۷ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۶
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 84091557
۰ نفر

برچسب‌ها

چند خبر گوناگون از استان یزد

یزد- ایرنا- با آغاز طرح «هر شهروند یک درخت جدید» نهال‌هایی به یاد دکتر محمد آقایی نخستین شهید سلامت میبد و صدیقه پهلوان شمسی تنها بانوی شهیده میبد در شهرک امام جعفر صادق (ع) میبد کاشته شد.

به گزارش ایرنا ، صبح روز چهارشنبه با هدف توسعه فضای سبز شهرستان و با حضور و همکاری مسوولان گروه مردمی آغاز کننده طرح ، شورایاری محله و شهرداری اقدام به کاشت این نهال‌ها شد.

رییس گروه مردمی طلوع مهر در این مراسم گفت: دکتر محمد آقایی انسان شرافتمندی بود که تعلقات دنیوی نداشت و به همشهریان خود با دریافت حق ویزیتی ناچیز کمک می کرد و اکنون نهالی به یاد وی به عنوان نخستین شهید سلامت و همچنین نهال‌هایی به یاد دیگر کسانی که دیده از جهان گشوده‌اند و نام و خاطره آنها به خاطر اقدامات ارزشمندی  در طول زندگی خود داشته و منشاء امور خیر بوده‌اند ،  کاشته می‌شود.

حسین اعرافی در ادامه از همه کسانی در اجرای این طرح همکاری و مشارکت دارند ، قدردانی کرد.

عضو شورای اسلامی شهر میبد نیز در این مراسم با یاد از نخستین بانوی شهیده میبد که در ۱۵ تیر ماه سال ۸۵ در حادثه کربلا به فیض شهادت نائل آمد ، خواست تا نهالی به یادمان وی غرس گردد.

انسیه فلاح با ستودن طرح یاد شده آن را اقدامی ارزشمند در جهت توسعه فضای سبز و ایجاد نشاط به خصوص در این وضعیت کرونا عنوان کرد.

امیر احسان اسحاقیه دبیر شورایاری محله ، انصاری شهردار سابق میبد و سایر اعضای شورایاری و همکاران فضای سبز شهرداری و جهاد کشاورزی در این طرح خداپسندانه حضور داشتند.

میبد بیش از ۱۷ محله و آبادی دارد.

مرکز این شهرستان ۱۰۵ هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

***

مدیر کل راه آهن یزد از اتمام و بهره برداری عملیات فاز یک طرح کمربندی چادرملو به منظور افزایش سیر روان قطارها، سهولت در برنامه ریزی ترافیک و رفع گلوگاه این ایستگاه خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل روابط عمومی اداره کل راه آهن یزد،  رحمت رحمت نژاد گفت: به منظور افزایش سیر روان قطارها، سهولت در برنامه ریزی ترافیک و رفع موانع ترافیکی در محور شرق – یزد – اصفهان طبق نقشه مصوب اداره کل خط و سازه های فنی راه آهن جمهوری اسلامی ایران و با تلاش کارکنان گروه خط اداره کل در ایستگاه چادرملو اجرا شد. 

وی تصریح کرد، پیش از این ایستگاه مذکور دارای ۱۱ خط قبول و اعزام بوده که در راستای طرح مصوب ۲ خط جدید به طول ۲۸۰۰ متر و نصب ۷ دستگاه سوزن، تعداد خطوط در این ایستگاه به ۱۳ خط رسیده است که نقش قابل توجهی در افزایش سیر روان قطارها ایفا می نماید.
رحمت نژاد خاطر نشان کرد، از مزایای طرح مذکور میتوان به تغییر ایستگاه مبادله از جندق به چادرملو، حذف توقف قطارها در جندق، افزایش بهره‌وری، کاهش زمان فرآیند مبادله قطارها، ارتقاء ایمنی و سیر روان قطارهای محور شرق _اصفهان و بالعکس اشاره کرد.
مدیر کل راه‌آهن یزد ادامه داد: ایستگاه چادرملو یکی از پرترافیک ترین مبادی بارگیری در منطقه محسوب می شود که نقش مؤثری در عملکرد این اداره کل دارد.

وی افزود:در این راستا  بالغ بر ۵۵ درصد عملکرد راه آهن یزد را به خود اختصاص داده و روزانه حدود ۴۰۰ واگن از این محور به وزن ۴۰ هزار تن مواد معدنی و کنسانتره از چادرملو به کارخانجات ذوب آهن اصفهان،مبارکه، فولاد اهواز و گندله سازی اردکان حمل می‌شود.

 ایستگاه راه آهن چادرملو یکی از مهمترین مبادی بارگیری شبکه ریلی کشور و از پر ترافیک‌ترین مبادی بارگیری در منطقه محسوب می‌شود که نقش مؤثری در عملکرد راه آهن استان یزد دارد.

راه آهن استان یزد به دلیل و قرار گرفتن در مرکز جغرافیایی، معدنی و مسیر ترانزیتی اصلی کشور، نقش استراتژیک مهمی در راه آهن جمهوری اسلامی ایران دارد و بخش عمده بار این منطقه سنگ آهن استخراجی از معادن چادرملو و چغارت، زغال سنگ و محموله‌های عبوری شامل نفت کوره ، کنستانتره ، سنگ آهن، گندله و محموله های ترانزیتی است.

 محورهای راه آهن استان یزد مسیرهای مهمی مانند میبد _ اردکان _ بادرود، اردکان ـ چادرملو، میبد ـ یزد، یزد _ بافق، بافق ـ جندق و اردکان ـ ارژنگ ـ میبد را شامل می شود که دارای پنج ایستگاه تشکیلاتی یزد، میبد، بافق ، اردکان و چادرملو است.

از میان ایستگاه های راه آهن یزد ، ایستگاه چادرملو یکی از ایستگاه‌های تشکیلاتی استان و از مهمترین ایستگاه های شبکه ریلی کشور است، این ایستگاه به دلیل واقع شدن در کنار معدن چادرملو از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در محور اردکان - مشهد در ۲۰۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن اردکان قرار دارد.

سالانه بالغ بر ۹ میلیون تن مواد معدنی و کنسانتره از ایستگاه راه آهن چادرملو به کارخانجات ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه، فولاد اهواز، گندله سازی و بخشی نیز برای صادرات به مقصد بندرعباس بارگیری و ارسال می‌شود.

مجموع خطوط راه آهن یزد یکهزار و ۱۶۳ کیلومتر می باشد که شامل؛ ۹۵۳،کیلومتر خطوط اصلی و ۶۵ کیلومتر خطوط صنعتی تجاری و ۱۴۵ کیلومتر خطوط مانوری است. 

***

رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت میبد گفت: با راه‌اندازی گشت‌های مشترک در ۲ روز گذشته ۶۵ مورد بازرسی واحدهای صنفی انجام شد و از این تعداد ، ۱۵ واحد صنفی و یک بانک پلمپ گردید.

حجت الله خلیلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گشت‌های مشترک متشکل از مسوولان اداره صمت ، شبکه بهداشت و درمان ، اتاق اصناف و اماکن ناجا برای برخورد با کسانی که امنیت بهداشتی شهر را جدی نمی گیرند ، فعال شد.

وی ادامه داد: واحدهای تعطیل شده با مراجعه به مرکز بهداشت و درمان باید تعهد دهند که در چند روز مانده تعطیلی واحدهای صنفی  غیر مجاز ، آنها هم تعطیل باشند و واحدهایی هم به آنها تذکر داده شده باید رفع موارد خواسته شده را انجام داده و رعایت توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند.

رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت میبد تصریح کرد: کلیه واحدهای صنفی به جز صنف‌های مجاز  و تامین کنندگان مایحتاج اولیه مردم ، خوراکی و آشامیدنی تا صبح شنبه  با توجه به تصمیم گیری و دستور ستاد کرونای استان تعطیل هستند.

وی با اشاره به تعطیل کردن یک واحد آرایشگاه ، پوشاک فروشی ، کتابفروشی و پست بانک اظهار کرد : با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در شهرستان جدی گرفتن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شامل زدن ماسک ، رعایت فاصله اجتماعی ، تعطیل بودن واحدهای غیر مجاز ، قرار دادن تجهیزات ضدعفونی کننده در بانک‌ها و دیگر مکانهای عمومی و فروشگاه‌ها الزامی است.

البته علی رغم مصوبه‌های ستاد کرونا مشاغل تعطیل شده با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی که با آن درگیر هستند ، بسیار گلایه مند این تعطیلی‌های بیشتر مرتبط با اصناف هستند.

هرچند کادر درمان نیز دیگر از این وضعیت کرونایی که چندین ماه است ادامه دارد ، خسته شده‌اند و خواسته عاجزانه آنها  از مردم رعایت موارد و توصیه‌های بهداشتی است.

حدود سه هزار و ۶۰۰ واحد صنفی مجوز دار در میبد فعال هستند.

مرکز این شهرستان ۱۰۵ هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =