اعلام حمایت بازماندگان انفجار هیروشیما از اجرای پیمان منع سلاح هسته‌ای

تهران - ایرنا - همزمان با هفته جهانی خلع سلاح هسته‌ای، مردم و بازماندگان انفجار اتمی آمریکا در ناکازاکی و هیروشیما ژاپن، اجرایی شدن پیمان منع سلاح های هسته‌ای را جشن گرفتند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شبکه تلویزیونی "ان اچ کی" ژاپن، مردم شهرهای هیروشیما و ناکازاکی با حضور گسترده در بنای یادبود صلح در هیروشیما،‌ اجرایی شدن طرح پیمان منع سلاح های هسته ای سازمان ملل متحد را که مدت ها در انتظار تصویب بود، جشن گرفتند.

از ۲۴ الی ۳۰ اکتبر هر سال، بر اساس سند نهایی آخرین اجلاس فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۸ میلادی راجع به خلع سلاح (A/RES/S-۱۰/۲) و متعاقب آن قطعنامه A/RES/۵۰/۷۲ مورخ ۱۲ دسامبر ۱۹۹۵ میلادی، «هفته خلع سلاح» نامگذاری شده و از تمامی دولت ها و سازمان های غیردولتی درخواست مشارکت به عمل آمده است.

به همین مناسبت تارنمای سازمان ملل متحد به نقل از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد، نوشته است: «خلع سلاح باید در مرکز تلاش های مشترک ما برای صلح و امنیت باشد».

براساس همین گزارش، در این گردهمایی ضد تسلیحات هسته ای توسط بازماندگان اولین انفجار بمب هسته ای جهان که حدود ۲۰۰ نفر از مقامات ملی و محلی از جمله یوزاکی هیده هیکو استاندار هیروشیما و ماتسویی کازومی شهردار هیروشیما و اعضای هفت سازمان که هیباکوشا یا بازماندگان بمباران هسته ای را نمایندگی می کنند، در بنای یادبود صلح هیروشیما جشن و سرور برپا کردند.

آنها پارچه نوشته ای را در دست گرفتند که از دولت ژاپن می خواست تا به عنوان تنها کشوری که مورد بمباران هسته ای قرار گرفته، این پیمان را تصویب کند.

آنها همچنین پرچم کشورها و مناطقی که این پیمان را تصویب کرده اند، در دست گرفتند.

به گزارش ان اچ کی، شهروندان هیروشیما معتقدند که به رغم پیشرفتی چون تصویب پیمان منع سلاح های هسته ای در سازمان ملل، جهان تنها نیمی از مسیر نابودکردن سلاح های هسته ای را طی کرده است.
قربانیان سلاح هسته ای آمریکا پیشتر از طریق سفارت آمریکا نامه های اعتراضی برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و دیگران فرستاده بودند.

ماتسویی کازومی شهردار شهر هیروشیما روز یکشنبه گفته بود که اجرایی شدن پیمان منع سلاح های هسته ای سازمان ملل، گامی اساسی در مسیر از میان بردن تسلیحات اتمی است. این پیمان به حد نصاب تصویب پنجاه کشور برای اجرایی شدن رسیده است.

وی خاطر نشان کرد که قدرت های هسته ای و همچنین کشورهایی که تحت چتر حمایت هسته ای هستند همچنان با امضا و تصویب این پیمان مخالفند.

به اعتقاد کازومی، چالش بعدی افزایش اثربخشی این پیمان خواهد بود.

این گزارش حاکی است که تعداد زیادی از شهروندان ناکازاکی امروز با تجمع در پارک صلح این شهر با آواز خوانی و در دست گرفتن پارچه نوشته هایی که بر روی آنها، آرزوی نابودی سلاح های هسته ای منعکس شده بود، این رویداد را جشن گرفتند.

اعضای ۵ گروه از هیباکوشاها در استان ناکازاکی نیز در چهار سال گذشته با گردآوری امضا، از کشورهای سراسر جهان خواسته بودند تا به این پیمان بپیوندند.

براساس این گزارش، تائوئه تومیهیسا شهردار ناکازاکی امروز بار دیگر درخواست از دولت ژاپن برای تصویب پیمان منع سلاح های هسته ای سازمان ملل را تکرار کرد.

وی  گفت اگر تصویب این پیمان برای ژاپن دشوار است، دولت به عنوان عضو ناظر در جلسه اعضای امضا کننده این پیمان شرکت کند.

تائوئه اظهار امیدواری کرد دولت نقشی راهبردی در دستیابی به خلع سلاح هسته ای ایفا کند.

او همچنین افزود: ژاپن بیش از سایر کشورها از وحشتناکی سلاح های هسته ای اطلاع دارد چرا که تنها کشوری است که قربانی بمباران اتمی شده است.

امروزه سلاح های تخریب جمعی به ویژه سلاح های هسته ای در راس نگرانی های جهانی قرار گرفته است، زیرا قدرت تخریبی بالای اینگونه سلاح ها تهدید بزرگی برای حیات و تمدن بشری است.

بدون تردید جهان با تشدید پدیده «رقابت تسلیحاتی» و جنگ های سرد و تلاش بی امان برای انباشتن انواع سلاح های جنگی هرگز روی صلح و امنیت را نخواهد دید.

خلع سلاح عبارت است از نابودی یا کاهش تسلیحاتی در سطح ملی، منطقه ای یا بین المللی. هدف از خلع سلاح همانا استقرار صلح و امنیت بین المللی است که منشور سازمان ملل متحد در مواد مختلفی بر آن تاکید کرده است.

مقدمه منشور بر زیستن در صلح و متحد ساختن قوای خویش به منظور حفظ صلح و امنیت بین المللی تاکید کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار جهان