بیش از یک هزار هکتار مزارع سرپل‌ذهاب به کشت چغندر قند اختصاص یافت

قصرشیرین- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی سرپل‌ذهاب گفت: بیش از یک هزار و ۵۰ هکتار از مزارع کشاورزی این شهرستان در سال زراعی جاری به کشت چغندرقند پاییزه اختصاص یافت.

علی سلیمانی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: باتوجه به ترویج خوب چغندرقند در سال های قبل و عملکرد مناسب در شهرستان سطح زیرکشت امسال ۳۰۰ درصدنسبت به سال قبل افزایش یافت.

وی اظهار داشت: امسال سه کارخانه قند اسلام آباد غرب، بیستون و همدان با کشاورزان قرارداد خرید تضمینی انعقاد کرده اند که محصول تولیدی را به صورت تضمینی خریداری نمایند.

رییس جهاد کشاورزی سرپل ذهاب گفت: از مزایای کشت چغندر قند پاییزه تناوب با غلات و صرفه جویی در میزان مصرف آب های سطحی وزیرزمینی با استفاده از نزولات جوی در طول دوره رشد و درآمد چهار تا پنج برابری در مقایسه با گندم و اصلاح ساختمان و بافت خاک  است.

سلیمانی بیا بیان اینکه اشتغال فصلی در طول دوره کاشت تا برداشت به ازای هرهکتار۵۰ نفرروز  است، ادامه داد: ۶ دستگاه کارکشت این محصول را در شهرستان را انجام می دهند وتا امروز ۹۰ درصدکشت انجام شده است.

از مجموع حدود ۵۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی در سرپل ذهاب، ۵۲ هزار و ۷۰۰ هکتار مزارع کشاورزی است که سالیانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تن محصولات زراعی و از  ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار آن باغ است که سالیانه حدود ۱۴ هزار تن انوع محصولات از آن برداشت می شود.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.