۷ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۶
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84090753
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تداوم تردید نسبت به نظرسنجی‌ها همزمان با پیشتازی بایدن

تهران- ایرنا- کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در حالی بیشتر نظرسنجی ها از پیشی گرفتن نامزد دموکرات‌ها حکایت دارد برخی ناظران سیاسی همچنان نسبت به تکیه کردن صرف به نظرسنجی ها برای تعیین نتیجه انتخابات شک و تردید دارند.

به گزارش چهارشنبه ایرنا، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی قرار است ۱۳ آبان برگزار شود که اوضاع نظرسنجی ها همچنان به نفع جو بایدن نامزد دموکرات ها است اما برخی تحلیل گران می گویند نمی شود به طور کامل براساس نتایج نظرسنجی ها نتیجه نهایی انتخابات را پیش بینی کرذ.

پایگاه اینترنتی "ریل کلیر پالتیکس" نشان می دهد که تا تاریخ ۲۵ اکتبر(۶آبان)، معدل ۱۱ نظرسنجی، حاکی از برتری هشت درصدی بایدن است. همچنین براساس پیش‌بینی پایگاه "فایو ترتی ای‌ت"( Five Thirty Eight)، که یکی از معتبرترین تشکیلات سنجش افکار در آمریکا به شمار می رود، بایدن ۸۷ درصد شانس پیروزی دارد.

در این پیش‌بینی تنها به تعداد کل آراء (میزان محبوبیت) اکتفا نشده بلکه وضعیت احتمالی آراء الکترال (کالج انتخاباتی) که تعیین کننده نامزد پیروز است نیز در نظر گرفته شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، در حالی بیشتر پایگاههای نظرسنجی نیز به پیشی گرفتن بایدن از ترامپ در روزهای اخیر اشاره کرده اند که وب سایت ها و نشریات معتبر نیز در نظرسنجی های خود بر برتری نامزد دموکرات ها بر نامزد جموری خواه تاکید داشته اند.

برای نمونه نشریه معتبر اکونومیست اخیرا اعلام کرده که شانس پیروزی بایدن را ۹۴ درصد و ترامپ را تنها شش درصد برآورد می‌کند.

خطاهای نظرسنجی‌ها برطرف شده؟

جو بایدن در حالی از رقیب انتخاباتی اش در بیشتر نظرسنجی ها جلوتر است که برخی معتقدند نباید زیاد بر روی این نظرسنجی ها تکیه کرد اما کارشناسان در این مقطع زمانی بر این باورند که خطاهای نظرسنجی ها به مروز از انتخابات گذشته برطرف شده است.

در سال ۲۰۱۶ نظرسنجی‌ها تقریبا به اتفاق هیلاری کلینتون را پیروز انتخابات می‌دانستند. پس از آن انتخابات، تا ماه ها مراکز و موسسات نظرسنجی در سردرگمی به سر می‌بردند. اما رفته رفته اعلام کردند که مسائلی که قبلا باعث می‌شده نظرسنجی‌های ریاست جمهوری از دقت کافی برخوردار نباشند بر طرف شده است.

استدلال محکم در پیشتازی بایدن

محکم‌ترین استدلال برای صحت نظرسنجی‌های امسال در مقایسه با سال ۲۰۱۶ این است که تقریبا ظرف ۹ ماه گذشته، بطور پیوسته بایدن با اختلاف قابل توجهی از ترامپ پیش بوده به نحوی که براحتی می‌توانسته ۲۷۰ رای الکترال را که لازمه پیروزی است از آن خود کند. در حالی که در سال ۲۰۱۶ اختلاف بین کلینتون و ترامپ حدود دو تا سه درصد نوسان داشته که اختلافی شکننده و بی ثباتی بود.

ادامه تردید نسبت به تاثیر نتایج نظرسنجی ها

به رغم مسائل مطرح شده هنوز برخی کارشناسان دقت نظرسنجی‌ها را زیر سوال برده اند و در این میان ۳ نظریه مطرح بوده است.

افرادی که تلفن ها را قطع می کنند: شان ترندی تحلیلگر ارشد "ریل کلیر پالتیکس"، یکی از دلایل خطای نظرسنجی‌های انتخاباتی را که پای ترامپ در میان بوده این می‌داند که محافظه‌کاران طرفدار ترامپ به محض اینکه می‌شنوند که کسی از طرف رسانه‌های جریان اصلی در آمریکا با آنان تماس گرفته تلفن را قطع می‌کنند. وی می‌گوید آنان به این رسانه‌ها اعتماد ندارند و این امر می‌تواند بر دقت نظرسنجی تاثیر بگذارد. واقعیت این است که از میان رسانه‌های مطرح آمریکایی، فاکس نیوز یک تنه از ترامپ حمایت می‌کند در حالی که بقیه، از شبکه های خبری و تلویزیونی مانند سن ان ان، سی بی اس، اِ بی سی و ان بی سی گرفته تا مطبوعات با نفوذ مانند نیویورک تایمز و واشنگتن پست مخالف ترامپ‌ و حامی بایدن هستند.

مساله احتمال ابطال آراء پستی: آراء پستی با خطاهای ساده‌ای که رای‌دهندگان به هنگام پر کردن ورقه رای مرتکب می‌شوند ممکن است باطل شوند. شان ترندی به مواردی از قبیل سهل‌انگاری در به روز کردن آدرس و اشتباه در نوشتن تاریخ تولد اشاره می‌کند. به این موارد باید عدم تطابق امضاء رای‌دهنده با آنچه در بانک اطلاعاتی دولت موجود است را اضافه کرد. این مورد شاید متداول ترین دلیل برای ابطال رای است. در عین حال در مواردی که امضاء شاهد لازم است ممکن است یا موضوع گرفتن امضاء شاهد فراموش شود و یا امضاء او نیز با امضاء موجود در سیستم دولت نخواند. بهر حال ابطال آراء پستی موضوعی است که وقتی تعداد رای‌دهندگان پستی سر به میلیون‌ها می‌زند می‌تواند به فاکتوری تعیین کننده در نتیجه انتخابات بدل شود.

یک نظرسنجی نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد از حامیان بایدن گفته‌اند که ترجیح می‌دهند رای خود را توسط پست ارسال کنند. در مقابل تنها ۱۷ درصد از طرفداران ترامپ رای پستی را ترجیح داده‌اند. این امر دموکرات‌ها را در ایالت‌هائی که رقابت نزدیک است شکننده می‌کند. بطور مثال، در فلوریدا که ایالت کلیدی است که حتی می‌تواند سرنوشت انتخابات را رقم بزند، همیشه رقابت بین نامزد دموکرات ها و جمهوری‌خواهان تنگاتنگ بوده است. از سال ۱۹۹۲تا امسال نزدیک به ۵۱ میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری در فلوریدا داده شده است. اختلاف بین نامزدهای دموکرات و جمهوری‌خواه تنها ۲۰هزار رای است. تا روز ۲۵ اکتبر دموکرات‌ها ۵۹۶۰۰۰ رای پستی بیش از جمهوری‌خواهان ارسال کرده‌اند و لذا خطر ابطال آراء اگر رقابت مانند سال ۲۰۰۰ و ۲۰۱۶ نزدیک شود دموکرات‌ها را تهدید می‌کند.

دیوان عالی آمریکا در کنترل جمهوری‌خواهان: قاضی امی کُنی بَرِت، نامزد دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا، توسط سنای آن کشور که در کنترل جمهوری‌خواهان است تایید شد. به این ترتیب در میان قضات دیوان عالی آمریکا، جمهوری‌خواهان دست بالای ۶ بر ۳ را در برابر دموکرات‌ها پیدا خواهند کرد. این موضوع در این لحظه حساس که به احتمال قوی دعواهای حقوقی در جریان انتخابات در پیش است، به خصوص در صورتی که آراء در برخی موارد کلیدی به هم نزدیک باشد فوق العاده برای ترامپ دارای اهمیت است. در سال ۲۰۰۰ رای اکثریت قضات دادگاه عالی آمریکا (۵ در برابر ۴) در یک رویاروئی پنهان ایدئولوژیک، نهایتا جورج بوش جمهوری‌خواه را روانه کاخ سفید کرد.

اخیرا در یک نظرسنجی گالوپ وقتی از مردم سوال شده که صرف نظر از اینکه از کدام یک از دو نامزد حمایت می‌کنید فکر می‌کنید که چه کسی پیروز می‌شود، ۵۶ درصد گفته‌اند ترامپ و ۴۰ درصد گفته‌اند بایدن.

همانطور که قبلا بحث شد ممکن است روشن شدن نتیجه نهائی انتخابات روزها و بلکه هفته‌ها بطول انجامد، مگر اینکه بایدن بطور قاطع و با اختلاف زیاد بتواند بر ترامپ غلبه کند. فرنک لونتس، یک متخصص نظرسنجی که خود جمهوری‌خواه است می‌گوید اگر این بار هم ترامپ انتخاب شود و بار دیگر نظرسنجی‌ها غلط از آب در آید "کار حرفه من تمام است".

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =