ماندگاری باورهای ارزشی مرهون فرهنگ احترام به شهداست

ساری- ایرنا- معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش در آیین رونمایی از یادمان شهید ذبیحی در جویبار گفت: اگر نام و راه شهیدان تکرار نمی شد و احترام به آنان به صورت یک فرهنگ در نمی آمد، امروز بسیاری از باورهای ارزشی و گرانبهای ما به فراموشی سپرده می شد.

به گزارش ایرنا، یادمان سرلشکر خلبان شهید ذبیحی روز چهارشنبه با حضور معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش، مسئولین استانی و شهرستانی در شهرستان جویبار رونمایی شد.

معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش در این مراسم با بیان اینکه برگزاری یادواره ها ادامه حرکت جهادی و ادامه شهادت است، گفت: اگر نام و راه شهیدان تکرار نمی شد و احترام به آنان به صورت یک فرهنگ در نمی آمد، امروز بسیاری از باورهای ارزشی و گرانبهای ما به فراموشی سپرده می شد.

امیر سرتیپ مهدی هادیان، افزود: امروز در این هجمه های فرهنگی ما نیازمند شناساندن الگوهای اینچنینی به عنوان مهم ترین ابزار فرهنگی ساز ، تاثیرگذار و مولفه های برتری ساز هستیم.

وی بیان کرد: در مراسم سرلشکر خلبان شهید ذبیحی شاهد هستیم که مردم با حضورشان قدردان ولی نعمتان هستند، افرادی که برای دفاع از آب و خاک از مال و جان خود گذشته اند و به مقام شهادت نائل آمده اند.

معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش با اعلام اینکه نیروی هوایی با عنایت امام راحل (ره) مفتخر به دریافت مدال افتخار گردیده است، گفت: این نهاد نقشی بسیار تعیین کننده در سرنوشت جنگ تحمیلی و سرنوشت کشور داشته است.

هادیان در پایان با اعلام اینکه بعد از پیروزی انقلاب با همت دانشمندان و نخبگان دستاوردهای خوبی در تجهیزات نظامی داشته ایم، گفت: همچنین به ساخت انواع موشک ها دست یافته ایم.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران نیز در این مراسم با بیان اینکه خلبان شهید ذبیحی در استان گمنام بوده است ، گفت: مازندرانی ها از شهدایی همچون خلبان شهید کشوری، خلعتبری، شیرودی شناخت دارند بنابراین از همه افرادی که اخلاص داشته اند تا المان شهید ذبیحی در شهرستان جویبار راه اندازی شود تشکر می کنم.

سردار عبدالله ملکی تعداد شهدای خلبان در این استان را ۲۸ شهید اعلام کرد.

همت محمدنژاد شهردار جویبار نیز با بیان اینکه المان سردار شهید ذبیحی ظرف مدت ۲ ماه به بهره برداری رسید، گفت: در جویبار با رویکرد انقلابی سعی کرده ایم تا پروژه هایی را به بهره برداری برسانیم که از جمله آنها میدان ۹ دی، میدان آزادگان و المان شهید ذبیحی بوده است.

شهید پرویز ذبیحی از خلبانان شاخص و بنام استان مازندران و کشور است و پرواز فانتوم خلبانان شهید خلعتبری و ذبیحی در دوران هشت سال جنگ تحمیلی مشهور است .

در سال ۱۳۵۷ با شروع انقلاب اسلامی ملت ایران به رهبری امام خمینی(ره) با توجه به پست حساسش به طور مخفیانه بر علیه رژیم ستمشاهی فعالیت می کرد. در طی این مدت پیام های محرمانه امام خمینی را در رابطه با ارشاد ملت ایران دریافت نموده و بدان عمل می کرد.

با پیام امام و سخنرانی آیت الله بهشتی در سالن اجتماعات پایگاه تبریز به ندای رهبر و امام خویش لبیک گفت و در عملیات پاکسازی کردستان از اشرار و افراد خائن به اسلام و ایران فعالیتهای گسترده داشت.

این شهید خلبان به خاطر رشادت های فراوانی که در جنگ تحمیلی انجام داد مورد تشویق قرار گرفت و حائز دریافت  ۲ درجه افتخاری شد ولی از گرفتن آن امتناع کرد و آن را وظیفه ای می دانست در برابر اسلام و انقلاب که باید انجام می داد.

خلبان ذبیحی در طی ۵۲ روز بعد از شروع جنگ تحمیلی ۷۶ ماموریت پروازی داشت و در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۵۹ در چهلمین پرواز برون مرزی خود بعد از انجام ماموریت موفقیت آمیز در برگشت به خاک کشور مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha