۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۸
کد خبرنگار: 2183
کد خبر: 84091937
۱ نفر

برچسب‌ها

بازگشت بورس مازندران به مدار خرید

ساری - ایرنا - پس از سه هفته سنگینی کفه ترازوی فروش سهام در بورس منطقه‌ای مازندران که ناشی از کاهش شاخص بازار بود، در هفته جاری ۸۰ درصد ارزش معاملات فعالان بازار سرمایه استان مربوط به خرید سهام بود.

به گزارش ایرنا ، شاخص سهام در ماه های اخیر روند نزولی را طی کرد و از اوج خود در تیر ماه که به ارتفاع بیش از ۲ میلیون واحدی رسیده بود تا این هفته کاهش ۳۵ درصدی را تجریه کرد. 

کاهشی شدن شاخص بورس باعث شد فعالان بازار سرمایه در هفته های اخیر تمایلی بیشتری بر فروش سهام داشته باشند و تقریبا ارزش خرید در معاملات هفتگی به کمتر از ۳۰ درصد می رسید ، اما این هفته با وجود کاهش ۱۲۴ هزار و ۱۰۰ واحدی شاخص قیمت در بازار بورس کشور، مازندرانی ها روی خوش به خرید سهام نشان دادند و حدود ۸۰ درصد ارزش معاملاتی هفته مربوط به خرید بود. 

فعالان بازار سرمایه در استان طی هفته جاری ۱۵۶ میلیون و ۳۶۴ هزار سهم به ارزش ۲ هزارو ۲۲۵ میلیارد ریال معامله کردند که از این میزان یک هزار و ۷۵۳ میلیارد ریال در سبد خرید سهام قرار گرفت. 

سهام شرکت های بنیادین این هفته بیش از دیگر شرکت ها توجه مازندرانی ها را جلب کرد زیرا سهام شرک های ملی مس ایران، سرمایه گذاری سپهر بانک صادرات ، پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و پالایش نفت اصفهان در صدر جدول خرید و فروش بورس منطقه ای مازندران قرار گرفت. 

فعال بازار سرمایه در مورد تغییر رویه مازندرانی ها در معاملات این هفته به خبرنگار ایرنا گفت: استقبال فعالان بازار بورس مازندران از خرید سهام به ۲ دلیل است که نخست کاهش چشمگیر شاخص قیمت و چربش خرید نسبت به فروش سهام بود. 

وحید بخشیان افزود: این مساله نه تنها قدرت خرید به خصوص سهام شرکت های بنیادین را برای سرمایه گذاران خرد بالا می برد، بلکه امنیت سرمایه گذاری را برای این دسته از سهامداران نیز بیشتر می کند. 

وی عامل دوم را تصور کاهش حداکثری نسبت به ریزش شاخص دانست و افزود: اکنون در میان فعالان بازار این تصور وجود دارد که بازار به اندازه کافی افت داشته و از این پس باید دست به خرید زد. 

این فعالان بازار بورس ریسک فروش را در شرایط فعلی بیشتر از خرید دانست و افزود: پیش بینی می شود از این پس نه تنها شاهد ثبات در بازار باشیم ، بلکه با توجه به کاهش قیمت ارز و طلا و دیگر بازارهای موازی بهترین گزینه برای حفظ سرمایه خرید سهام است. 

بخشیان تاکید کردکه این تصور به معنای پیش بینی درست یا غلط نیست ، اما جریان بازار سرمایه بخش زیادی بر اساس پیش بینی و جابه جایی اطلاعات است که به نظر می رسد در رشد خرید تاثیر داشته است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha