دادستان قزوین: پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر نیازمند اصلاح قوانین است

قزوین- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب قزوین با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر یک آسیب جدی در جامعه است ، گفت: پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر نیازمند اصلاح قوانین و آسیب شناسی است.

به گزارش ایرنا، محمد قاسمی روز پنجشنبه در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان که در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد، افزود: طبق فرمایش مقام معظم رهبری مواد مخدر اولویت نخست آسیب‌های اجتماعی است و در همین راستا مبارزه با اعتیاد باید در اولویت ویژه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: اعتیاد به عنوان یک پدیده خانمان‌سوز است که بسیاری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه ریشه در اعتیاد و مواد مخدر دارد و باید همه به عنوان یک شهروند در راستای مبارزه با این پدیده شوم اجتماعی ایفای نقش کنیم.

قاسمی با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر نیازمند عزم همگانی است، تصریح کرد: اگر دستگاه‌ها و نهادهایی که باید در این راستا ایفای نقش کنند، وظایف خود را به درستی اجرایی نکنند، بدون شک حلقه مبارزه با مواد مخدر کامل نشده و اقدامات به سرانجام نمی‌رسد و به نتایج مطلوب نیز دست نخواهیم یافت.

وی با اشاره به اینکه نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی و قوه قضاییه در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارند،اضافه کرد: اقدامات دستگاه‌های متولی به تنهایی راهگشا نخواهد بود و تمام دستگاه‌های اجرایی باید پای کار باشند.

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین  تاکید کرد: مبارزه با مواد مخدر نیازمند ابزارهای قانونی و اجرایی خاص است و تنها با برگزاری نشست‌ها، صدور مصوبات و بیان دغدغه‌ها مشکلات مرتفع نمی‌شود و نیازمند اقدامات میدانی آموزشی، پیشگیری و مقابله و فرهنگی با مشارکت و همکاری تمامی دستگاه‌ها و نهادها است.

وی احداث مراکز ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر در استان قزوین را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: بحث احداث و راه اندازی مرکز ماده ۱۶ باید سرعت بیشتری بگیرد و وضعیت فعلی این موضوع به دلیل ضرورت، رضایت بخش نیست و این موضوع باید تا پایان سال به نتیجه برسد و بهره‌برداری شود.

قاسمی با اشاره به اجرایی شدن طرح برخورد با خرده فروشان مواد مخدر در استان قزوین افزود:  این طرح  در تابستان امسال اجرا شد و نتایج بسیار خوبی در برداشت ،اما آزادی زودتر از موعد برخی از زندانیان مواد مخدر بعد از دستگیری یکی از خلاهای قانونی محسوب می‌شود که باید در این زمینه چاره‌ای اندیشید.

این مقام قضایی نحوه رصد اموال قاچاقچیان را از دیگر خلاهای قانونی دانست و افزود: برای مبارزه با مواد مخدر باید به صورت میدانی وارد کار شد و روی دانش آموزان و دانشجویان که خطر بیشتری در کمین آن‌ها است متمرکز شویم.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان قزوین نیز در این جلسه گفت: تا کنون ۴۱۶ متجاهر دستگیر و به مراکز نگهداری تحویل داده شده اند.

زهرا غلامرضایی افزود: در استان ۱۳ کمپ ترک اعتیاد وجود دارد و ظرفیت همه کمپ‌ها برای ماده ۱۶ استفاده شده است.

وی از رعایت نشدن دستورالعمل‌های بهداشتی در کمپ‌های ترک اعتیاد انتقاد کرد و گفت: در حال پیگیری ساخت اردوگاه برای اجرای ماده ۱۶ و معتادان متجاهر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =