روز شمار انتخابات ۲۰۲۰؛ بوی شکست ترامپ به مشام پوتین و جانسون هم رسید

تهران – ایرنا – تداوم پیشتازی نامزد دموکرات‌ها در نظرسنجی‌ها موجب شده تا سران برخی از کشورها از ترامپ رویگردان شده و از حالا به دنبال روابط گرم با بایدن باشند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، آخرین آمار «پروژه انتخابات آمریکا» نشان می‌دهد که تاکنون بیش از ۷۰ میلیون شهروند این کشور در رأی گیری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری ۱۳ آبان شرکت کرده‌اند که این تعداد بیش از نیمی از شرکت کنندگان در انتخابات دور پیش را تشکیل می‌دهد.

به نوشته رویترز، در صورت تداوم چنین روندی، ممکن است مشارکت در انتخابات پیش رو رکورد یک قرن اخیر را بشکند. بر اساس تازه‌ترین آمارها، گرچه میزان مشارکت دموکرات‌ها در انتخابات زودهنگام ۲ برابر جمهوریخواهان بوده، ولی در روزهای اخیر جمهوریخواهان با افزایش حضور خود توانسته‌اند تا حدی این فاصله را کم کنند.

پیش بینی شده که در این دور از انتخابات ۱۵۰ میلیون رأی به صندوق‌ها ریخته شود که این مشارکت ۶۵ درصدی از سال ۱۹۰۸ تاکنون سابقه نداشته است.

حضور بیل دو بلازیو، شهردار نیویورک، در صف رای گیری

در همین حال در ادامه حمایت جمهوریخواهان از نامزد دموکرات‌ها، رویترز خبر داد که ۲۰ دادستان پیشین آمریکا با تائید جو بایدن، دونالد ترامپ را تهدیدی علیه حاکمیت قانون دانستند. دادستانان مزبور به خصوص از اخراج جیمز کومی رئیس پیشین اف بی آی و جف سشنز وزیر پیشین دادگستری ابراز ناخرسندی کرده‌اند.

تارنمای خبری بیزنس اینسایدر نوشت که با افزایش احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، سران دیگر کشورها در حال فاصله گرفتن از ترامپ هستند . بوریس جانسون نخست‌ وزیر انگلیس، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از جمله مقام‌هایی هستند که چنین رفتاری را از خود بروز داده‌اند.

پوتین که مدام با تعاریف ترامپ مواجه و در مصاحبه‌هایی اتهام‌های دموکرات‌ها در زمینهٔ همدستی ترامپ با روسیه را رد کرده بود، به تازگی با تائید فعالیت تجاری پسر بایدن در اوکراین، فساد مالی وی را رد کرده است.

نتانیاهو نیز به تازگی و در حاشیه برقراری روابط با سودان از اظهارنظر منفی در مورد بایدن خودداری کرد و گفت که از تلاش‌های صلح‌جویانه‌ای که از آمریکا نشأت بگیرد، استقبال می‌کند. تحلیلگران این گفته را در تضاد با تلاش‌های ترامپ می‌بینند که سعی می‌کند خود را بانی صلح در منطقه نشان دهد.

نشریات انگلیسی نیز خبر داده‌اند که با وجود آنکه جانسون از دوستان ترامپ به شمار می‌رود، برخی از چهره‌های محافظه‌کار دولت وی با اردوی بایدن در ارتباطند و تلاش کرده‌اند تا روابط لندن و رقیب ترامپ را گرم نگاه دارند.

تجمع هواداران دونالد ترامپ در میشیگان و سخنرانی او زیر باران

میانگین یافته‌های نظرسنجی‌های سراسری اخیر در تارنمای ریل کلیر پالیتیکس نشان می‌دهد که بایدن با اختلافی ۷ درصدی از ترامپ پیش است.

انتخابات ریاس جمهوری آمریکا روز 13 آبان ماه برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =