ماهاتیر محمد: کرونا نتیجه رفتار غیرعادی ماست

تهران- ایرنا- نخست وزیر سابق مالزی معتقد است که کرونا نتیجه رفتار غیرعادی مردم است و باید به اعمال خود بنگریم که ممکن است ریشه تمام این بلایا باشد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا ماهاتیر محمد روز پنجشنبه در یک پیام ویدیوئی که به سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ارسال کرده، اعلام داشت: در گذشته عبارت «بنده تدبیر می‌کند و خدا تقدیر» را جدی نگرفتیم. شاید امروز زمان آن رسیده که در حقیقت بار دیگر درباره این عبارت تفکر کنیم. قرآن فرموده است هر چه از انواع نیکویی به تو رسد از جانب خداست و هر بدی رسد از خودِ توست.
این سیاستمدار جهان اسلام افزود: حتی کووید۱۹ نیز نتیجه رفتار غیرعادی ما مانند مصرف غذای نامتعارف است. پس بر ماست تا در خود بنگریم و ببینیم کجا به خطا رفته ایم. نباید به این بسنده کرد که هر بلیه‌ای که به ما می‌رسد اراده الله است. باید به اعمال خود که شاید ریشه تمام این بلایا باشد، بنگریم.

وی با اشاره به این‌که اوضاع امروز جهان اسلام نابسامان است، تصریح کرد: متأسفانه از هیچ کوششی برای تخریب دیگری دریغ نمی‌ورزیم و اغلب با تفریط در این ضیافت خود اضمحلالی از غیرمسلمانان طلب یاری می‌کنیم و البته آنان نیز با کمال میل اسباب نابودی ما را در اختیار ما می‌گذارند.
ماهاتیر محمد افزود: ما می‌توانیم غیر مسلمانان را نکوهش کنیم اما آنان بنا ندارند با کمک به ما برای غلبه بر این نابودی خودساخته، خود را از این ارمغان محروم کنند. برای آنکه خداوند دعاهای ما را اجابت کند، بر ماست که با شناسایی راه‌های خطا و گناه‌آلود به اصلاح آن‌ها بپردازیم. اگر صادقانه برآن باشیم تا این مهم را انجام دهیم، به طور حتم خواهیم توانست بر برخی از ناگواری‌های خود فائق آییم.
نخست وزیر سابق مالزی تأکید کرد: نخست باید از خود بپرسیم که آیا واقعاً از آموزه‌های دینی خود پیروی می‌کنیم؟ البته نماز می خوانیم، روزه می‌گیریم، زکات می‌دهیم و مراسم حج را به جا می‌آوریم و اصول دین‌مان را مکرر یادآور می‌شویم، یعنی به یگانگی الله باور داریم و محمد(ص) را فرستاده و پیامبر(ص) او بر خود می‌دانیم.
وی اضافه کرد: علاوه بر این‌ها دین‌مان ما را به برادری سفارش کرده است. در خصوص برخی تفاوت‌ها در انجام مناسک دین وجود دارد، دین‌مان ما را به رواداری سفارش کرده است. این‌که از قتل آن هم قتل مسلمان هم‌کیش حذر کنیم. با این حال، رفتارمان را ببینید. با یکدیگر جنگ می‌کنیم و اغلب دشمنان‌مان را به هدفشان می‌رسانیم.
ماهاتیر محمد افزود: ما آموخته‌ایم که عادلانه قضاوت کنیم ولی اغلب این چنین نمی‌کنیم. حتی میان خودمان نیز تبعیض قائل می‌شویم. یکدیگر را به این محکوم می‌کنیم که نامسلمانیم یا آن‌گونه که باید، مسلمان نیستیم. دیگری را ناروا می‌انگاریم و هر یک مدعی آن هستیم که اسلام ما اسلام راستین است و همواره با یکدیگر در نزاعیم.
وی ادامه داد: میلیون‌ها نفر کشته می‌شوند. کشورها به طور کامل نابود می‌شوند. پناهجوی کشورهای غیرمسلمان می‌شویم و میزبان‌مان را می کشیم یا زخمی می کنیم. در این میان برای دین پرشکوه خود، دین صلح، بدنامی به بار می‌آوریم.
نخست وزیر سابق مالزی افزود: در اسلام، بهترین کار دست‌گیری از برادران مسلمان حاجتمند است. ثروت مسلمانان به قدری است که هیچ مسلمانی، در واقع هیچ کسی در این دنیا نباید گرسنه بماند. باید راهکارهایی بیابیم که کمک‌های خود را به دست مسلمانانی که اکنون نه تنها از همه‌گیری، بلکه از جنگ و منازعات فرقه‌ای در رنج هستند، برسانیم. همچنین زمان آن فرارسیده که به جنگ با خود و کشتن مسلمان به دست مسلمان خاتمه دهیم. هیچ توجیه و بهانه‌ای وجود ندارد. خداوند از آنانی که برادران مسلمان خود را به قتل می‌رسانند، بیزار است.
ماهاتیر عنوان کرد: نمی‌دانیم چه چیزی در آینده در انتظار ماست اما خوب می‌دانیم که اعمال امروز ما وقایع آینده را رقم خواهد زد. اگر اعمال امروز خود را بسنجیم و عزم به اصلاح خطاهای خود داشته باشیم، می‌توانیم تقریباً مطمئن باشیم که آینده بهتر از اکنون خواهد بود.
وی اضافه کرد: علمای بزرگ ما به خوبی می‌دانند که اسلام با پیام وحی الهی به رسول الله حضرت محمد(ص) آغاز گشت. اگر این را بپذیریم، آن وقت باید اذعان کنیم که ما بسیاری از آموزه‌های قرآن را نادیده گرفته‌ایم. حتی برخی از بلایای طبیعی برای نمونه تغییرات آب و هوایی، نتیجه بی‌توجهی خود ما به نواهی قرآنی بوده است. اگر به عدم پایبندی به آموزه‌های ناب دین‌مان اقرار کنیم و به سوی قرآن بازگردیم، اطمینان دارم که رنج ما پایان خواهد یافت.

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از امروز (پنجشنبه) مصادف با ۱۲ ربیع الاول به صورت مجازی با سخنرانی آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شد. قرار است بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور و  همچنین ۱۲۰ سخنران داخلی به صورت وبیناری پیرامون موضوع های کنفرانس به ویژه همکاری های اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایا با رویکرد کرونا سخنرانی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =