۶۶۰ کیلومتر آزادراه در کشور به بهره برداری می رسد

قزوین-ایرنا-مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر آزاد راه در حال ساخت است که ۹ پروژه به طول ۶۶۰ کیلومتر آن تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد.

به گزارش ایرنا، خیرالله خادمی روز پنجشنبه که به همراه وزیر راه و شهرسازی به استان قزوین سفر کرده است در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: هم اکنون ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور داریم و این در حالی است که نیاز ما ۱۰ هزار کیلومتر است.
وی با اشاره به ساخت یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور اظهار داشت: ساخت این میزان آزادراه نسبت به آزادراه های موجود در کشور قابل توجه است اما نسبت به نیاز موجود کشور نیازمند توجه ویژه تری است.
به گفته وی، برای اولویت بندی در بخش آزادراهی، پروژه هایی که درصد فیزیکی بالایی داشته و در شبکه جاده ای و حمل و نقلی کشور تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد در اولویت ساخت قرار دارد.
این مسوول اضافه کرد: اولین پروژه آزادراهی که در سال ۹۹ به طول ۶۳ کیلومتر طی چند روز آینده به بهره برداری می رسد کنارگذر شرقی اصفهان است که بخشی از کریدور آزادراهی شمال به جنوب قرار دارد و آزادراه تهران- اصفهان را به استان فارس متصل می کند.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار داشت: آزادراه بعدی نیز کنارگذر جنوبی استان های البرز و تهران است که بخشی از آن به طول ۱۵ کیلومتر در استان قزوین قرار دارد.
خادمی گفت: این آزادراه از آبیک آغاز و تا چرمشهر ادامه دارد و طول آن ۱۶۰ کیلومتر است که با رمپ و روبل پل های احداث در آن به ۲۰۰ کیلومتر می رسد.
وی اضافه کرد: ۱۳ تقاطع غیر همسطح بر روی آزادراه، بزرگراه و خطوط ریلی موجود احداث شده و پروژه قابل توجه و اساسی در کشور است که ترافیک جنوب استان های البرز و تهران را کاهش می دهد.
این مسوول ادامه داد: ارزش ریالی امروز این پروژه چهار هزار میلیارد تومان است که یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده و ۳۰ درصد پروژه توسط دولت و ۷۰ درصد آن توسط قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان پیمانکار سرمایه گذاری صورت گرفته است.
خادمی با اشاره به خطوط ریلی کشور نیز افزود: در حال حاضر سه هزار و ۴۰۰ کیلومتر خطوط ریلی در دست احداث داریم که امسال ۴۷۰ کیلومتر آن مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی ادامه داد: خط ریلی بستان آباد به تبریز و نیز خط آهن رشت به بنادر کاسپین و انزلی از اولویت های این شرکت قرار دارد.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به احداث مسیر ریلی استان فارس به یزد و اقلید اظهار داشت: این پروژه ۲۷۱ کیلومتر مسیر ریلی دارد  و در دست احداث می باشد.
وزیر راه و شهرسازی در سفر یک روزه به استان قزوین از پروژه های عمده حمل و نقل و جاده ای این استان بازدید خواهد داشت.
بازدید از سه راهی رحیم آباد-دانسفهان، بهسازی تونل و پل شورآب در آوج، بازدید از گردنه سلطان بلاغ و تقاطع غیر همسطح ضیاآباد و بازدید از بافت فرسوده شهر تاکستان در برنامه های وزیر راه و شهرسازی در سفر به قزوین است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها