پذیرش مدنی مقابله با کرونا با روشنگری اجتماعی تقویت می‌شود

تهران - ایرنا - عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران معتقد است که تقویت پذیرش مدنی برای مقابله با کرونا با ایجاد روشنگری اجتماعی، تشویق و ترغیب شهروندان و توزیع عادلانه امکانات محقق می‌شود.

سیدیعقوب موسوی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در خصوص علل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط برخی شهروندان و گاه تمسخر این ضوابط اظهار داشت: در هر جامعه رفتارهای اجتماعی و قالب‌های فکری متعددی حضور دارند. برخی اقشار جامعه تقدیرگرا هستند و اعتقاد صرف به قسمت و سرنوشت (به دور از خردورزی) دارند.

وی ادامه داد: شیوع این ویروس امروز شاید یک فرصت برای حذف تقدیرگرایی باشد که میراث قرون گذشته فرهنگ ایران و بازدارنده توسعه کشور است.

موسوی با بیان این که دین اسلام بر تقدیر توام با تدبیر تاکید دارد، تصریح کرد: گاه برخی شهروندان با اعتقاد بر تقدیر، تدبر و تعقل را حذف می‌کنند. در جامعه‌شناسی این تفکر مانع از فعالیت‌های اجتماعی و پویایی است. به عنوان مثال، در بازسازی شهری، شماری از شهروندان با اعتقاد به حفظ بنا از جانب پروردگار، بنا یا ساختمان فرسوده را ترک نمی‌کنند.

به اعتقاد این جامعه‌شناس، این مساله ناشی از تلقیات ناقص از دین است و براین اساس نقش عالمان و دانشمندان دینی برای روشنگری در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: امروز برای بقا، حرکت، توسعه و تکامل اجتماعی، کشور با برخی از خرده فرهنگ‌های بازدارنده روبه‌رو است. تغییر این خرده فرهنگ‌ها و تفکرات مستلزم زبان فرهنگی و کارشناسی رسانه‌ها برای هوشیاری و احساس مسئولیت بخش منفعل و تقدیرگرای جامعه است.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) یادآور شد: گروه نظم ناپذیر جامعه نیز که با عدم مشارکت اجتماعی و نافرمانی مدنی همراه است، نیازمند شدت عمل است. عدم رعایت پروتکل‌ های بهداشتی مقابله با کرونا و گاه تمسخر این ضوابط هم به عنوان نافرمانی مدنی که ناشی از غرور فردی، اختلالات شخصیتی و فقدان مسئولیت پذیری در مقابل مردم است، مستلزم جریمه است.

موسوی افزود: جرایم اجتماعی به دلیل عدم پذیرش قواعد عمومی نیز باید با ایجاد روشنگری اجتماعی، تشویق و ترغیب شهروندان و توزیع عادلانه امکانات با هدف ایجاد ایمان اجتماعی، اعتماد به سیاستگذاران و برنامه‌ریزان کشور همراه باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =