دادگستری استان تهران پرونده‌های زندانیان را پیگیری می‌کند

تهران - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به ساماندهی جمعیت کیفری زندان‌ها و اقدامات مقابله‌ای برای پیشگیری از شیوع کرونا گفت: دادگستری استان تهران با استفاده از راهکارهای مناسب حقوقی با تعیین گروه‌های دادرسی پرونده‌های زندانیان را پیگیری می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، محمدجواد حشمتی مهذب در جلسه شورای معاونان دادگستری که با حضور امین حسین رحیمی معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه برگزار شد، افزود: در موضوع عفو مشروط و مرخصی‌های منتهی به آزادی، اقدامات بسیار خوبی انجام شده و به صورت مستمر نیز این موضوع ادامه دارد.

وی ادامه داد: این اقدامات به آزادی زندانیان کمک بزرگی می‌کند و تعداد زیادی از محکومان که دارای سابقه زندان طولانی مدت هستند، برای کمک به وضعیت خانواده‌های بدون سرپرست و رفع مشکلات عدیده‌ آنان آزاد می‌شوند.

حشمتی مهذب اضافه کرد: همچنین دادگستری استان تهران اقدامات موثری برای کاهش موجودی پرونده و معوقه‌ها انجام داده و اکنون میزان قابل توجهی از این آمارها کاهش یافته که فرصتی برای خدمت بیشتر و کاهش اطاله دادرسی به وجود می‌آید.

رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: ما یک استعدادیابی و جانمایی برای همکاران قضایی با توجه به توانمندی‌های آن‌ها در موقعیت‌های حقوقی و کیفری پیگیری و دنبال می‌کنیم و این راهکار به استفاده بهینه و جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های انسانی کمک شایانی می‌کند و در موضوع آموزش نیز توسط معاونت منابع انسانی با هدف ارتقاء توان علمی و شناخت دقیق‌تر مسائل مختلف و تخصصی قضایی، دوره‌های آموزشی اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با دستور رئیس قوه قضاییه در زمینه اتقان آراء، رفع اطاله دادرسی، مبارزه با مفاسد و اقدامات قاطع در برخورد با اراذل و اوباش و ناامن کنندگان اجتماع، اقدامات جدی و تاثیر گذاری انجام شده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه بخش اعظم پرونده‌های مهم و مشکلات در این استان متمرکز شده، گفت: خود را موظف می‌دانیم که سیاست ابلاغی قوه قضاییه را در همه موارد اعلام شده از جمله مبارزه با فساد اقتصادی از طریق ایجاد شعب ویژه اجرا کنیم که در این زمینه شعب ویژه ایجاد شده و امیدواریم تلاش‌های صورت گرفته در دادگستری تهران باعث سربلندی قوه قضاییه شود.

یکی از مشکلات جدی قوه قضاییه کمبود بودجه است

بنا بر این گزارش، امین حسین رحیمی معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در این نشست گفت: دادگستری کل استان تهران به نسبت برخورداری از امکانات در مقایسه با سایر استان‌های کشور بسیار محروم است و گستردگی کار هم به این محرومیت دامن می‌زند و تلاش داریم با مساعدت‌های رئیس قوه قضاییه، مشکل شعب بلاتصدی به سرعت مرتفع شود.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه افزود: فلسفه وجودی قاضی در جامعه و هدف اصلی قضاوت، اجرای عدالت و احقاق حق است و هدف قوه قضاییه و تمام تلاش‌ها بر این امر ختم می‌شود که دادگاه‌ها وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

رحیمی اضافه کرد: زمانی که دادگاه‌ها دقیق و درست کار کنند به میزان زیادی می‌توانند در رضایتمندی و افزایش اعتماد مردم کارساز باشند و ما در دستگاه قضایی وظیفه‌ بسیار مهم بر عهده داریم و آن تربیت قضاتی است که هنرمند، با تقوا، باسواد و با حوصله باشند که نیازمند زمان و امکانات مناسب است و در این زمینه طرح‌هایی را به پژوهشگاه قوه قضاییه ارائه داده ایم و دوره‌های آموزشی تخصصی برای قضات سراسر کشور با حضور برترین اساتید کشور برگزار می کنیم.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه اظهار داشت: یکی از مشکلات جدی قوه قضاییه کمبود بودجه است و اصلا ماموریت‌ها و وظایفی که دارد با این بودجه هیچ تناسبی ندارد و نیاز به بازنگری و اصلاح در برنامه آینده دارد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =