۷ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۷
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84090826
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تشدید محدودیت‌های کرونایی در روسیه، ماسک اجباری شد

مسکو - ایرنا - با افزایش قابل توجه شمار افراد مبتلا به بیماری کرونا در روسیه بویژه در مسکو پایتخت این کشور، محدودیت‌های کرونایی در این کشور تشدید و زدن ماسک طبی در سراسر این کشور اجباری اعلام شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه دست اندر کار مبارزه با بیماریهای واگیر و عفونی در این کشور روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که از روز ۲۸ اکتبر (امروز) استفاده از ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی ازجمله مترو و تاکسی و اتوبوس ها و پارکینگ های خودرو اجباری می شود.  

شهروندان روس موظف شده اند که در اماکن عمومی و آسانسورها و مجتمع های مسکونی ماسک بزنند و تمام اماکن بطور منظم ضدعفونی شود و سران استان ها و جمهوری های روسیه موظف شده اند که روند اجرای این دستورالعمل سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه را بطور کامل نظارت کنند.

آنا پوپووا رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه نیز در بیانیه ای اعلام کرد که شعبه های این سازمان در مناطق روسیه باید بر روند اجرای دستورالعمل نظارت داشته باشد.

به گفته وی، اگر در مرحله کنونی، ویروس کرونا در روسیه مهار نشود، محدودیت های بیشتری بررسی و اعمال خواهد شد.

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه همچنین به این نکته اشاره کرده است که در صورتی که همه مردم روسیه واکسن کرونا بزنند، نیازی به زدن ماسک نخواهد بود.

گزارش میدانی خبرنگار ایرنا در مسکو همچنین حاکی است که در همه غذاخوری ها و رستوران های پایتخت ۱۳ میلیون نفری روسیه، علاوه بر ماسک استفاده از دستکش های یک بار مصرف نیز اجباری شده است.

 صندوق دارهای غذاخوری ها و رستوران ها در مسکو به هر مشتری تذکر می دهند در صورتی که دستکش در دست نداشته باشند از طرف بازرسان ویژه در صورتی بازرسی مرکز غذاخوری جریمه خواهند شد و هر مشتری غذاخوری درصورتی که دستکش نداشته باشد یک دستکش از صندوقدار بطور رایگان دریافت می کند.

به گزارش رسانه ها، در هفته های اخیر در مسکو بازرسان و ماموران پلیس بیش از دو میلیارد روبل (۲۵ میلیون و ۴۶۰ هزار دلار) از مسافران مترو که استفاده از ماسک و دستکش را رعایت نکرده اند را جریمه کرده اند.

در هفته های اخیر وضعیت مسکو به گونه ای بوده است که برخی از مقامها و شخصیت های اجتماعی روس به کرونا مبتلا شده اند که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز که گفته می شود با فرد مبتلا به کرونا تماس یافته و به همین دلیل قرنطینه شده از آن جمله است.

در روزهای اخیر شمار بیماران کرونایی در روسیه سیر تصاعدی یافته است به گونه ای که تعداد افراد آلوده یا بیمار کرونایی در یک شبانه روز از مرز ۱۷ هزار نفر گذشت.

مرگ بر اثر کرونا نیز در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است بطوری که روز گذشته به ۳۲۰ نفر رسید که از زمان آغاز شیوع کرونا در روسیه بی سابقه بوده است.

بیشترین آمار مرگ کرونایی در مسکو گزارش شده است و در شبانه روز اخیر ۷۵ نفر در پایتخت روسیه بر اثر این بیماری مرگبار جان سپرده اند.

دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه به تازگی اعلام کرد که مقامهای کاخ کرملین به شدت نگران تشدید شیوع بیماری کرونا در روسیه هستند.

پسکوف  در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به نگرانی مقام های کاخ کرملین از آمار شیوع کرونا در روسیه اظهار داشت: بیماری کرونا با سرعت بسیار زیاد انتشار می یابد اما وضعیت تحت کنترل قرار دارد و به همین دلیل تدابیر گسترده ای برای جلب موافقت همه مردم روسیه برای رعایت تدابیر پیشگیرانه که مدت طولانی رعایت نشده است، بکار گرفته می شود.

پسکوف گفت: وضعیت بیماری کرونا در روسیه به رغم سرعت ناراحت کننده آن تحت کنترل قرار دارد و وضع تخت های بیمارستان ها برای بستری کردن بیماران کرونایی نیز کنترل  می شود و در صورت نیاز تخت های بیشتر برای بیماران جدید فراهم می شود.

وزارت بهداشت روسیه پیشتر اعلام کرده بود که ۹۰ درصد تخت های بیمارستانی ویژه بیماران کرونایی مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس پیش بینی مقام های روسیه انتظار می رود این وضع همچنان ادامه داشته باشد و تنها در فصل بهار از شدت کرونا در روسیه کاسته خواهد شد و به همین دلیل محدودیت های کرونایی حداقل برای پنج ماه دیگر اعمال و حتی افزوده خواهد شد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار جهان