پیمانکار ساماندهی مرز باشماق بزودی مشخص می‌شود

سنندج - ایرنا - مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان با اشاره به اینکه مرحله اول طرح ساماندهی مرز باشماق به مناقصه رفته است، گفت: بر اساس نتایج مناقصات پیمانکار این طرح تا اول آذر امسال مشخص می‌شود.

محمدراشد مدرس گرجی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مطالعات طرح ساماندهی مرز باشماق در ۲ مرحله سال گذشته در وزارت راه و شهرسازی به تصویب رسید و پیش بینی می‌شود طبق این مطالعات اتمام طرح ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز داشته باشد.

وی اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام یافته از سازمان راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کشور، مجوز آغاز مرحله اول طرح ساماندهی مرز باشماق را صادر و حدود ۴۵۰ میلیارد ریال برای آن تامین اعتبار کرده و اکنون در مرحله برگزاری مناقصه است.

مدرس گرجی با بیان اینکه به منظور طرح ساماندهی استانداری کردستان هم ۲۰ هکتار از اراضی مرز را به راهداری واگذار کرده است، افزود: با این واگذاری میزان اراضی در اختیار راهداری به ۲۷ هکتار رسید تا طرح ساماندهی در اراضی جدید، اجرا شود.

مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان یادآور شد: در طرح ساماندهی مرز باشماق چهار کریدور به طول یک تا سه کیلومتر به همراه محوطه مربوطه آن احداث می شود که شامل کریدورهای ترانزیت، سوخت، مسافر و ترانشیپمنت سوخت است.

وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت ترانشیپمنت سوخت مرحله اول ساماندهی به این مساله اختصاص یافته که همراه محوطه احداث و به دستگاه‌های اجرایی مستقر در مرز برای ارایه خدمات واگذار می‌شود.

مدرس گرجی گفت: جلوگیری از ازدحام و معطلی رانندگان، سهولت در تردد مسافران، تسهیل حمل و نقل بار و ترانزیت کالا از اهداف اجرای طرح ساماندهی در این مرز است.

آغاز کار مرز باشماق در سال ۷۵ به شکل بازارچه بود که در ابتدای سال ۸۶ به مرزی رسمی و بین‌المللی تبدیل شد، این مرز توسط پایانه در هفت هکتار احداث شد در حالیکه امکان ساخت محوطه آن تا ۳۰ هکتار نیز وجود داشت اما علیرغم موقعیت ممتاز آن پیش‌بینی سال‌های آینده و افزایش صادرات کالا و سوخت را در آن زمان نکردند.

مرز بین‌المللی باشماق مریوان به عنوان دومین مرز ترانزیتی کشور شناخته شده که در ۱۷ کیلومتری غرب شهر مریوان قرار دارد، مریوان نیز در ۱۳۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز کردستان واقع شده است.

به دلیل نزدیکی به شهر سلیمانیه و اقلیم کردستان عراق، این مرز همیشه مورد توجه تجار برای ترانزیت، صادرات و همچنین حمل سوخت قرار داشته و براساس آمارهای دریافتی از گمرک، بعد از شیوع کرونا، میزان صادرات از باشماق نسبت به سال گذشته ۱۶۰ درصد و میزان واردات نیز ۵۴ درصد افزایش یافته است.

مرز باشماق در ابتدای سال ۸۶ به مرزی رسمی و بین‌المللی تبدیل شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =