نماینده تبریز در مجلس: منابع طرح پرداخت یارانه کالاهای اساسی پیش بینی شده است

تبریز- ایرنا- نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز دولت برای اجرای طرح پرداخت یارانه خرید کالاهای اساسی پیش‌بینی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا میرتاج الدینی روز پنجشنبه در یک گفت و گوی خبری اظهار کرد: منابع برای اجرای این طرح از محل دارایی های دولت در شرکت های دولتی، بخش های مختلف و سهامی که دارد، تامین می  شود.

وی اضافه کرد: منابع مالی طرح پرداخت یارانه خرید کالاهای اساسی در بودجه نیز بر اساس بند "و" تبصره ۲ پیش بینی شده و از لحاظ منابع قطعی است.  

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: در راستای اجرای این طرح به دولت اجازه داده شده این منبع قطعی الاوصول را به صورت تنخواه گردان از خزانه بردارند و منابع را تامین و در آینده جا به جا کند؛ بر این اساس مدیرانی که در اجرای این قانون اهمال کنند، مشمول مجازات خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه این یارانه به ۶۰ میلیون ایرانی پرداخت می شود، خاطر نشان کرد: بر اساس این طرح ۴۰ میلیون ایرانی یارانه کالایی ۶۰ هزار تومانی و ۲۰ میلیون ایرانی یارانه ۱۲۰ هزارتومانی به‌صورت ماهانه دریافت خواهند کرد. 

حجت الاسلام تاج الدینی در خصوص زمان اجرای این طرح نیز گفت: این یارانه شامل افرادی که یارانه معیشت دریافت می کنند یا شرایط دریافت این کمک ها را دارند، خواهد بود و به مدت ۶ ماه از اول مهر تا اسفند ماه امسال پرداخت می شود؛ در واقع اگر اکنون پرداخت آن آغاز شود، مردم یک ماه در این خصوص طلب خواهند داشت.  

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این طرح مبالغ یارانه افراد به صورت ماهانه به صورت اعتبار خرید کالا در کارت یارانه آنان واریز می شود.  

وی یادآوری کرد: ۶۰ میلیون نفر یارانه کالایی اعتبار خرید دریافت می کنند.

نمایندگان مجلس دیروز با الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالاهای اساسی موافقت کردند.

طرح دو فوریت تامین اعتبار کالاهای اساسی که روز سه شنبه برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شده بود، دیروز چهارشنبه در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت و با ۲۱۵ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع۲۳۴ آرای ماخوذه تصویب شد.

در این طرح دولت مکلف است به منظور تامین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به وی‍‍‍ژه خانوارهای کم برخوردار، در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹و بصورت ماهانه ، نسبت به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (موضوع ردیف(۳۱) جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور)، ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار اقدام نماید.­این اعتبار صرفاً برای تامین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است امکان تخفیف درخرید این کالاها را برای مشمولان فراهم کند.­

در این طرح آمده است:خانوارهایی که سطح در آمد آنها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است، از دو برابر یارانه سایرخانوارهای مشمول بهره مند می شوند. شناسایی این خانوارها به عهده وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی است. ­

در این طرح دولت موظف است حداکثر یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون شبکه توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز خانوارها خصوصاً نیازمندان را با استفاده از شبکه توزیع کالا( تعاونی های مصرف ، فروشگاههای زنجیره ای ، واحدهای صنفی) به گونه ای ساماندهی کند که نیازهای اساسی خانوارها با قیمت مورد تأیید سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با نرخ ارز ترجیحی از طریق کالابرگ یا کارت الکترونیکی با اولویت تولیدات داخلی در اختیار مردم قرار گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha