۱۵۰ حلقه چاه با افتتاح تصفیه‌خانه ششم در تهران از مدار خارج شد

تهران-ایرنا- معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: با بهره‌برداری از طرح‌های بزرگ آبرسانی تهران طی روز جاری از جمله تصفیه‌خانه ششم و سه سامانه رینگ، ۱۵۰ حلقه چاه زیرزمینی از مدار خارج شد.

به گزارش ایرنا قاسم تقی‌زاده خامسی روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از طرح‌های آبرسانی تهران در محل تصفیه‌خانه ششم که با حضور رییس‌جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: این طرح‌ها به کاهش فرونشست و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی کمک شایانی می‌کند. 
وی افزود: چندی پیش با افتتاح تصفیه‌خانه هفتم سطح آب‌های زیرزمینی بالا آمده و قابل تامل است و از این‌رو با بهره‌برداری از این تصفیه‌خانه در غرب تهران نیز سطح آب‌های زیرزمینی بالا خواهد رفت. 
معاون آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به اینکه متوسط مصرف آب در تهران یک میلیارد مترمکعب در سال است، بیان کرد: این رقم برای بهداشت بیشتر به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسد. 
وی با اشاره به اینکه مشکلی در تامین آب تهران وجود ندارد و ۷۵ درصد آب تهران از سدهای پنج گانه تهران تامین می‌شود، اضافه کرد: این آب‌ها در هفت تصفیه‌خانه تهران و شبکه ۹ هزار کیلومتری در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. 
«تقی‌زاده خامسی» همچنین با اشاره به اینکه ۲۵ درصد آب تهران از محل سد کرج تخصیص داده شده، اظهار داشت: امسال ۲۶۰ میلیون مترمکعب از آب آن که امکان تصفیه داشت، به خاطر محدودیت ظرفیت رها شده است. 

وی همچنین تاکید کرد: سد کرج سالانه ۴۶۰ میلیون مترمکعب در ۵۵ سال گذشته آورد داشته است که بدون کنترل رها ‌شده است. 
معاون آب و آبفای وزارت نیرو ابراز داشت: سال گذشته در این سد ۴۷۲ میلیون تامین آب شد که در مورد ۱۶۰ میلیون آن رهاسازی صورت گرفت.
وی با تاکید بر اینکه هدف از ایجاد تونل و تصفیه‌خانه ششم ارتقای ظرفیت تصفیه آب و کنترل آب‌های بدون برنامه‌و رهاشده است، ادامه داد: اجرای این تونل در سال ۱۳۸۴ آغاز و تا سال ۱۳۹۱ اجرا شد و بعد از مدتی توقف به بهره‌برداری رسید.

«تقی‌زاده خامسی» بیان کرد: با افتتاح تصفیه‌خانه و رینگ سامانه آبرسانی تهران مناطق ۵ ،۹، ۱۸ ،۲۱ و۲۲ و شهر جدید پرند از بهترین آب بهره‌مند می‌شوند و مشکل کمبود آب و برداشت از چاه‌های آب حل می‌شود. 
وی خاطر نشان کرد: این آب بهترین آب تهران است و از نظر کدورت یک دهم آب فعلی تهران می‌باشد.

به گزارش ایرنا طرح‌ تصفیه‌خانه ششم تهران و سه سامانه از رینگ آبرسانی این کلانشهر امروز در قالب پنجشنبه‌های افتتاح رئیس‌جمهوری و هفته بیست و ششم #هرهفته‌الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید و روز پربرکت و به یادماندنی برای تهران‌ رقم ‌خورد زیرا با افتتاح این طرح‌ها که ارزش روز آنها در مجموع ۱۹ هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود، تمامی تصفیه‌خانه‌های واقع در رینگ آبرسانی تهران وارد مدار شد.

پویش #هرهفته‌الف_ب_ایران یکی دو سالی است که آبادانی هرچه بیشتر کشور در حوزه صنعت آب و برق را دنبال می‌کند و افتتاح طرح‌های کوچک و بزرگ این طرح در شرایط تحریمی و کرونا بیانگر این واقعیت می‌باشد که دولت با وجود همه فشارهای خارجی، نسبت به سلامت و آبادانی کشور توجه ویژه دارد.

این نکته قابل توجه طی روز گذشته نیز در سخنان رییس‌جمهوری تبلور یافت و ایشان بار دیگر تاکید کرد که دولت هم برای معیشت مردم، هم برای پیشرفت کشور و هم سلامت ملت ایران در شرایط کرونا از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =