۷ آبان ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

استان ها - ایرنا - بیماری کووید ۱۹ همچنان در سراسر کشور قربانی می گیرد و هم اکنون بیشتر بیمارستان‌ها به شکل مستقیم یا غیرمستقیم درگیر این ویروس منحوس هستند، تعداد فوتی‌های کرونا در این روزها قابل توجه است به طوری که رکورد بستری و فوتی‌ها را در استانها تجربه کردیم.

کرونا هر روز جان صدها نفر از شهروندان‌مان را به کام مرگ می‌کشاند متاسفانه روز گذشته نیز آمار فوتی ها ۳۴۶ نفر اعلام شد که رکورد جدیدی محسوب می شود و پیش بینی ها حکایت از آن دارد که شمار جانباختگان بیش از این تعداد هم برسد.

امروز نیز متاسفانه با فوت ۴۱۵ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۳۳ هزار و ۷۱۴نفر رسید و ۳۱ استان همچنان در وضعیت قرمز یا هشدار یا زرد کرونا هستند.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (هفتم آبان ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۸۲۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۴۹۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۸۸ هزار و ۶۴۸ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۶۷هزار و ۹۱۷نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۰۱۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون چهار میلیون و ۸۲۱ هزار و ۶۸۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

 لاری ادامه داد : استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استانهای هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

شهرستان دماوند همچون دیگر نقاط کشور با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کند اما آنچه حال این شهرستان را بد کرده قرار گرفتن در بین ۴۳ شهرستان کرونازده بحرانی نیست بلکه هنوز چالش‌های کرونایی منطقه با وجود محدودیت‌ها باقی است.

بدون شک رفتار شهروندان، مهاجران و مسافران در رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی انتشار ویروس کرونا از جمله دلایل مهم بحرانی شدن وضعیت بیماری در این شهرستان است اما آنچه می تواند به سخت تر شدن شرایط شیوع ویروس کرونا کمک کند، وجود چالش هایی است که به درخواست شهروندان دماوندی، نیازمند مرتفع شدن است.

حسن خیرخواه، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند در خصوص وضعیت کنونی شهرستان و آخرین آمار کرونایی منطقه، اظهار داشت: آمار ابتلا به ویروس کرونا در شهرستان دماوند از ابتدای شیوع آن تا ششم آبان ماه ۹۹، تعداد موارد شناسایی مشکوک مبتلا به کرونا ۴۳۳۸ نفر بوده است.

متاسفانه در ارومیه نیز فوت مادر باردار جوان بر اثر کرونا، شب کادر درمان پیرانشهری را تلخ کرد مدیر شبکه بهداشت و درمان پیرانشهر گفت: شب گذشته، سه بانوی پیرانشهر که یکی از آنان، زن جوان باردار و مادر سه فرزند بود، بر اثر کرونا فوت کرد.

دکتر مجید کاسیان زاده افزود: طی شب گذشته سه بانوی ۳۲، ۳۷ و ۵۶ ساله به دلیل ابتلا به کرونا فوت کردند. وی با اشاره به اینکه بانوی ۳۲ ساله باردار و مادر سه فرزند بود، گفت: متاسفانه آمار کرونا در پیرانشهر روز به روز در حال افزایش است و اکنون این شهرستان جزء ۴۳ شهر در وضعیت بحران به لحاظ کرونا قرار دارد.

همچنین فرماندار ویژه سقز بر استفاده از تمام امکانات بیمارستانی برای درمان مبتلایان به کووید ۱۹ تاکید کرد و گفت: در صورت افزایش مبتلایان و نیاز به بستری، بیمارستان‌های شفا و تامین اجتماعی برای پذیرش این بیماران باید آمادگی کامل داشته باشند.

کامیل کریمیان اظهار داشت: در صورت افزایش مبتلایان به کرونا و نیاز به بستری باید بعد از تکمیل ظرفیت بیمارستان امام خمینی(ره)، مراکز درمانی شفا و تامین اجتماعی نیز نسبتبه پذیرش بیماران کووید ۱۹ اقدام کنند.

از سوی دیگر در قزوین نیز هرگونه اطلاع رسانی مراسم سوگواری و شادمانی در استان قزوین ممنوع است و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت : هرگونه صدور و انتشار اعلامیه برای مراسمات ترحیم ، سوگواری و شادی برای برگزاری تجمع های خانوادگی و فامیلی و مردمی در سطح این استان ممنوع است.

محمد حسین اسماعیلی افزود: با توجه به اینکه متخصصین و کارشناسان، مهمترین عامل شیوع بیماری کرونا را حضور در تجمعات اعلام کرده اند، لذا از سوی ستاد مقابله با کرونای استان قزوین برای جلوگیری از برگزاری تجمعات، مصوب شد که صدور و انتشار اعلامیه های ترحیم و سوگواری و شادمانی و فراخوان تجمع ممنوع باشد.

تداوم روند افزایشی بیماران کرونایی در این استان قزوین نگران کننده شده و اگر دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی شهروندان رعایت نشود ممنوعیت‌های بیشتری را اعمال خواهیم کرد.

از کرمان خبر رسیده که رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نسبت به روند صعودی بیماران کرونایی و تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستانی مرکز این استان مجددا هشدار داد و خواستار رعایت بیشتر و جدی تر پروتکل های بهداشتی توسط آحاد مردم و اصناف شد.

حمیدرضا رشیدی ضمن اشاره به اینکه بیش از یکهزار بیمار  و افراد مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان بستری هستند و ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرمان رو به اتمام است، تاکید کرد : اگر این روند  صعودی مبتلایان به کرونا  کنترل نشود با افزایش تعداد بیماران طی روزهای آینده ارائه خدمات بیمارستانی به برخی از افراد تعلق نخواهد گرفت .

از سوی دیگر از بیرجند خبر رسیده که  قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر در استان خراسان جنوبی شاهد روند رو به رشد بیماری کرونا هستیم و روزانه تعداد مراجعات بالا رفته است.

وی افزود: تعدادی از استان‌های ما وضعیت قرمز دارند از جمله خراسان بزرگ که شامل خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی است همچنین در این چند روز شاهد افزایش فزاینده بار بیماری در بیماران سرپایی و بستری در خراسان جنوبی هستیم.

در این میان شهرستان ایوان استان ایلام به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی شاهد موج سوم کرونا و شرایط حاد و بحرانی است از این رو با افزایش تعداد مبتلایان و جان باختگان، بازگرداندن بخشی از محدودیت‌ها در این شهرستان اعمال شده است.

 شرایط شیوع کرونا در کشور و استان ایلام به وضعیت بسیار نگران‌کننده‌ای رسیده است، بر اساس گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام تقریبا تخت خالی در بیمارستان‌های استان وجود ندارد و اورژانس و مراکز درمانی پر از بیماران بستری شده است.

همچنین در جلسه ستاد مدیریت بحران که به ریاست استاندار برگزار شد با تمدید محدودیت‌های کرونایی به مدت یک هفته دیگر در قم موافقت شد. هفته آینده تمام مراکز فنی حرفه‌ای، دانشگاهی، آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه باید به‌صورت غیرحضوری برگزار شود.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گشت ویژه مبارزه با کرونا با هدف بررسی و نظارت بر رعایت بهداشت محیط در اماکن پر تردد و اصناف شهرستان شاهرود راه‌اندازی شد.

رضا چمن افزود : طرح گشت ویژه مبارزه با کرونا با مشارکت فرمانداری شهرستان، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، اداره صمت، شهرداری و نیروی انتظامی، در حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اجرا می شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی البرز اعلام کرد که ۲۷ نفر دیگر از مبتلایان به بیماری کرونا در این استان طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند.

دکتر محمد فتحی اظهارداشت:  با مرگ این افراد,  شمار جان باختگان استان  از ابتدای شیوع کرونا تا کنون به یک هزارو ۶۴۰ نفر رسیده است.

استان اردبیل همچنان در وضعیت قرمز شیوع بیماری کووید.۱۹ قرار دارد و با ادامه روند صعودی آمار مبتلایان، تعداد افراد بستری روزانه بیماران کرونایی در مراکز درمانی این استان به ۷۰ نفر رسید.

دکتر شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به بستری شدن ۷۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در مراکز درمانی این استان اعلام کرد: هم‌اکنون ۵۹ بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل بستری شده و تحت درمان قرار دارند.

لیلا هاشمی زاده فرد حقیقی مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام اینکه روزانه بین ۸ تا ۱۰ نفر از پرستاران مشغول به ‌کار در بخش کرونا بیمارستان های استان فارس مشکوک به کرونا هستند گفت: مردم باید بدانند پرستاران پس از گذشت مدت هشت ماه تلاش شبانه روزی، هنوز نتوانسته اند به مرخصی بروند و ضروری است شهروندان در خانه بمانند تا به این ویروس مبتلا نشوند.

از سوی دیگر رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: افزایش سریع موارد جدید کرونا سیستان و بلوچستان را در وضعیت هشدار قرار داده است از عموم مردم و دستگاه‌های اجرایی برای مشارکت در بسیج ملی مبارزه با کرونا دعوت می‌شود.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهار داشت: ۱۴۰ مورد جدید مثبت آزمایشگاهی در شبانه روز گذشته از سوی دانشگاه های علوم پزشکی استان مورد شناسایی قرار گرفت که مجموع موارد مثبت استان را به ۱۶ هزار و ۶۶۸ نفر رساند.

استاندار کرمانشاه از جهش آمارهای کرونایی استان به ۲۰۰ بستری و ۲۰ فوتی در شبانه‌روز خبر داد و گفت: اگر آمار بستری‌ها از هزار نفر بگذرد، مجبوریم «بیمارستان صحرایی» برپا کنیم که این یعنی تحمیل هزینه‌های گزاف به مردم و استان کرمانشاه.

هوشنگ بازوند افزود: بدون اغراق باید گفت وضعیت شیوع کرونا در استان بسیار حاد است کما اینکه سفر رییس قوه قضاییه به کرمانشاه که قرار بود در هفته جاری انجام شود، به دلیل همین وضعیت خطرناک به تأخیر افتاده است.

گزارشی از گناباد با عنوان جنوب خراسان رضوی گرفتار موج سوم کرونا منتشز شده که در بخشی از این اشاره شده است :در این تبعات شیوع ویروس همه‌گیر کرونا از اسفند پارسال همه نقاط کشور و به تبع آن شهرستانهای گناباد، بجستان و خواف واقع در جنوب استان خراسان رضوی را تحت تاثیر قرار داده و اکنون با رخنمایی موج سوم شیوع این ویروس در کشور ابعاد گرفتاریهای آن بیشتر از پیش احساس می‌شود.

روند صعودی ابتلا و افزایش فوتیهای ناشی از بیماری کووید ۱۹ زنگ خطر را در شهرستانهای گناباد، بجستان و خواف به صدا در آورده و این مناطق را در وضعیت قرمز و بحرانی قرار داده است.

دفتر مراغه گزارشی منتشر کرده با عنوان جولان کرونا در غیاب پایبندی به دستورالعمل‌های بهداشتی که در این گزارش آمده است :شهرستان ۲۶۸ هزار نفری مراغه در ۱۲۷ کیلومتری جنوب تبریز نیز با معضل کم توجهی عموم مردم و بی توجهی عده ای کم به رعایت دقیق و همه جانبه دستورالعمل های بهداشتی برای مدیریت بیماری مرگبار کرونا مواجه است؛ اتفاقی که تاکنون مرگ افزون بر ۳۵۰ نفر از مردم این شهرستان را به دنبال داشته است.

۹۰ درصد ظرفیت بیمارستان امیرالمومنین (ع) به عنوان اصلی ترین مرکز بستری و مراقبت از بیماران کرونایی شهرستان پر شده است و هر روز شاهد افزایش آمار هستیم.

مرکز شیراز گزارشی با عنوان کسب و کارهای هنری فارس در دام کرونا منتشر کرده و در ابتدای آن آورده است :کرونا از هر دری وارد می‌شود، هم سلامت مردم را هدف گرفته و هم معیشتشان را، این موضوع برای کسب و کارهای هنری که اقتصادشان در تعامل مردم و بر پایه حضور آنان بنا شده، وضعیت را دشوارتر کرده است، اعطای تسهیلات از روز نخست مهم‌ترین راهکار یاری‌رسانی به این مشاغل آسیب‌دیده بوده است؛ اما با رسیدن زمان بازپرداخت، سختی‌ها هم فزونی یافته است.   

تازه ترین وضعیت شیوع کرونا و مسائل مرتبط با آن را در استان ها که برخی از آن در زیر می آید:

اخبار و گزارشهای مراکز استانی با محوریت کرونا 

رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم قدردانی از کادر درمان است

اطلاع‌رسانی درباره ابتلای خانوادگی به کرونا ضروری است

سیاست‌های تنبیهی کرونایی برای پاکبانان اراک در نظر گرفته شد

بیمارستان مهریز به دستگاه و مخزن اکسیژن ساز نیاز دارد

پویش‌ استغفار جمعی برای مبارزه با کرونا در یزد آغاز شد

کرونا موجب بیکاری ۶۷۳ نفر در تاسیسات گردشگری زنجان شد

۳۶۰۰ کسب و کار آسیب دیده از کرونا در سبزوار تسهیلات دریافت کردند

کرونا فرصتی ناب برای آموزش بهداشت و اصول آن به دانش‌آموزان

فعالیت‌های تجاری در عصر کرونا نیازمند نقشه راه و توسعه ارتباطات مجازی

رعایت نشدن دستورهای بهداشتی، افزایش ممنوعیت‌ها را در پی خواهد داشت

کرونا مراکز تعویض پلاک ۶ شهرستان کرمانشاه را به تعطیلی کشاند

تعطیلی مدارس تربت‌حیدریه تمدید شد

دورهمی ممنوع

یکهزار تست کرونا روزانه به آزمایشگاه مرجع لرستان ارسال می‌شود

اعمال دورکاری ۵۰ درصدی در ادارات کردستان آغاز شد

۱۴ مرکز آزمایش کرونا در استان قزوین فعال است

آموزش همگانی در موج سوم کرونا؛ مأموریت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =