جایزه «انجمن قلم آمریکا» برای فیلمبردار صحنه قتل جورج فلوید

تهران- ایرنا- «انجمن قلم آمریکا» جایزه شجاعت خود را به فیلمبردار صحنه قتل «جورج فلوید» شهروند آمریکایی آفریقایی تبار به دست ماموران نژادپرست پلیس آمریکا، اهدا می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دارنلا فریزیر (Darnella Frazier) نوجوانی که با تلفن همراهش از صحنه به قتل رسیدن جورج فلوید به دست افسران پلیس مینیاپولیس آمریکا فیلمبرداری کرده بود، جایزه شجاعت موسسه ادبی و حقوق بشری قلم آمریکا (PEN) را دریافت می‌کند.

سوزان ناسل (Suzanne Nossel) مدیرعامل انجمن قلم آمریکا دیروز (سه‌شنبه ۶ آبان) با انتشار بیانیه‌ای گفت: دارنلا تنها به واسطه یک گوشی و دل و جراتی که داشت، مسیر تاریخ را در آمریکا تغییر داد و جرقه جنبشی بی‌پروا را زد که خواستار پایان دادن به نژادپرستی و خشونت نهادینه شده ماموران پلیس علیه سیاه‌پوستان بود.

ناسل خاطرنشان کرد: دارنلا فریزر پس از انتشار ویدئوی شکنجه و قتل فلوید، انتقادات فراوانی را تحمل کرد. مردم او را متهم می‌کردند این کار را برای پول یا شهرت انجام داده و می‌پرسیدند چرا به جای فیلمبرداری دخالت نکرده بود تا جلوی این اتفاق را بگیرد. همه‌چیز همینطور باقی مانده بود بنابراین تصمیم گرفتیم به عقب برگردیم و از این کار خوب تقدیر و قدردانی کنیم.

دارنلای ۱۷ ساله جایزه شجاعت انجمن قلم آمریکا را به طور مشترک با ماری یووانویچ سفیر سابق آمریکا در اوکراین دریافت خواهد کرد که با روی کار آمدن دونالد ترامپ از سمت خود برکنار شد.

مراسم اهدای جوایز انجمن قلم آمریکا امسال به دلیل شیوع کرونا از ۱۹ مه (۳۰ اردیبهشت ۹۹)، یعنی ۶ روز پیش از کشته شدن فلوید، به ۸ دسامبر (۱۸ آذر ۹۹) موکول شده و به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار فرهنگ