ائتلاف الفتح عراق: طرح «اقلیم سنی» منازعات بزرگی ایجاد می‌کند

بغداد - ایرنا- یک نماینده ائتلاف «الفتح» عراق به ریاست «هادی العامری» هشدار داد که مطرح کردن موضوع ایجاد «اقلیم سنی» منازعات بزرگی را در این کشور به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، «محمد کریم» نماینده ائتلاف الفتح عراق گفت: بعید است که یک اقلیم سنی در عراق ایجاد شود و صحبت درباره چنین موضوعی رقابت و بازی سیاسی و تلاش برای جلب حمایت حامیان چنین موضوعی است.

وی تصریح کرد: زمان هم اکنون مناسب برای ایجاد چنین اقلیمی نیست و مطرح کردن آن باعث بروز منازعات بزرگی خواهد شد.

این نماینده پارلمان عراق که روز چهارشنبه با پایگاه «المعلومه» گفت وگو کرد، خاطرنشان ساخت: استان «صلاح الدین» با آمیختگی جمعیتی و مناطقی از طوایف و عشایر مختلف روبرو است و مجموعه ای محاسبات اقتصادی وجود دارد که بر اساس آنها، نمی توان یک اقلیم سنی ایجاد کرد.

یک منبع عشایری پیش از این فاش کرده بود که یک سری نشست‌ها و کنفرانس‌ها زیر نظر آمریکا در استان اربیل در شمال عراق برای تشویق همگان به منظور قبول تشکیل یک اقلیم سنی برگزار شده است.

وی گفته بود: تعدادی از شیوخ استان «الانبار» در این نشست‌ها و کنفرانس‌ها در استان اربیل و زیر نظر آمریکاییها برای تبلیغ طرح تشکیل اقلیم سنی شرکت کرده‌اند. آمریکا بر این طرح در استان الانبار در غرب عراق برای تقسیم این کشور نظارت می‌کند.

این منبع افزوده بود: برخی از شیوخ شرکت کننده در نشست‌های یاد شده با این رویکرد مخالفت کرده و آن را توطئه پلید آمریکا برای تقسیم عراق به منظور دستیابی به اهدافی دانسته‌اند که مردم عراق به خوبی از آن آگاهند و با تقسیم کشورشان تحت هر عنوانی مخالف هستند.

به گفته منبع مذکور، این نشست و کنفرانس‌ها در قالب سازمان‌های بشردوستانه وابسته به آمریکا تحت عنوان "وحدت ملت" برگزار ‌می‌شود اما در باطن هدف از آن تقسیم عراق است.

در همین زمینه، «فاضل جابر الفتلاوی» نماینده عضو فراکسیون «صادقون» در پارلمان عراق نیز پیشتر خواستار مقابله با توطئه کسانی شد که به گفته او دل به تقسیم عراق در مرحله بعد از داعش بسته‌اند.

در همین پیوند، «احمد الحدیدی» عضو شورای شیوخ عشایر نینوا پیشتر تاکید کرد که عشایر پروژه اقلیم سنی را که برخی از احزاب و شخصیت‌های سیاسی خواهان آن هستند، رد کرده و نمی‌پذیرند.

الحدیدی گفت: عشایر پروژه‌های سیاسی وارداتی که هدف از آن تضعیف و تقسیم کشور براساس نقشه‌های بین‌المللی است را رد می‌کنند.

وی افزود: شرم‌آور است که از ضعف اداری و سیاسی کنونی کشور بهره‌برداری شده و پروژه اقلیم اعلام شود که مقدمه‌ای برای پروژه‌های بین‌المللی با هدف تجریه و تقسیم عراق خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =