ظرفیت گردشگری سدها در خراسان رضوی استفاده می‌شود

مشهد- ایرنا- مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: استفاده از ظرفیت گردشگری سدها از برنامه های وزارت نیرو است که در این استان اجرا می‌شود.

محمد علایی روز چهارشنبه در مانور بازگشایی دریچه سد طرق همزمان با هفته پدافند غیر عامل افزود: سد طرق  با حجم ۳۳ میلیون متر مکعب یکی از مهمترین سدهای تامین آب شرب کلانشهر مشهد است که از فضای گردشگری مناسبی برخوردار می باشد.

وی ادامه داد: در گذشته سیاست وزارت نیرو به دلایل امنیتی نزدیک نشدن مردم به سدها بود که با گذشت زمان این سیاست تغییر کرد بطوریکه با در نظر گرفتن مسائل امنیتی می توان از ظرفیت گرشگری آنها استفاده بهینه کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: استفاده از حضور مردم به عنوان گردشگر در سدها مزایای بسیار شامل آشنایی مردم با پروژه های مدیریت آب، تقویت امید و نشاط با لذت بردن از فضای سد و اشتغالزایی در بر دارد.
وی از بخش خصوصی که آمادگی فعالیت در حوزه گردشگری سدها را دارد، برای همکاری و همراهی دعوت کرد و افزود: فعال شدن صنعت گردشگری در سدهای درونگر، درگز، فریمان و طرق خراسان رضوی در حال انجام است.
علایی در خصوص ظرفیت گردشگری سد گلستان که طی سالهای گذشته توسط وزارت نیرو تحویل آستان قدس رضوی داده شده ادامه داد: به دلیل موقعیت جغرافیایی سد گلستان و جانمایی آن در شمال شهر طرقبه و غرب مشهد، این سد از شرایط گردشگری بسیار مناسبی برخوردار است.

وی گفت: استان خراسان رضوی از جایگاه بسیار خوبی در مدیریت آب و خاک مناطق مرزی برخوردار است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به لزوم مقررات و الزامات پدافند غیرعامل در شرایط بحران افزود: پدافند غیرعامل یکی از اصول اساسی زندگی امروز بشری است و باید پیوست هر طرحی باشد تا آن طرح به درستی و اصولی اجرا شود.
وی درخصوص تامین سالانه ۲۳۰ میلیون مترمکعب آب در مشهد ادامه داد: سد دوستی نقش مهمی در تامین آب مشهد دارد و سدهای طرق، کارده و  ارداک به همراه ۶۰۰ حلقه چاه و همچنین دو رشته قنات دیگر منابع تامین آب این شهر به شمار می روند.
خراسان رضوی دارای ۳۲ سد در حال بهره برداری در تربت‌حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت‌جام، چناران، سرخس، نیشابور، کلات و فریمان است.
 مجموع حجم ذخیره آب سدهای بزرگ و در حال بهره برداری خراسان رضوی یک میلیارد و ۵۱۲ میلیون مترمکعب است که یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب از این حجم مربوط به سد دوستی مشترک بین ایران و ترکمنستان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =