دبیرکل نُجَباء: آمریکا برای تجزیه عراق خیز برداشته است

تهران - ایرنا - شیخ "اکرم الکعبی" امروز (چهارشنبه) در دیدار با دکتر "محسن رضایی" با پرده برداری از مافیای اقتصادی ترامپ در عراق، از تلاش آمریکایی‌ها برای تجزیه این کشور خبر داد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» در دیدار با «محسن رضایی» بر حساسیت اوضاع جاری عراق تأکید کرد و گفت: آمریکا با حمله به مواضع الحشد الشعبی و ترور و به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی و ابو مهدی المهندس به‌دنبال تغییر معادلات سیاسی ـ امنیتی عراق بود، اما بیداری ملت مانع از تحقق این هدف شد.
 وی با اشاره به ناکامی اشغالگران در مواجهه نظامی با گروه‌های مقاومت، افزود: آمریکایی‌ها پس از این شکست، سیاست خبیثی را در پیش گرفته و مزدوران رسانه‌ای را برای خیانت به عراق و جنگ نرم علیه کشور خود، به خط کرده‌اند،  مزدورانی که اغلب خارج از عراق اقامت دارند.
 دبیرکل نُجَباء مقابله با جنگ نرم آمریکایی را از اولویت‌های در دستور کار مقاومت عراق برشمرد و نقش منفی سفارت ایالات‌متحده در ایجاد فتنه‌های سیاسی و مذهبی را مورد تأکید قرار داد.
 شیخ اکرم الکعبی در بخش دیگری از اظهارات خود با تشریح سیطره آمریکا بر اقتصاد عراق، خاطرنشان کرد: کمپانی‌های آمریکایی در عراق کارکردی مثل باندهای مافیایی دارند و به‌طور مستقیم از سوی ترامپ، داماد، دختر و تیم کاری او پشتیبانی می‌شوند.
وی ادامه داد: این شرکت‌ها فساد را در عراق گسترش داده و با انحصارطلبی تمام، حتی از فعالیت مؤسسات اقتصادی هم‌پیمان آمریکا در عراق جلوگیری می‌کنند.
فرمانده عالی‌رتبه مقاومت عراق، چراغ‌سبز آمریکا به ترکیه برای اشغال مناطقی در شمال عراق را نشانگر اهتمام واشنگتن به تجزیه این کشور دانست و اضافه کرد: آمریکا همزمان کردها را به ایستادن در مقابل دولت مرکزی تشویق می‌کند و برادران اهل‌سنت را علیه شیعیان تحریک می‌کند.
الکعبی سپس با اشاره به مهلت دادن گروه‌های مقاومت به احزاب سیاسی عراق برای پایان دادن به اشغالگری آمریکا، گفت: این مهلت رو به اتمام است، ولی تاکنون شاهد تغییر مطلوبی نبوده‌ایم. آمریکا به تشکل‌های سیاسی به چشم سربازان خود می‌نگرد و با عراق مانند یک کشور صاحب حاکمیت تعامل نمی کند.
 وی بی‌اعتنایی واشنگتن به مطالبه میلیونی مردم عراق و مصوبه پارلمان این کشور برای اخراج نظامیان بیگانه را غیرقابل قبول خواند و ادامه داد: گروه‌های مقاومت با وارد کردن ضربات دردناک، پیام خود را به واشنگتن رساندند،  اما آمریکا متقابلا از طریق برخی احزاب سیاسی (عراق)، به مقاومت فشار می‌آورد تا عملیات‌های خود را متوقف کند.
دبیرکل جنبش نُجَباء ضمن یادآوری بدعهدی آمریکا در برجام، مذاکرات جاری فیمابین دولت‌های عراق و آمریکا را نیز فاقد نتیجه مثبت توصیف کرد و اظهار داشت: برخی از جزئیات این گفتگوها تأسف‌بار است؛ مثلا به‌جای عبارت خروج نیروهای آمریکایی از عراق، عبارت "چینش مجدد نیروها" را به تیم مذاکره‌کننده عراقی تحمیل کرده‌اند تا آبروی خود را حفظ کنند.
 الکعبی تصریح کرد: آمریکا در نهایت از عراق خارج می‌شود و ضربه‌های مقاومت بیشتر و شدیدتر خواهد شد. تعداد و امکانات گروه‌های مقاومت در عراق افزایش یافته است و آنان همان‌گونه که داعش را شکست دادند، امروز به مقابله با اشغالگر آمریکایی برخاسته‌اند.
وی در پایان راجع‌به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خاطرنشان ساخت: فرقی بین «ترامپ» و «بایدن» نیست و آمریکا در هر صورت شر مطلق است. سیاست کاخ‌سفید با عوض شدن اشخاص تغییر نمی‌کند، سیاست ما نیز در قبال آمریکا باید سیاست قدرت و ثبات باشد. من به دوستان عراقی می‌گویم که به نتیجه این انتخابات‌ها اعتنا نکنند، بلکه آماده مقابله با پروژه خبیث آمریکا برای تجزیه عراق باشند.

 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه آمریکا منطقه را ترک خواهد کرد و جبهه مقاومت جایگزین آن خواهد شد، سازش اعراب و اسرائیل را اقدامی دفاعی برای جلوگیری از تحقق این امر دانست.

رضایی همچنین ضمن تمجید از عملکرد جنبش نجباء و اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت عراق، اظهار داشت: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب از مجاهدت‌های شما خرسند است، ان‌شاءالله حضرت ولی‌عصر(عج) هم از شما راضی هستند.
دکتر «محسن رضایی» با تأیید مواضع حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی»، ادامه داد: تحلیل شما را قبول دارم که آمریکا شر مطلق است،  اما امروز این شر مطلق به مردم آمریکا هم اصابت کرده و دولت ایالات‌متحده شهروندان خود را می‌کشد و شرارت به‌پا می‌کند.
 وی اعتراضات عمومی در آمریکا را مورد توجه قرار داد و گفت: این قیام مردمی در آمریکا در آینده نیز ادامه پیدا می‌کند و مبارزه ما و شما علیه آمریکا، از داخل خاک ایالات‌متحده هم پشتیبانی می‌شود.
 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه مبارزه با آمریکا وارد مرحله جدیدی شده، اضافه کرد: آن‌ها در حال خروج از منطقه هستند، ولی می‌خواهند اعراب و اسرائیل را در کنار هم بگذارند و سد دفاعی از درون خود منطقه در برابر جبهه مقاومت ایجاد کنند.
رضایی "مرجعیت، الحشد الشعبی و مردم" را سه رکن مقاومت عراق خواند و افزود: آمریکا موفق نمی‌شود همان کاری که را در امارات و بحرین انجام داد در عراق محقق کند، ولی برای سازمان‌دهی گروه‌های طرفدار خود تلاش می‌کند.
 وی همچنین آینده عراق را روشن پیش‌بینی کرد و خاطرنشان کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران، حمایت از عراقی مستقل، قوی و یکپارچه است.
 رضایی در پایان تصریح کرد: سال‌های آینده سال‌های توسعه جبهه مقاومت و جنگ استقلال در منطقه است. نه‌تنها آمریکا باید از این جغرافیا اخراج شود، بلکه طرح اسرائیل، عربستان، امارات و بحرین هم باید به شکست بینجامد. ما اجازه نخواهیم داد که اسرائیل جایگزین آمریکا (در منطقه) شود، بلکه جبهه مقاومت باید این جایگاه را از آن خود کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

سرخط اخبار جهان