توسعه زیرساخت در روستاها نباید به فروش زمین کشاورزی منجر شود

ساری - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران گفت : توسعه زیرساخت در روستاهای در این استان نباید منجر به فروش زمین کشاورزی شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، مهدی رازجویان روز چهارشنبه در کارگروه مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز استان افزود : مازندران به دلیل داشتن مواهب طبیعی و آب و هوای مناسب یکی از استان های گردشگر پذیر محسوب می شود و تامین زیرساخت در مناطق روستایی برای توسعه حوزه گردشگری امر طبیعی است.
وی ادامه داد : باید با افزایش سطح نظارت بر روستاها و عملکرد دهیاران از هر گونه صدور مجوز برای ساخت و سازهای غیر قانونی در روستاها جلوگیری شود و این نظارت ها نیز باید جنبه پیشگیرانه داشته باشد.
رازجویان تشکیل گروه ممیزی در روستاها را یکی از راهکارهای مهم پیشگیرانه برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز دانست و با حمایت از طرح های گردشگری و بوم گردی در روستاهای استان برای افزایش سطح درآمد روستاییان ، گفت : نباید اجازه بدهیم که با ساخت و سازهای غیر مجاز اراضی و زمین های کشاورزی ما تبدیل به خانه دوم مسافران و گردشگران شود.
وی ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاها را باعث نابودی بخش کشاورزی و جنگلی دانست و افزود : افزایش این ساخت و سازها امنیت غذایی این استان را از بین خواهد برد و محیط زیست استان را با مشکل مواجه خواهدکرد.

معاون استاندار مازندران با اشاره به فعالیت نظام مهندسی کاردان در روستاهای این استان برای نظارت بر ساخت و سازها ، گفت : باید اصول بهداشتی ، ایمنی و مهندسی در ساخت و سازها رعایت شود و این کار نیازمند نظارت دقیق از سوی نظام کاردانی مهندسی روستایی است.
استان مازندران حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۷ درصد آن در بیش از سه هزار روستا سکونت دارند.

طبق آمار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیش از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای استان وجود دارد که در سال های اخیر بیش از ۵۰ درصد از این واحدها نوسازی و مقاوم سازی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =