۷ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۲
کد خبرنگار: 1795
کد خبر: 84090922
۳ نفر

برچسب‌ها

پزشک البرزی : کرونا را با تغذیه مناسب شکست دهیم

کرج - ایرنا - پزشک متخصص تغذیه در البرز به مردم توصیه کرد که در کنار رعایت الزامات بهداشتی ، با تغذیه مناسب سیستم ایمنی بدن را برای پیشگیری و شکست کرونا بالا ببرند.

دکتر محمد رضا اسپرورین روز چهارشنبه درگفت و گو با ایرنا اظهارداشت: برای مبارزه با کرونا درکنار پیوستن به پویش ماسک ازخانه تا خانه لازم است به توصیه های کاربردی تغذیه مناسب هم توجه کرد.
وی با اشاره به تشدید ویروس کرونا با شروع فصل سرما، خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از خطر همزمانی کرونا و آنفلوآنزا لازم است همگام با کار پزشکان برای ارتقاء سلامت فردی و اجتماعی حرکت کنیم.

وی بیان داشت: ویروس آنفلوآنزا هر ۱۰ سال یک بار در جهان به دوره پیک خود می رسد و طبق محاسبات پیش بینی پاییز ۹۹ نوبت این پیک ویروس است و از طرفی، فصل سرما نیز به نوبه خود می تواند شیوع ویروس کرونا را تشدید کند.

وی تصریح کرد: تجربه پزشکان ایران و جهان در ماه های گذشته، یک اصل ثابت را گواهی می دهد که کرونا هر چند می تواند همه را درگیر کند ولی بیشتر افرادی که بر اثر آن فوت می کنند، از نظر سیستم ایمنی دچار ضعف بوده اند.

این پزشک یادآورشد: برای پیشگیری از این وضعیت بحرانی در کنار شست و شوی مداوم دست ها، رعایت فاصله اجتماعی و ماسک زدن باید به تقویت مستمر سیستم ایمنی بدن توجه کرد.

وی به نقش مهم لشکر دفاعی منسجم و قدرتمند بدن درمقابل ویروس کرونا پرداخت و اضافه کرد: اگربدن قوی داشته باشیم ویروس ها شکست می خورند ولی اگر خط دفاعی مان ضعیف باشد، ویروس این فرصت را می یابندد که شروع به تکثیر کنند و ما را از پا درآورد.

اسپرورین اصلاح رژیم غذایی را برای افزایش دفاع بدنی برای مبارزه با ویروس ها از جمله ویروس کرونا را ضروری دانست و افزود: باید ارتش بدن مان را تقویت کنیم و بودجه دفاعی را باید افزایش دهیم.
 وی ازشروع اصلاح رژیم غذایی به عنوان اولین گام برای تقویت قوای بدنی یاد کرد و گفت: باید مایعات فراوان به ویژه آب و آب میوه های طبیعی بنوشیم.

وی خوردن روزانه  پنج  واحد میوه ، قراردادن سبزیجات در سبد روزانه غذایی ، به حداقل رساندن غذاهای شکردار، نخوردن غذاهای سرد، استفاده از عسل یا شیره انگور، نخوردن نوشیدنی وسط غذا و پرهیز از خوردن مواد غذایی مضر مانند چیپس، سوسیس، کالباس وسایر خوراکی های شور را برای بالا بردن سطح ایمنی بدن ضروری دانست.

پزشک متخصص علوم تغذیه درالبرزادامه داد: استفاده از انواع مغزها را بین وعده های غذایی مثل گردو، بادام و جایگزین گوشت گوسفندی به جای گوشت مرغ و گاو را نیز بسیارمهم ذکر کرد.

اسپرورین بهبود سیستم ایمنی بدن در این وضعیت بحرانی را منوط به استفاده از داروهای تقویت کننده اعم از ایرانی و خارجی به شکل قرص، کپسول، شربت، پودر و آمپول البته با مشاوره پزشک مفید برشمرد.
وی گفت : باید با نظر پزشک  روزانه یک هزار میلی گرمی ویتامین C به صورت قرص معمولی یا جوشان مصرف کنیم زیرا این ویتامین، یکی از اصلی ترین نیروهای مقابله با کووید-۱۹ است.

وی با بیان اینکه ویتامین D هم نقش بسیار موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد، یادآورشد: افراد بالای ۴۰ سال بهتر است با نظر پزشک خود از قرص های ۱۰-Q استفاده کنند.

این پزشک البرزی براستفاده ازدمنوش ها ازجمله آویشن که در خط مقدم دمنوش های مبارزه با ویروس کرونا قراردارد، تاکید کرد و گفت: بابونه گاوی و سرخارگل، دو گیاهی هستند که به طور جدی می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند.

دکتر اسپرورین استفاده ازپونه، زنجبیل و دارچین را هم مهم عنوان کردند و یادآورشدند: اگر می خواهیم دمنوش ها کمی شیرین شود ازمقدار کمی عسل استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: عسل را هرگز داخل آب جوش و خیلی گرم نریزیم و زمانی که حرارت دمنوش کاهش یافت، عسل را اضافه کنیم.

استان البرز در وضعیت فوق العاده و اضطراری کرونا قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها