۷ آبان ۱۳۹۹،‏ ۹:۴۶
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84090752
۰ نفر

برچسب‌ها

ابراز نگرانی عراق از طرح‌های ترکیه در بالا دست رود دجله

بغداد - ایرنا- وزارت منابع آبی عراق از طرح‌های آبی ترکیه از جمله احداث سه سد در بالا دست رودخانه دجله و تاثیرات و پیامدهای منفی آن بر سهمیه آبی خود ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایرنا، «عون ذیاب» سخنگوی رسمی وزارت منابع آبی عراق در سخنانی مطبوعاتی ابراز امیدواری کرد که با آنکارا به تفاهم هایی در این زمینه دست یابد.

وی خاطرنشان کرد: هیات های عراق و ترکیه در ماه اوت گذشته نشستی را از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کرده و درباره پروژه در حال احداث سد «الیسو» از سوی ترکیه بر روی رودخانه دجله بحث و گفت وگو کردند.

سخنگوی وزارت منابع آبی عراق با ابراز نگرانی از پروژه های آبی ترکیه از جمله تکمیل پروژه های سد الیسو و سد «سیلیفان» در شمال دیاربکر و سد «الجزره» در جنوب سد الیسو هشدار داد و گفت که اگر تمام این پروژه ها  در بالا دست رودخانه دجله تکمیل شود، تاثیر واضحی بر منابع آبی عراق و میزان ورود آب به این کشور خواهد داشت.

کشور عراق اساسا به آب های رودخانه های ورودی به خاک خود متکی است که فعالیت و پروژه های آبی ترکیه در بالا دست رودخانه دجله منابع آبی عراق را به شدت کاهش داده و  این کشور را با خطر خشکسالی روبرو کرده است.

سخنگوی وزارت منابع آبی عراق گفت: بغداد هم اکنون در تلاش برای دستیابی به توافقی با آنکارا برای حفظ سهمیه آبی خود از رودخانه دجله بعد از تکمیل پروژه های ترکیه بر روی این رودخانه است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =