امت اسلامی با سه امتحان سرنوشت‌ساز روبروست

تهران- ایرنا- رهبر شیعیان بحرین از مساله فلسطین، عادی سازی روابط با دشمن مسلمانان و کرونا به عنوان سه بلای بزرگ و امتحان هایی سرنوشت ساز برای امت اسلامی یاد کرد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، شیخ عیسی قاسم روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: امت اسلامی امروز به سه بلای بزرگ گرفتار است که امتحانی سرنوشت ساز است. این سه امتحان یکی مساله فلسطین است که رنج امت است و دیگری رنج عادی سازی با دشمن ملت و دیگری مشکل کرونا است. این مشکلات بزرگ و سخت هستند. همه امت مسوول گذراندن امتحان این سه بلا هستند.

وی افزود: همه امت در معرض این امتحان برای سنجش صبر، مقاومت، شجاعت، هوشیاری، حفظ وحدت، جدیت رسالت و احساس عزت و کرامت واقعی هستند که با این بلایا در حال و آینده و در دین و دنیای خود مورد تهدید قرار گرفته اند.

به گفته عیسی قاسم ملت راهی جز مقاومت و ایستادگی و بالا کشیدن خود برای مقابله با چالش ها و پیروزی در امتحان ندارد و اگر نرمی و جهالت پیشه کند و به ندای مقاومت از سوی دینش و مومنان گوش فرا ندهد، سقوط سختی خواهد کرد.

وی افزود: همه سنن تکوینی و تشریعی تنها از علم و حکمت و عدل خداوند نشأت می گیرد و رحمت او پیدا و پنهان و لطف او دیدنی و نادیدنی است و این علم کلی در مورد حکمت خداوند متعال که همه افعال و اعمال او هستند، باعث تسلیم و رضا به تقدیر و قضای الهی می شود. فهم این حکمت ها از عقل و بیان دین از منبع کتاب و سنت می آید.

عیسی قاسم با اشاره به اینکه انسان دارای استعدادها و قابلیت هایی است که در چالش ها نمایان می شوند، افزود: انسان با قابلیت ها و استعدادهای روحی و فکری و نفسی و بدنی به دنیا می آید و فعال کردن این قابلیت ها از طریق اهمال و جمود نیست و نمی توان امید داشت خود به خود فعال شوند بلکه فعال سازی اش از طریق تجربه های مداومی است که انسان در ابعاد شخصیتش با آن ها روبرو می شود تا خود را پس از تجارب و مجاهدت ها و تحمل سختی ها و چالش ها متوالی دارای قدرت و علم و بصیرت و تجربه می یابد.

وی ادامه داد: امتحان، سختی ها و وارد کردن انسان در فضایی است که او را به مقاومت وادار می کند و عملی که قابلیت های او را برای پاسخ دادن به چالش ها بر می انگیزد و این چیزی است که او را به فعالیت و حرکت پیشرفت در مسیر کمال وا می دارد.

عیسی قاسم  افزود: هر گاه انسان ها خدا را فراموش کردند، خود را نیز فراموش کردند و در معصیت وارد شدند و سعادت دنیا و آخرت خود را از دست دادند. بر اساس حکمت الهی هر سال یک یا دو بار امتحان الهی به سراغشان می آید تا آن ها را به سختی بلرزاند تا به یاد بیاورند و از مسیر آتش و هلاک به مسیر نجات و پیروزی بیایند. خداوند هر کسی را که بخواهد به عذاب کوچک یعنی عذاب دنیوی مبتلا می کند تا با نجات از آن، آنان را از عذاب های نسبتا بزرگتر که اگر در راه سرکشی در دنیا گام برداشتند نصیبشان می شد و عذاب های بسیار بزرگتر در آخرت نجات دهد.
به گفته رهبر شیعیان بحرین ممکن است بنده مومن گناهی انجام دهد که به موجب آن باید در آخرت عذاب شود و توبه نمی کند و آن عذاب در موردش ثبت می شود اما خدا او را به یکی از بلاهای دنیوی گرفتار می کند تا به جای عذاب آخرت، آن را تحمل کند و در روز شادی بزرگ، شاد باشد چون خدا از عذابی که با عذاب دنیا قابل قیاس نیست او را نجات داد و این از باب رحمت و منت خدا به او بوده است.

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از امروز (پنجشنبه) مصادف با ۱۲ ربیع الاول به صورت مجازی با سخنرانی آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شد. قرار است بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور و  همچنین ۱۲۰ سخنران داخلی به صورت وبیناری پیرامون موضوع های کنفرانس به ویژه همکاری های اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایا با رویکرد کرونا سخنرانی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =