پیگیری قانونی عاملان تعقیب و مرگ کل وحشی در مرنجاب در حال انجام است

اصفهان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: پیگیری قانونی برای شناسایی و مجازات مرتکبان تعقیب یک راس کل وحشی توسط آفرود سواران در منطقه گردشگری مرنجاب آران و بیدگل که منجر به تلف شدن این حیوان شد، در حال انجام است.

ایرج حشمتی روز پنجشنبه در پی انتشار تصاویر تعقیب یک کل وحشی توسط آفرود سواران در منطقه گردشگری مرنجاب آران و بیدگل که منجر به تلف شدن این حیوان شد، در گفت وگو با ایرنا افزود: این حیوان به دلیل استرس و تلاش زیاد برای فرار جان باخت.

وی گفت: این فیلم کوتاه نمونه ای از گردشگری مغایر با محیط زیست است که به تلف شدن  یک راس کل وحشی انجامید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: اگرچه پیگیری های قانونی برای شناسایی و  مجازات مرتکبان این تخلف در حال اقدام است، باید به یاد داشته باشیم در سالی که شعار روز جهانی محیط زیست حفظ تنوع زیستی و جلوگیری از انقراض گونه ها زیستی تعیین می‌شود،  لازمه پیشگیری از چنین جرائم  زیان بار برای حیات وحش؛  پایبندی همه دستگاه ها و نهادهای جامعه به مجموعه قوانین زیست محیطی  کشور است.

حشمتی بر رعایت الزامات محیط زیستی در همه بخش‌ها به خصوص گردشگری تاکید کرد و  گفت: گردشگری ناهمسو با محیط زیست به صورت غیرمسوولانه منجر به تلف شدن این حیوان در منطقه مرنجاب آران و بیدگل شد که لازم است برای جلوگیری ازتکرار چنین تخلفاتی برنامه ریزی لازم توسط بخش‌های مرتبط به ویژه نهادهای فرهنگ‌ساز صورت گیرد.

کلیپی روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی از تعقیب یک کل وحشی توسط آفرود سواران در منطقه گردشگری مرنجاب آران و بیدگل منتشر شد که منجر به تلف شدن این حیوان و جریحه دار شدن افکار عمومی شد.

 این حیوان وحشی حدس زده می‌شود در فصل جفتگیری از ارتفاعات به پایین آمده  و در مسیر یک دستگاه خودروی دو دیفرانسیل آفرود ( بیراهه نورد ) قرار گرفته بود و بر اساس آنچه در فیلم دیده می‌شود سرنشینان خودرو  برای تفریح بر روی رملزارهای کویر مرنجاب حیوان در حال فرار را تا زمان خستگی کامل و  از پا درآمدن تعقیب کرده اند.

انتشار این کلیپ سبب اعتراض شمار زیادی از طرفداران محیط زیست شد و آنان خواهان ساماندهی ورود گردشگران به مناطق طبیعی و ممانعت از ورود  خودروهای آفرود به این مناطق شدند.

کارشناسان بر این باورند که ورود بی ضابطه خودروهای آفرود یا بیراهه نورد به مناطق کویری و شنزارهای کشور به تخریب پوشش گیاهی ،نابودی زیستگاه وحوش و جانواران و برهم خوردن اکوسیستم این مناطق منجر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =