بزرگترین تصفیه‌خانه آب کشور با حضور رئیس‌جمهوری وارد مدار می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه پیش از این تصفیه‌خانه هفتم تهران افتتاح شده است، گفت: فاز نخست تصفیه‌خانه ششم و سه سامانه رینگ آبرسانی به شهر تهران هم فردا، هشتم آبانماه با حضور رئیس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری می‌رسد.

محمدرضا بختیاری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه تصفیه‌خانه ششم تهران بزرگترین تصفیه‌خانه آب کشور به شمار می‌رود، افزود: آب این تصفیه‌خانه از سد تنظیمی امیرکبیر تامین، و با بهره‌برداری از فاز نخست آن ظرفیت تصفیه آب آشامیدنی شهر تهران به میزان ۷.۵ مترمکعب بر ثانیه افزایش می‌یابد.

حدود ۱۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال برای فاز نخست تصفیه‌خانه ششم و سه سامانه رینگ آبرسانی به شهر تهران هزینه شده است

وی با تاکید بر اینکه تونل انتقال آب از سد امیرکبیر تا این تصفیه‌خانه ۲۹.۵ کیلومتر طول دارد، بیان کرد: هزینه احداث تصفیه‌خانه ششم تهران چهار هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال و ارزش روز آن ۱۵ هزار میلیارد ریال برآورده شده و سه سامانه اصلی طرح رینگ آبرسانی شهر تهران شامل سامانه‌های آبرسانی غرب، شمال‌شرقی و جنوب‌غربی نیز با بیش از چهار هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال هزینه ایجاد شده است.

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران ادامه داد: با بهره‌برداری از این سه سامانه اهالی غرب تهران از طریق آب تصفیه‌شده سد امیرکبیر در تصفیه‌خانه ششم تهران و اهالی شرق پایتخت از طریق آب تصفیه‌شده سد لار در تصفیه‌خانه‌های چهارم و پنجم، از آب آشامیدنی باکیفیت بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به تامین آب در محدوده شهر جدید پرند نیز اظهار داشت: برای رفع مشکل آبرسانی و ارتقای کیفیت آب شرب در محدوده جنوب و جنوب‌غربی شهر و استان تهران هم طرح تامین و انتقال آب از سامانه آبرسانی شهر تهران به طول ۱۲ کیلومتر در دستور کار قرار دارد.

«بختیاری» این را هم گفت که این طرح‌ها در قالب هفته بیست و ششم «#هرهفته‌الف_ب_ایران» افتتاح می‌شود و تصریح کرد: با افتتاح سامانه آبرسانی شهر تهران، آب از مخزن ۷۳ در یافت‌آباد و از طریق مخزن رضی‌آباد به جنوب و جنوب‌غربی شهر و استان تهران منتقل می‌شود.

وی همچنین با اشاره به سامانه آبرسانی شرق و شمال‌شرقی تهران نیز بیان کرد: هدف از اجرای سامانه آبرسانی به شرق تهران انتقال سه هزار لیتر بر ثانیه آب تصفیه‌شده از محل تصفیه‌خانه پنجم تهران به نواحی شمال‌شرق و شرق تهران و انتقال چهار هزار لیتر بر ثانیه آب خام از محل سد لار به تصفیه‌خانه سوم و چهارم در شرایط اضطراری است.

به گزارش ایرنا طرح رینگ آبرسانی شهر تهران با هدف ارتباط و اتصال تصفیه‌خانه‌های هفتگانه آب تهران، کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی و تعدیل فرونشست زمین در تهران، توزیع عادلانه منابع آب سطحی، از مدار خارج‌شدن ایستگاه‌های پمپاژ آب و کاهش مصرف انرژی در شبکه توزیع آب در حال اجراست.

پویش #هرهفته‌الف_ب_ایران نیز یکی دو سالی است که آبادانی هرچه بیشتر کشور در حوزه صنعت آب و برق را دنبال می‌کند و افتتاح طرح‌های کوچک و بزرگ این طرح در شرایط تحریمی و کرونا بیانگر این واقعیت می‌باشد که دولت با وجود همه فشارهای خارجی، نسبت به معیشت، سلامت و آبادانی کشور توجه ویژه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =