‌آورد به مخالفت برخیزید.
وی ادامه داد: برای ایستادن کنار مردان و ملت‌های مقاومت و همچنین آن تعداد از کشورهای این محور که در طلیعه آنها جمهوری اسلامی‌ایران قرار دارد و تمامی جنبش‌ها و احزاب مقاومت در امتداد حضور امت اسلام، کمر همت ببندید، بدون آنکه فرقی میان مذاهب و میان اهل تسنن و شیعیان گذاشته شود. همه ما در برابر یک مسؤولیت واحد قرار داریم. اگر ما در خصوص وظیفه خود در قبال امت و رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم کوتاهی کنیم، خداوند از ما نخواهد گذشت.

نخست وزیر سابق عراق افزود: این اجلاس امسال در شرایطی برگزار می‌شود که چالش‌ها در برابر ما حالت صعودی به خود گرفته است؛ رییس جمهور فرانسه این روزها از طریق اهانت به پیامبر (ص) به دنبال کسب وجهه برای خود است. او در این راستا، برای ما ادعای کذب آزادی بیان، ‌دموکراسی و کذب آنچه را که انقلاب متمدنانه فرانسه نامیده می‌شود، تاکید و تکرار می‌کند که به اخلاقیات و اقدامات داعش و افراط گرایان طعنه می‌زند.
وی افزود: ما سخنان رییس جمهور فرانسه را محکوم کرده و از ملت‌ها و دولت‌هایی که اندکی از اسلام برایشان باقی مانده است،‌ دعوت می‌کنیم که مواضع سیاسی،‌ رسانه ای و اجرایی برای پاسخ به این استهزاء و اهانت به احساسات امت اسلام اتخاذ کنند.

کارهای خداپسندانه مسلمانان روسیه در سال کرونایی

شیخ راویل عین الدین رئیس اداره امور دینی مسلمانان روسیه  از سال ۲۰۲۰ به عنوان سالی یاد کرد که مردم مسلمان روسیه با وجود ویروس کرونا بیش از هروقت دیگر به انجام کارهای خداپسندانه پرداختند و به مستمندان کمک کردند. 

وی ضمن ارسال یک پیام ویدیویی به مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: فراگیری ویروس کرونا، بشر امروز را با مسائل و چالش‌های بسیاری از جمله مسائل اقتصادی، اجتماعی، علمی و سیاسی درگیر کرده است اما همه ما امروز به این درک رسیده‌ایم که مساله اصلی کرونا یک مسئله اخلاقی است. این‌که رفتار ما در مواجهه با این مساله چگونه است و چه ویژگی‌های انسانی در شرایط بحرانی دستخوش تغییر می‌شود.
وی افزود: این دوران و سختی‌ها و تغییر رفتارها نشان دهنده این است که ما درون یک آزمون بزرگ انسانیت و اخلاقی قرار داریم. رفتار فردی و اجتماعی ما در این بحران همانند شاخصی برای ادامه راه زندگی ما خواهد بود. از این رو باید نهایت دقت را در رفتار خود در شرایط بحرانی و فوق العاده داشته باشیم.
شیخ راویل عین الدین با بیان این‌که هر یک از ما تاکنون به این پرسش‌های بنیادی فکر کرده است که ما به عنوان یک عضو از جامعه برای حل این مشکل بزرگ چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ تصریح کرد: آیا انسان امروز توانایی این را دارد که با تغییرات گسترده اجباری در روند عادی زندگی و شرایط بحرانی و بلاتکلیفی عقل سلیم خود را حفظ کند؟ صبر پیشه کند و بخشنده باشد و به اعمال خیر خود ادامه دهد؟
وی اضافه کرد: اگر شرایط بحرانی نتوانسته باشد قدرت تصمیم گیری عاقلانه و اخلاقی ما را مختل کرده باشد و برعکس ما را برای کمک و محبت مصمم تر کرده باشد باید خوشحال باشیم، چرا که خداوند اراده کرده تا ما را از میان بحران‌ها عبور دهد و از ما انسانی قوی تر برای دوران آینده بسازد. همه ما می‌دانیم که این سختی‌ها می‌گذرد و آنچه می‌ماند رفتار و کردار انسان‌ها در این دوران بحرانی و شرایط خاص است.
رئیس شورای مفتیان روسیه یادآور شد: ما انسان‌هایی هستیم که به یاری خدا در هر لحظه و مکان اعتقاد راسخ داریم و از این رو در دوران بحرانی از امید و رحمت خداوند به هیچ وجه غافل نیستیم. چراکه دین و باور همانند پشتیبانی محکم برای ما قدرت روحانی و اعتقادی می‌آورد و در این شرایط است که هر انسان به میزان توانایی و قدرت خود می‌بایست به دیگران کمک کند و کار خیر را فراموش نکند تا نیازمندان جامعه که در شرایط ضعیف‌تری هستند، از بین نروند.
وی ادامه داد: قشرهای ضعیف جامعه در این روزها دوران سختی را می‌گذرانند. آن‌هایی که شغل و معیشت روزانه خود را از دست داده‌اند نباید از رحمت خداوند قطع امید کنند و این امر با اراده خداوند و کمک دیگر انسان‌ها محقق می‌شود.
رئیس اداره امور دینی مسلمانان روسیه با تاکید بر این‌که قدرت ما در دعا و ایمان است، گفت: تسلی یافتن ما در کمک به دیگران و حمایت مستمندان است، بدون در نظر گرفتن این‌که آن‌ها پیروان چه دین و مذهبی هستند. سال ۲۰۲۰ به عنوان سالی در تاریخ ثبت خواهد شد که موضوع مرکزی آن بیماری واگیردار کرونا است. اما این سال در روسیه برای مسلمانان به سالی تبدیل شد که بیش از هروقت دیگر به انجام کارهای خیر و خداپسندانه پرداختند. مسلمانان به همه مستمندان از جنبه های مختلف خورد و خوراک و کمک هزینه مالی کمک کردند و در قالب گروه های داوطلبانه به کمک پزشکان و پرستاران شتافتند.
وی اضافه کرد: یادمان هست که برخی سیاستمداران تا قبل از فراگیری کرونا، مردم گوشه و کنار دنیا را از فجایع جهانی، جنگ سوم جهانی و اتفاقاتی نظیر آن می ترساندند، آن‌ها فراموش کرده بودند که چه کسی دنیا را ساخته است و چه کسی صاحب زمین ها و آسمان‌ها است. آن‌ها فقط از برنامه‌های خود حرف می‌زدند، اما خداوند هم برای بشریت و زندگی انسان برنامه دارد.
رئیس شورای مفتیان روسیه گفت: به نمایندگی از طرف جمعیت ۲۵ میلیونی مسلمانان روسیه از مجمع جهانی تقریب مذاهب بابت سازماندهی و برگزاری این کنفرانس کمال تشکر را دارم. شما موفق شدید علی رغم تمامی محدودیت‌ها و مشکلات امروزی این کنفرانس را به نحو شایسته‌ای برگزار کنید. این کنفرانس فرصت بسیار خوبی را ایجاد کرده تا همه اعضا به بحث و بررسی در مورد مهمترین مسائل امت اسلامی و بشریت امروز بپردازند و بتوانند راه حل‌های عملی برای مشکلات امروز امت اسلامی مطرح کنند.

کسانی که فلسطین را معامله می‌کنند، دشمنان خدا هستند
شیخ مهدی بن احمد الصمیدعی مفتی اهل تسنن عراق طی یک پیام ویدیویی که برای سی‌ و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ارسال کرده، اظهار داشت: مساله فلسطین رها شد و دشمنان خدا به معامله فلسطین و داد و ستد آن پرداختند و امروز جامه حیا برداشته شده و خیلی‌ها بی‌غیرت و بی آبرو شدند و حتی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را آشکار و علنی کردند و متاسفانه بسیاری از مسلمانان نسبت به این امر سکوت کرده و تماشاگر هستند.
وی ادامه داد: در توصیف مسلمانان آمده است که آن‌ها اگر اصل همکاری را محقق کنند خداوند متعال برای آن‌ها دژی مستحکم می‌سازد و آن‌ها یک بدن خواهند بود. همه این‌ها نشان می‌دهد که همکاری میان مسلمانان واجب است و این مساله لازمه زندگی است و در جنبه‌های مختلف زندگی مسلمانان که بر پایه نیکی و تقوا است، متجلی می‌شود. از آیات قرآن کریم مشخص می‌شود تنها با «همبستگی اسلامی» امور و مسائل میان بندگان خداوند عملیاتی می‌شود، منافع آن‌ها محقق می‌گردد، به اتحاد خواهند رسید و دشمنان از آن‌ها هراسان خواهند شد.
این متفکر جهان اسلام تأکید کرد: شکی نیست که مساله همبستگی اسلامی از مهمترین واجبات دین اسلام می‌باشد و در آیات قرآن کریم و احادیث پیامبر اکرم(ص) به طور صریح اشاره شده است که همبستگی اسلامی میان مسلمانان و دولت‌ها و ملت‌ها از مهم‌ترین واجباتی است که باید عملی شود؛ چرا که به مصلحت همگان است و برای دین آن‌ها و حل مشکلاتشان و وحدت میان خود علیه دشمن مشترکشان لازم است.
وی افزود: همبستگی شامل امر به معروف و نهی از منکر، دعوت به سوی خداوند متعال، راهنمایی مردم به سمت سعادت و نجات، اصلاح مسائل دنیوی و اخروی آنان، آموزش افراد، یاری رساندن به مظلومان و درماندگان، مبارزه با ستمگران و مفسدان، پاسداری از امنیت و راه‌های ارتباطی بین مسلمانان و فراهم آوردن حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی میان مسلمانان می‌شود که همه این‌ها در راستای تحقق منافع مشترک دینی و دنیایی است.
شیخ الصمیدعی اظهار داشت: همچنین همبستگی، اصلاح امور مسلمانان، پایان دادن به درگیری‌های مسلح میان آنان و مبارزه با ستمگران را شامل می‌شود و این مساله عمل به دستورات الهی است که می فرماید: از خدا پروا دارید و با یکدیگر سازش نمایید.
وی یادآور شد: مساله‌ای که همه باید در این دعوت نیک و الگوی حسنه در راه پاسداری از ارزش‌ها و جان‌ها و تاریخ این امت به آن توجه داشته باشند این است که ما باید با یک‌دیگر همکاری داشته باشیم و در حال حاضر، این همکاری میان مسلمانان در برخی امور دنیوی و اخروی قابل تحقق است.

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از امروز (پنجشنبه) مصادف با ۱۲ ربیع الاول به صورت مجازی با سخنرانی آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شد. قرار است بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور و  همچنین ۱۲۰ سخنران داخلی به صورت وبیناری پیرامون موضوع های کنفرانس به ویژه همکاری های اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایا با رویکرد کرونا سخنرانی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =