عزم جوانان بافقی برای مقابله با کرونا

یزد – ایرنا - عزم جزم جوانان و نوجوانان بسیجی پایگاه‌های مساجد بافق در ضدعفونی کردن معابر و راهنمایی مردم و توصیه برای زدن ماسک، به نمادی از ایستادگی در برابر کرونا در این شهرستان تبدیل شده است.

این روزها حال مردم بافق به خاطر شیوع گسترده بیماری کرونا خوب نیست و در ۴۸ ساعت گذشته سه نفر از شهروندان بافقی براثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند که همین انگیزه‌ای شد تا تعدادی از جوانان هیاتی و گروه‌های بسیجی و جهادی برای مقابله با آن به میدان بیایند.

این افراد با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان، اعضای ستاد کرونا شهرستان و همکاری خیران به کمک مردم آمده‌اند و شب‌ها و روزها معابر، خیابان‌ها، کوچه‌ها ، پارک‌ها و حتی وسایل نقلیه عمومی را ضدعفونی می‌کنند و با تذکر زبانی، رهگذران را نیز به رعایت فاصله فیزیکی و زدن ماسک تشویق می‌کنند.

این اقدام درخور توجه و جالب که معنای کار جهادی دارد به مثابه حضور جوانان دهه ۶۰ در میادین خون و حماسه و شرف است.

آن‌ها گروه‌های دو - سه نفری متشکل از نوجوانان ۱۳ ساله تا جوانان و حتی افراد میانسال تشکیل داده‌اند که دوران دفاع مقدس را در اذهان عمومی تداعی می‌کند، دورانی که طول اسلحه بلندتر از قد یک بسیجی کم سن و سال بود و امروز در کوچه وخیابان کوله پشتی حاوی موادضدعفونی کننده سنگین تر از وزن برخی از نوجوانان است .

این عزیزان حاضر به مصاحبه و بردن نام‌هایشان نیستند و به قول خودشان برای خدمت به مردم و نجات جان هموطنان و جلب رضایت پروردگار خدمت می‌کنند.

یکی از اعضای گروه که خودرا محمد ۱۷ ساله معرفی کرد با بیان اینکه اینجا همه اسم کوچک افراد را صدا می‌زنند گفت: حال که شرایط شهرستان از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت بحران قرار دارد و اگر این روند ادامه داشته باشد امکانات بیمارستانی و کادر درمانیِ خسته پاسخگوی نیازمراجعین نیست مردم باید با رعایت کامل شیوه‌ نامه‌های بهداشتی جلوی شیوع این ویروس منحوس را بگیرند.

وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس دشمن مشخص و سنگر رزمندگان آماده برای عملیات علیه دشمن بعثی بود، ولی امروز دشمن بیولوژیک و نامرئی است و همه جا درکمین است تا خانواده‌ها را درگیر و سپس به جامعه سرایت کند و جان عزیزانی را بگیرد و خانوارهایی را داغدار کند بنابراین  مانند جوانان همسن خود که در دوران دفاع مقدس حماسه آفریدند و شر دشمن بعثی را ازکشور دور کردند ما نیز بایددر این زمان با پیش‌روی این دشمن نامریی مقابله کنیم.

جوان دیگری هم که به مواد ضدعفونی حساسیت داشت به گزارشگر ایرنا گفت: ما با توکل به خدا ، صلوات و قرائت دعا کارمان را با آغاز محدودیت‌های اخیر کرونایی ، شروع کردیم و تعدادی بالای وانت با دستگاه سنگین، محل‌های هدف را ضدعفونی و افرادی هم با سم پاش‌های کوله‌ای، معابر کم عرض را گندزدایی می‌کنند.

حسین افزود: در همه حال یاد شهداست که به گروه انرژی می‌دهد و به کارکمیت و کیفیت می‌بخشد و ما علاوه بر ضدعفونی معابر مردم را به زدن ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشویق می‌کنیم ضمن اینکه به آنها یادآوری می‌شود که عدم رعایت نکات بهداشتی جان همنوعان را به خطر می‌اندازد و باید در روز حساب در پیشگاه عدل الهی پاسخگو باشیم.

به اظهار حسین برخی افراد تمایلی به زدن ماسک ندارند وگرانی این محصول را بهانه می‌کنند که پس از بررسی چنانچه فرد یا افرادی از بضاعت مالی خوبی برخوردار نباشند مایه ضدعفونی کننده و ماسک رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد وعواقب ناگوار نزدن ماسک و رعایت نکردن فاصله اجتماعی به آن‌ها تذکر داده می‌شود.

یک مرد میانسال عضو این گروه جهادی هم به مصاحبه۲۳ مهر ماه ۹۹ امام جمعه بافق با ایرنا مبنی براینکه رعایت مسائل بهداشتی، ضروری است و اگر با رعایت نکردن اصول بهداشتی فردی به ویروس کرونا مبتلا شود، دچار حق‌الناس شده‌ایم اشاره کرد و گفت: توصیه و تاکید نماینده ولی فقیه در شهرستان وظیفه شرعی ما را مضاعف می‌کند و باید رعایت موازین بهداشتی را جدی بگیریم و همانند آمران به معروف و ناهیان ازمنکر موازین یاد شده راتذکر دهیم.

وی افزود: در موج اول کرونا هم دراقدامی مشابه ،شهرستان بافق از حالت هشدار به وضعیت سفید درآمد و هم اینک هم باید با همکاری و همدلی مردم و مسوولان از این بحران به سلامتی عبور کنیم.

این مرد بسیجی تصریح کرد: با شیوع موج سوم ویروس کرونا ،جوانان مومن و انقلابی بافق کمر همت بسته‌اند تا شانه به شانه متولیان امر بهداشت و درمان و مطابق دستورالعمل‌های ستاد کرونا، مردم را برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ یاری کنند.

به گفته وی، این جوانان غیور در مسیر خدمت‌رسانی شعار شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس را نصب العین خود قرار داده‌اند و معتقدند امروز نیز همانند  همان روزهای جنگ تحمیلی است که جز با ایثار و از خودگذشتگی نمی‌توان بر دشمن بیولوژیک پیروز شد.

ابراز نگرانی مدیر شبکه بهداشت و درمان بافق از روند صعودی کرونا

مدیر شبکه بهداشت و درمان بافق در گفت و گو با گزارشگر ایرنا  با بیان اینکه پس از تعطیلات خرداد ماه شاهد موارد افزایشی مبتلایان به بیماری کرونا ویروس هستیم گفت: تلاش‌های مردم و کادربهداشت ودرمان موجب شد تا روند نزولی این بیماری را داشته باشیم  اما متاسفانه در چندروز اخیر بخش کرونا در بیمارستان مجدد راه اندازی شده است‌.

دکتر مسعود دانشی با اشاره به اینکه برای ابتلا یک نفر به بیماری کرونا، هزار ویروس کافی است عنوان کرد: این در حالی است که فرد مبتلا با هر بار عطسه یا سرفه ۲۰۰ میلیون ویروس را در فضا پخش می‌کند و چنانچه مردم و همشهریان بافقی رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگیرند شاهد فاجعه دیگر خواهیم بود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بافق ضمن توصیه شهروندان به رعایت فاصله اجتماعی، شستن مرتب دست و زدن ماسک تصریح کرد:مردم به شایعاتی مبنی بر کاهش قدرت ویروس توجه نکنند و همچنان در صورت بسیار ضروری از منزل خارج شوند.

این مسوول همچنین با اشاره به آمار مرگ و میر در کشور خاطرنشان کرد:دولت به دلیل شرایط اقتصادی مجبور به صدور دستور بازگشایی برخی مراکز شده و این به معنای کاهش خطربیماری نیست.

دانشی با بیان اینکه بیماران فعلی با حضور در مراسم‌های عروسی، عزاداری، جشن تولد و همچنین مسافرت، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند تصریح کرد: با توجه به دستور دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، مبتلایان کرونا ویروس، دیگر به مرکز استان اعزام نخواهند شد و در بیمارستان ولیعصر (عج) تحت درمان قرار می‌گیرند.

تنها راهکار مبارزه با بیماری کووید ۱۹ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است

 فرماندار بافق هم در گفت و گو با ایرنا نسبت به گسترش موج سوم شیوع کرونا در این شهرستان هشدار داد و گفت: مردم باید بیش از گذشته شیوه‌نامه‌های بهداشتی ،استفاده از ماسک ، پرهیز از حضور در دورهمی های خانوادگی و تجمع را رعایت کنند.

سیدمهدی طلایی مقدم افزود: در حال حاضر بافق وارد اوج بیماری کرونا شده است، انتظار می رود همه مردم با استفاده از ماسک و محدود کردن ترددها و خودداری از تجمع و دورهمی ها نسبت به کاهش سطح انتقال این ویروس کمک کنند.

وی تصریح کرد: تا ساخت دارو و واکسن  ، درگیر این ویروس و مشکل هستیم ،ضرورت دارد تدابیر لازم برای رعایت بهداشت فردی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و در خانه ماندن همچنان در صدر برنامه ها و تبلیغات قرار گیرد تا بتوانیم بیماری را مدیریت کنیم.

فرماندار بافق بیان کرد: رعایت نکردن فاصله گذاری‌ها و عادی انگاری مردم نسبت به کرونا و کمتر رعایت کردن موارد بهداشتی و استفاده نکردن تمامی مردم از ماسک در مکان‌های عمومی، از مهمترین دلایل افزایش آمار ابتلا کرونا در روزهای اخیر در این شهرستان است.

وی با بیان اینکه این بیماری محدود به افراد مسن و با زمینه بیماری‌های خاص نیست و بر اساس گزارش‌ها و آمارها، سن ابتلا و مرگ و میر حاصل از این بیماری پایین آمده، خاطرنشان کرد: سلامتی مردم برای نظام و دولت اصل است ولی  مردم هم باید نسبت به این امر و رعایت موارد و پروتکل‌های بهداشتی حساس باشند چرا که در غیراین صورت خود بیش از هر کسی گرفتار خواهند شد.

فرماندار بافق وضعیت این شهرستان را درخصوص بیماری کووید ۱۹ بحرانی خواند و تاکید کرد: تخطی از مصوبات ستاد کرونا،تخلف محسوب و با متخلفان برخورد می‌شود.

طلایی مقدم، سلامتی شهروندان را اولویت خواند و با بیان اینکه دهستان سبزدشت از مناطق پرخطر شهرستان بافق است افزود: همه باید برای شکست ویروس کرونا پای کار بیایند.

از ابتدای هفته جاری تست ۲۷۰ نفردر بافق مثبت گزارش شده که از این تعداد ۷۰ مورد بستری و بقیه سرپایی مداوا شدند و ۲۱ بیمار دربخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.

بافق در ۱۲۰ کیلومتری شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =