فرماندار تربت حیدریه: توسعه اشتغال، راهبرد پایداری جمعیت در روستاها است

تربت‌حیدریه- ایرنا- معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت‌حیدریه، راهبرد اصلی در پایداری جمعیت روستایی را ایجاد و توسعه طرح‌های اشتغالزای زودبازده عنوان و بیان کرد: در صورت تحقق این مهم علاوه بر رفع بسیاری از مشکلات، شاهد بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی خانوارها در مناطق محروم خواهیم بود.

علی رستمی روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری بخش بایگ شهرستان تربت‌حیدریه، شناسایی ظرفیت‌های بالقوه، استفاده بهینه از آن‌ها و توسعه اشتغال خرد را از مهمترین عوامل پویایی اقتصادی به ویژه در مناطق روستایی ذکر کرد و افزود: برای تداوم خدمت رسانی به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، تمام برنامه‌ریزی‌ها باید حول این محورها باشد.

وی ادامه داد: برای تحقق این مهم چند برنامه را در دستور کار قرار داده‌ایم که از جمله آن می‌توان به تهیه طرح جامع گردشگری، تقویت صنایع وابسته به خاک‌های صنعتی از جمله کائولن، استخراج سنگ‌های زینتی و صنایع وابسته به آن مانند سنگ تراشی، تکمیل زنجیره‌های وابسته به ابریشم از جمله کارگاه فرش، تابلو فرش و زربافی و نیز رونق دامداری صنعتی در این بخش اشاره کرد.

فرماندار تربت‌حیدریه با بیان اینکه اکنون نزدیک به ۲ هزار و ۴۰۰ هنرمند بالقوه در حرفه ابریشم‌کشی وجود دارد گفت: از مجموع هزار و ۲۰۰ کارگاه ابریشم ‌کشی سنتی در بایگ، به علت کمبود مواد اولیه، ۴۰۰ واحد فعال است که هنرمندان مشغول به کار آن هم به صورت فصلی ۸۰۰ نفر هستند که در صورت تامین مواد اولیه مورد نیاز که هزار و ۸۰۰ تن در سال است، تمامی هزار و ۲۰۰  کارگاه، فعالیت خود را از سر خواهند گرفت. 
وی افزود: خانه صنایع دستی ابریشم در مجاورت شرکت تعاونی ابریشم‌کشان بایگ راه‌اندازی و در حال تجهیز است که در آن تمام مراحل تولید شامل ابریشم‌کشی، ابریشم‌بافی، رنگرزی و فرآوری ابریشم و زری بافی آموزش داده می‌شود.

رستمی با بیان اینکه در حوزه عمرانی عملیات روکش آسفالت در بخشی از مسیر جاده بایگ انجام شده و بقیه مسیر نیز در صورت مناسب بودن شرایط جوی در آینده نزدیک تکمیل می‌شود ادامه داد: مراکز جامع خدمات سلامت بایگ و رود معجن نیز در حال  احداث و بهره‌برداری است.

تربت‌حیدریه دارای چهار بخش مرکزی، جلگه رخ، کدکن، بایگ و چهار شهر، هشت دهستان و ۱۳۶ روستا است. بخش بایگ به مرکزیت شهر ۶ هزار نفری بایگ در ۲۰ کیلومتری غرب تربت‌حیدریه قرار دارد.

بخش کشاورزی تربت‌حیدریه با  تولید ۳۷ نوع محصول زراعی و ۳۱ نوع محصول باغی رتبه‌های پنجم و سوم زراعت و باغداری را در خراسان رضوی دارد. مهمترین محصولات زراعی و باغی منطقه تربت‌حیدریه گندم، جو، زعفران، پسته، سیب‌زمینی و چغندرقند است و این شهرستان در تولید محصولاتی چون زعفران، توت، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، بادام، زردآلو و آلو رتبه‌های اول تا سوم استان خراسان رضوی را داراست. 
ارزش ناخالص اقتصادی مجموع تولیدات بخش کشاورزی منطقه تربت‌حیدریه ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال در سال است که این رقم معادل پنج درصد کل تولیدات استان خراسان رضوی است.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد. ۷۰ هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها