نتایج اولیه دور چهارم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری اعلام شد

تهران- ایرنا- کمیته رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری با اعلام نتایج اولیه رتبه‌بندی دور چهارم، فرصتی ۱۰ روزه برای اعلام نظر مدیران مسئول شرکت کننده در رتبه بندی در نظر گرفت.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، مدیران مسئول پایگاه‌های خبری شرکت کننده در دور چهارم رتبه بندی می‌توانند در صورت اعتراض به نتایج اولیه، مستندات خود را حداکثر تا تاریخ ۱۶آبان ماه به نشانی rotbehbandi۴@gmail.com ارسال کنند.

نتایج نهایی دور چهارم رتبه بندی پایگاه‌های خبری پس از جلسه بررسی مستندات مدیران مسئول و ارزیابی مجدد توسط کمیته به صورت عمومی اعلام خواهد شد.

پیش از این نتایج خوداظهاری ها در سه مرحله توسط اعضای کمیته رتبه بندی ارزیابی و راستی آزمایی شده است.

کمیته رتبه بندی پایگاههای خبری توجه به نکات زیر را ضروری می داند:

۱.نتایج اولیه بر اساس حروف الفبا و بدون رده بندی بوده و ضرایب رسانه های استانی، تخصصی و اختصاصی در آن اعمال نشده است.

۲.نتایج اولیه شامل ارزیابی و راستی آزمایی مستندات ارسالی خوداظهاری ارسالی پایگاههای خبری توسط کمیته رتبه بندی است و صرفا در صورتی که مدیران مسئول شرکت کننده در رتبه بندی معتقدند برخی مستندات که قبلا ارسال کرده اند لازم است مجددا بررسی شود نسبت به ارائه توضیحات و ارسال مجدد آن اقدام کنند.

۳.با توجه به اینکه رعایت ماده۱۸ قانون مطبوعات یکی از شروط مصرح در شیوه نامه رتبه بندی بوده است در صورتی که در ستون توضیحات به این فقدان اشاره شده است لطفا نسبت به اصلاح آن اقدام شود تا نام آن پایگاه خبری در نتایج نهایی منتشر شود.

۴.با توجه به اینکه ارزیابی انجام شده بر اساس عملکرد پایگاه خبری در سال ۹۸ است، اگر آن پایگاه خبری در سال جاری غیرفعال و یا نیمه فعال بوده باشد در زمره پایگاه‌های خبری مشمول ماده ۱۶ قانون مطبوعات قرار می گیرد؛ در این وضعیت ضروری است نسبت به فعالیت مستمر اهتمام ویژه صورت گیرد.

۵. در این دوره از رتبه بندی امتیاز منفی "نداشتن آرشیو" و "به روز نبودن صفحه اول" که جمعا ۶ امتیاز منفی داشت از نتایج حذف شد.

احسان اله حجتی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی، یونس شکرخواه استاد دانشگاه، روزنامه نگار و  مهری رفعتی مدرس دانشگاه به عنوان اعضای هیات علمی کمیته رتبه بندی پایگاه‌های خبری تعیین شده اند.

 بیژن مقدم و مسعود فاتح مدیران مسئول پایگاه‌های خبری الف و سیتنا به عنوان ۲ عضو نماینده مدیران مسئول پایگاه‌های خبری عمومی و تخصصی و حبیب عباسی و علی اصغر شفیعیان سردبیران پایگاه‌های خبری شفقنا و انصاف به عنوان ۲ عضو دیگر کمیته رتبه‌بندی که از سوی مدیران ۲۰ رسانه برتر دور سوم انتخاب شده اند.

براساس اعلام روابط عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، علاقه‌مندان برای مشاهده نتایج اولیه چهارمین رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری می توانند روی لینک زیر کلیک کنند: نتایج اولیه دور چهارم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری

محمد خدادی معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز روز گذشته در نشستی رسانه ای ضمن تشریح جزئیات چهارمین دوره رتبه بندی پایگاه‌های خبری و توضیح این طرح و نقش رسانه ها، در محل معاونت مطبوعاتی،  رتبه بندی رسانه ها را فرصتی برای آسیب شناسی و تقویت آنها در جهت رشد و ارتقا دانسته بود.

ارزیابی و رتبه بندی پایگاه های خبری در یک نگاه

به گزارش ایرنا، ارزیابی و رتبه بندی پایگاه های خبری، براساس فرم های خوداظهاری و نظر کارشناسی کمیته هفت نفره متشکل از اساتید ارتباطات و نمایندگان منتخب مدیران مسئول پایگاه های خبری اعلام می شود.
نتایج رتبه بندی پایگاه های خبری بعد از نهایی شدن به مانند همیشه در سایت معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.
تاکنون چندین مرحله رتبه بندی توسط معاونت مطبوعاتی در خصوص روزنامه ها و مجلات، پایگاههای خبری و سایت ها و همچنین خبرگزاری ها انجام و نتایج آنها از طریق همین سایت اطلاع رسانی شده است.
روند رتبه بندی نشریات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری در دولت تدبیر و امید تغییرات مثبتی را شاهد بود و در جریان آن ضوابط و قانون و از همه مهمتر تدوین شیوه نامه مربوط به رتبه بندی هر بخش از رسانه ها، ابه دقت مورد توجه قرار گرفت.


از طرفی هم درادامه موضوع «شفاف سازی»، عملکرد، اقدامات، فعالیت ها، دریافت و پرداخت ها و هزینه های مالی جشنواره ها، نمایشگاه ها و همه رویدادهای فرهنگی و هنری و... در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بطور کامل در سایت اصلی وزارتخانه و همچنین سایت های معاونت ها و زیر مجموعه های آن منتشر و اطلاع رسانی شده و علاوه بر آن نیز از طریق رسانه ها به افکار عمومی هم اطلاع رسانی شده و خواهد شد.
سید عباس صالحی هم از ابتدای ورود و قبول مسئولیت به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این وزارتخانه در دولت دوازدهم همواره بر شفاف سازی، گفت وگو، تعامل با دیگران، قانونمند کردن فعالیت ها و اقدامات، اهتمام و توجه به رسانه های مجازی و مکتوب و توجه به همه استانها با توجه به برقراری عدالت فرهنگی و تکیه بر شعار «ایران تهران نیست» تاکید و در نشست ها، جلسات، دیدارهای جداگانه ای با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه نیز بر استمرار آن تاکید داشته و دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار فرهنگ