۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۵
کد خبرنگار: 1024
کد خبر: 84092287
۰ نفر

برچسب‌ها

کاهش تولید محصولات زراعی در ساوه پیش بینی می شود

ساوه - ایرنا - رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان ساوه گفت: با توجه به گرانی و افزایش چندین برابری قیمت کودهای فسفاته و ازته و همچنین ناتوانی کشاورزان در تامین این اقلام برای مزارع، پیش بینی می شود که عملکرد تولید در پایان سال زراعی جاری با کاهشی چشمگیر مواجه شود.

«حسن شریفی» روز پنجشنبه به ایرنا، ‌ گفت: با توجه به اینکه عناصر اصلی و مواد مغذی تولید محصولات زراعی را کودهای فسفاته و پتاسه تشکیل می دهند، استفاده نشدن از این کودها به خصوی در مزارع گندمخ و جو شهرستان ساوه باعث کاهش حجم تولید محصولات خواهد شد.

وی در مورد توزیع کود ازته میان کشاورزان شهرستان ساوه، ‌ گفت: قیمت مصوب برای هر کیسه کود ۵۴۰ هزار ریال است که در میان کشاورزان توزیع می شود و این کود فقط خاصیت رویشی و تقویت رشد گیاه را دارد اما مشکل اصلی که در موسم کشت پاییزه باعث نگرانی کشاورزان شده مربوط به تامین کودهای فسفاته و ازته است.

به گفته او،  افزایش حدود هشت برابری قیمت کودهای اصلی کشت یعنی فسفاته و پتاسه باعث شده که هیچکدام از کشاورزان شهرستان ساوه توانایی خرید این اقلام را نداشته باشند و بدین ترتیب مزارع گندم و جو که نیاز بالایی به این کودها دارند ممکن است با افت عملکرد تولید روبرو شوند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان ساوه اظهار داشت: قیمت مصوب هر کیسه کود سوپرفسفات ۶۴۰ هزار ریال تعیین شد ولی با افزایش چندبرابری نرخ ها،  اکنون به حدود چهار میلیون و ۵۵۰ هزار ریال رسیده و قیمت هر کیسه کود پتاسه نیز از ۹۶۰ هزار ریال برای هر کیسه به حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار ریال افزایش یافته است.

شریفی تاکید کرد: البته گرانی کود فقط مربوط به ساوه نیست و در سطح کشور این مساله باعث ایجاد مشکلاتی برای کشاورزان شده است که امیدواریم با درایت مسئولان برطرف شود.

وی همچنین در مورد وضعیت کشت محصولات در این شهرستان، ‌ گفت: در برنامه کشت پاییزه امسال ۳۶ هزار هکتار گندم در مزارع شهرستان ساوه کشت می شود که شامل ۱۰ هزار هکتار آبی و ۲۶ هزار هکتار دیم است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی ساوه میزان سطوح زیر کشت محصول جو در این شهرستان را هفت هزار هکتار عنوان کرد و گفت: حدود یک هزار هکتار از اراضی نیز زیر کشت کلزا خواهد رفت که انتظار داریم به طور میانگین از هر هکتار یک هزار و ۸۰۰ کیلوگرم محصول تولید می شود.

وی اظهار کرد: تاکنون یک هزار و ۸۰۰ تن بذور گندم آبی و دیم و ۳۵۰ تن بذر جو از سوی جهاد کشاورزی به کشاورزان تحویل شده است.

شریفی گفت: میزان بذرپاشی برای گندم آبی در هر هکتار به طور میانگین ۲۲۰ و در سطوح دیم نیز ۱۱۰ کیلوگرم است و در مزارع جو نیز برای هر هکتار باید ۲۰۰ کیلوگرم بذرپاشی شود.

شهرستان ساوه دارای ۱۳۵ هزار هکتار اراضی زراعی و سطوح باغی است که سالانه توان تولید انواع محصولات این بخش ها را تا سقف ۶۰۰ هزار تن دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها