صدور ۴۸۹ مجوز سقط درمانی در ۶ ماه نخست سال

تهران - ایرنا - مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۴۸۹ مورد مجوز سقط درمانی برای متقاضیان در استان تهران صادر شده است.

مهدی فروزش روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در ۶ ماه نخست امسال ۷۸۹ متقاضی برای گرفتن مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کردند که از این تعداد ۴۸۹در خواست منجر به صدور مجوز سقط درمانی شد و برای ۳۰۰ متقاضی نیز مجوز صادر نشد.

وی ادامه داد: شمار متقاضیان برای مجوز سقط درمانی در این بازه زمانی نسب به مدت مشابه سال قبل (۱۳۹۸) با ۹۳۶متقاضی، ۱۵.۷ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران درخصوص  مواردی که شامل سقط درمانی می شوند، گفت: این موارد شامل موارد جنینی و موارد مادری است و موارد جنینی شامل همه ناهنجاری هایی است که موجب حرج مادر است و موارد مادری نیز شامل همه بیماری هایی است که ادامه بارداری خطر جانی مادر را به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: مصرف دارو، تماس با اشعه یا ابتلا به بیماری های عفونی واگیر در دوران بارداری، به تنهایی دلیلی برای صدور مجوز سقط درمانی محسوب نمی شود.

فروزش گفت: چنانچه سن حاملگی بیش از ۱۹ هفته باشد حتی با وجود احراز اختلالات جنینی موجب حرج مادر، امکان صدور مجوز به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: مجوز سقط جنین درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر است و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد قبل از ولوج روح (چهار ماه) با رضایت زن در سازمان پزشکی قانونی صادر می شود اما انجام آن در مراکز بیمارستانی صورت می گیرد.
وی افزود: درحالیکه در سقط های غیرقانونی هیچگونه مجوز و یا تاییدیه ای از مرجع خاصی وجود ندارد؛ ضمن آنکه غالبا تهدید جانی مادر یا مشکلات جنینی نیز مطرح نیست، این نوع سقط، اغلب به دلایل شخصی آن هم در مراکز غیر استاندارد انجام می شود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار جامعه