تقابل دیگر واشنگتن با پکن؛ آمریکا در مالدیو سفارت باز می کند

تهران - ایرنا - مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن به زودی سفارت خود را در مالدیو راه اندازی می کند. اقدامی که در تقابل با چین ارزیابی می شود.

به گزارش ایرنا از رویترز، وی امروز در یک کنفرانس خبری در یک استراحتگاه ساحلی در نزدیکی ماله، پایتخت مالدیو گفت که کشورش به زودی برای نخستین بار سفارت خود را در این شهر راه اندازی می کند.

پمپئو که صبح امروز در یک سفر ۵ روزه به ۴ کشور آسیایی هند، سریلانکا، مالدیو و اندونزی وارد ماله شد در این خصوص گفت: البته که افتتاح تاسیسات گسترده ای همچون یک سفارت یک شبه اتفاق نمی افتد، اما ارزش آنرا دارد که هرچه سریعتر این سفارت افتتاح شود.

پمپئو حتی بعد از دیدار با ابراهیم محمد صلحی، رئیس جمهوری و عبدالله شهید وزیر خارجه مالدیو، پکن را در زمینه اشغال غیرقانونی قلمرو و آسیب رساندن به محیط زیست مورد انتقاد قرار داد و گفت: افتتاح سفارت آمریکا در ماله از آن جهت اقدام مطلوبی است که نقش ملت شما در منطقه هند-اقیانوسیه و نیز در جامعه بین المللی را بیش از همیشه با اهمیت خواهد کرد.

وی در این سفر ۵ روزه آسیایی که از هند آغاز شد و بعد از سریلانکا به مالدیو رسید و سرانجام به اندونزی ختم می شود، تلاش چین به اصطلاح برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را مورد انتقاد قرار داد و یک توسعه طلبی "غیرقانونمند" خواند.

پمپئو صبح امروز چهارشنبه هفتم آبان در سفر به سریلانکا و پس از دیدار با رییس‌جمهوری آن کشور نیز مدعی شد: «ما با مشاهده معامله‌های بد،‌ نقض حاکمیت و بی‌قانونی در زمین و دریا می‌بینیم که حزب کمونیست چین یک یغماگر است،‌ اما آمریکا با روشی متفاوت می‌آید. ما به عنوان دوست و همکار می‌آییم.»

رویترز سفر پمپئو به آسیا را با هدف جلب اتحاد کشورهای این منطقه در مقابله با نفوذ سیاسی و نظامی چین در سال‌های اخیر توصیف کرد و نوشت: واشنگتن برای نخستین بار در ماله سفارتخانه باز می کند تا حضور چین در آنجا را تعادل بخشد.

چین به عنوان بخشی از طرح حمل‌ونقل و انرژی در زمینه کمربند و جاده، میلیاردها دلار در پروژه‌های سریلانکا و مالدیو سرمایه‌گذاری کرده، برنامه‌ای که ایالات متحده معتقد است برای انداختن کشورهای کوچک‌تر در دام بدهکاری طراحی شده است.

قرار است در این سفر پمپئو به اندونزی که در اختلاف نظامی با چین به سر می‌برد نیز برود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

سرخط اخبار جهان