یک منطقه اسلامی توانمند و پیشرفته برای نسل آینده بسازیم

تهران- ایرنا- رئیس شورای ایدئولوژیک پاکستان گفت: ما باید با استفاده از امکانات برای نسل آینده خود یک منطقه اسلامی محفوظ، توانمند و پیشرفته بسازیم و تصور امت اجتماعی را منتقل کنیم.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، قبله ایاز روز پنجشنبه در پیام ویدیوئی به سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که به صورت وبیناری برگزار شد، اظهار داشت: یقیناً در کشورھای اسلامی خدای متعال نعمت‌ھایی را گذاشته و باید از آنان استفاده بھینه کنیم اما آن نعمت‌ھا پراکنده است. برای نمونه ما نعمت هایی همچون نفت، گاز، طلا ، مواد غذایی و میوه‌ھای فراوان داریم. 

وی افزود: از ھمه مھمتر خدای متعال به ما اکثریت جوانان را داده است و یک نظام زیبا داده است. پس ما ھمه باید این نکات مثبت را در نظر بگیریم و از یکدیگر یاد بگیریم. از امکانات همدیگر استفاده کنیم و با استفاده از تجربیات یک‌دیگر برای آینده صورتگری کنیم. الآن نیاز داریم که بین کشورھای اسلامی با یک ھدف و مقصد، اتحاد و اتفاق صورت بگیرد تا آنان از امکانات یک‌دیگر چنین استفاده‌ای انجام دھند.

قبله ایاز اضافه کرد: بعضی از کشورھای ما دارای تکنولوژی پیشرفته ھستند، بعضی‌ھا پول فراوان دارند، ما باید ھمه این‌ھا را جمع کنیم تا یک آینده خوب بسازیم، برای نسل آینده یک منطقه اسلامی محفوظ، توانمند و پیشرفته بسازیم و تصور امت اجتماعی را منتقل کنیم.
وی ادامه داد: مردم مسلمان به ھم علاقه دارند، اما اختلافاتی که داریم صرفا سیاسی ھستند، اختلافات از کسانی نشات می‌گیرد که برای قدرت، اقتدار، امکانات و یا برای یک قطعه زمین باھم درگیرند و این برای سیاستمداران اولویت دارد و اگر ما اولویت اصلی مان را درک کنیم به این نتیجه خواھیم رسید که اگر یک‌دیگر را تقویت کنیم ھمه ما قوی خواھیم شد. بجای این‌که به سمت اختلافات رو کنیم، اگر ھمه به سمت اتفاق و وحدت رو کنیم ھمه ما باھم می‌توانیم رشد کنیم.

نظریه تکفیری با روح اسلام منافات دارد

ایاز تأکید کرد: نظریه تکفیری کاملا با روح اسلام منافات دارد. مسوولیت ما ھرگز این نیست که دیگران را کافر قرار دھیم. مسوولیت ما این است که دیگران را ھم وارد محدوده اسلام کنیم، پس پیشینیان ما ھمیشه ھمین فتوا و رای را داده‌اند که ما اصلا اجازه نداریم کسی را کافر قرار دھیم. ما یک منشور اخلاقی را ھم آماده کرده‌ایم به نام پیام پاکستان و در این منشور آمده که ھیچ فرد یا گروھی اجازه تکفیر دیگران را ندارد.
وی اضافه کرد: ایران نقش بسزایی در وحدت دارد. افکار، نظریات و شعار امام خمینی(ره) تلاش و کوشش برای حمایت از مستضعفین جھان بود. ایشان بر این شعار عمل ھم کردند و موضعی که ارائه دادند در آن موضع سعی کردند. ایشان تأکید می‌کردند اگر ما با ھم اختلافات جزیی داریم از آن‌ھا صرف نظر کنیم و به طرف وحدت کلمه برویم. 

فتوای آیت الله سیستانی اساس همگرایی شیعه و سنی باشد
رئیس شورای ایدئولوژیک پاکستان گفت: به تازگی یک فتوایی از طرف آیت‎الله العظمی  سیدعلی سیستانی آمده است که بر شیعیان واجب است که مقدسات اھل‌سنت را محترم بشمارند. به نظر بنده این یک فتوای عظیمی است و می‌تواند اساس ھمگرایی بین شیعیان و اھل‌سنت باشد و اختلافات و سوء تفاھم گذشته را دور کند.
وی ادامه داد: این یک تصمیم درست بود و راهکار حل اختلافاتی که در زمینه تاریخی داریم نیز ھمین است. به جای این‌که ما برای تعیین یک روز اختلافات راه بیاندازیم، چرا ما تمامی این تواریخ را قبول نکنیم و در طول یک ھفته سیرت پیامبر(ص)، اسوه حسنه پیامبر ختمی مرتبت را بیان نکنیم. این یک ھفته را برای چنین کارھایی مختص کنیم، بنظر بنده این یک تصمیم درست و انقلابی بود و ما طبق ھمین موضوع ھفته وحدت را برگزار می‌کنیم. یقیناً از این زاویه این کار خیلی اھمیت دارد.
ایاز اظهار داشت: در قضیه حل اختلافاتی که بین مردم رخ داده شیعیان نقش خوبی ایفا کرده‌اند. علمای شیعه آمدند، مجتھدین شیعه آمدند و گفتند که ما از اشرار حمایت نمی‌کنیم و بر علیه افراد شرور در دادگاه شکایت ھم ثبت کردند. اھل‌سنت ھم تظاھرات انجام دادند اما ھیچ کار خشونت آمیزی انجام ندادند. اھل‌سنت تظاھرات را با آرامش برگزار کردند.

وی افزود: ما الآن به سمت عید میلاد پیامبر(ص) می‌رویم و ھفته‌ای که در پیش داریم ان شاء الله ھفته‌ی دور شدن از اختلافات باشد. ھفته‌ی تجدید عھد ما باشد و پیامی که می‌خواھیم به دیگران بدھیم پیام حسن تعامل و رابطه حسنه باید باشد.

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از امروز (پنجشنبه) مصادف با ۱۲ ربیع الاول به صورت مجازی با سخنرانی آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شد. قرار است بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور و  همچنین ۱۲۰ سخنران داخلی به صورت وبیناری پیرامون موضوع های کنفرانس به ویژه همکاری های اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایا با رویکرد کرونا سخنرانی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =