۴۱ هزار و ۶۹۹ تن خوراک دام در خراسان شمالی توزیع شد 

بجنورد-ایرنا- مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: نیمه نخست امسال ۴۱ هزار و ۶۹۹ تن خوراک دام به صورت یارانه‌ای بین دامداران این استان توزیع شد.

مهدی شکاری روز جمعه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این بازه زمانی۱۰ هزار و ۲۳۹ تن ذرت، ۲ هزار و ۹۵۰ تن کنجاله سویا و ۲۸ هزار و ۵۱۰ تن جو در میان دامداران استان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه نیاز به خوراک دام در استان در این مدت، ۷۰ هزار تن بوده است گفت: دامداران استان در سال جاری، تنها ۲۴ درصد از خوراک دام مورد نیاز را از محل خوارک و نهاده های یارانه دار دریافت کرده اند و مابقی نیاز از بازار آزاد تامین شده است.

شکاری افزود: سه قلم نهاده مورد نیاز دامداران شامل کنجاله سویا، ذرت و جو به صورت یارانه دار تامین می شود که در سال جاری ۵۶ درصد از نیاز دامداران به این نهاده ها با کمک های دولت تامین شده و در اختیار قرار گرفته است. 

وی گفت: تامین خوارک دام و علوفه مورد نیاز دامداران از بازار آزاد و با قیمت بالا، سبب شده تا هزینه های تمام شده تولید افزایش یابد و این امر تولیدکنندگان را نگران کرده است. 

مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: با توجه به کمبود نهاده های دامی در بازار، قیمت ها افزایش یافته است و بیش از پیش، هزینه های تولید را بالا برده است. 

وی درباره تامین کنسانتره مورد نیاز دامداران در استان گفت: از مهرماه امسال، برای کمک به دامداران استان، کنسانتره با قیمت مصوب در اختیار دامداران قرار می گیرد. 

شکاری خاطرنشان کرد: اکنون ۹ کارخانه تولید خوراک دام در استان فعال است و از مهرماه امسال پنج هزار و ۵۰۰ تن کنسانتره در میان دامداران استان توزیع شده است. 

مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: قیمت مصوب کنسانتره در آبان ماه با توجه به نوع این محصول از ۲۸ هزار و ۷۰۰ ریال تا ۳۱ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم متغیر است.

خراسان شمالی با سه میلیون واحد دامی از قطب‌های دامپروری کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =