آمریکا سلاح در اختیار نیروهای پیشمرگه کُرد عراق قرار می‌دهد

بغداد - ایرنا - دولت محلی اقلیم کردستان عراق از ارسال محموله سلاح و ادوات نظامی از سوی آمریکا برای «نیروهای پیشمرگه کُرد» در این اقلیم خبر داد.

به گزارش ایرنا، وزارت پیشمرگه در دولت محلی اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد: قرار است اوایل ماه نوامبر آینده، دومین محموله کمک‌های نظامی و لجستیکی آمریکا بین دو تیپ 14 و 16 وزارت پیشمرگه توزیع شود که این امر در چارچوب سازماندهی دوباره ساختار این تیپ‌ها و مسلح کردن آنها صورت می‌گیرد.

این بیانیه که سایت «شفق نیوز» آن را منتشر کرده، افزوده است: تصمیم ارتش آمریکا برای توزیع دومین محموله کمک‌های نظامی در جریان نشست دیروز فرماندهان و تیم مستشاران بلندپایه نظامی آمریکا در اربیل با مسئولان وزارت پیشمرگه اعلام شد.

در این بیانیه آمده است: در این نشست «شورش اسماعیل» وزیر امور پیشمرگه و «سربست لزکین» سرپرست و شماری از افسران بلندپایه این وزارتخانه و سرهنگ «جولیات» فرمانده عالی آمریکا در اقلیم کردستان عراق و مستشاران نظامی این کشور حضور داشتند.

در این بیانیه تصریح شده است: اسماعیل از تمایل مستشاران نظامی آمریکایی در اقلیم کردستان عراق برای سازماندهی دوباره نیروهای پیشمرگه تقدیر کرد.

براساس این بیانیه، سرهنگ جولیات نیز به «ادامه هماهنگی و کمک به وزارت پیشمرگه اشاره کرد و دومین محموله کمک‌های نظامی را شاهدی بر تمایل آمریکا و ائتلاف بین‌المللی (موسوم به ضد داعش) برای توانمند کردن نیروهای پیشمرگه جهت فعالیت با طرف‌های همکار به منظور پاکسازی منطقه از تروریسم و تروریست‌های داعش دانست».

در این بیانیه اشاره‌ای به هماهنگی با دولت مرکزی بغداد به منظور ارسال محموله‌های نظامی آمریکا به کردستان عراق نشده است.

ارتش اشغالگر آمریکا هم اکنون شماری از نیروهای خود را در پایگاه «حریر» در استان اربیل در شمال عراق مستقر کرده است. این پایگاه از بزرگترین پایگاههای آمریکا در عراق و خاورمیانه به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha