عراقی ها چگونه به اهانت «مکرون» پاسخ دادند؟

بغداد - ایرنا - اظهارات وقیحانه رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر بازنشر کاریکاتورهای موهن به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) با واکنش شدید محافل سیاسی و دینی عراق روبرو شده است.

به گزارش ایرنا، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه اخیرا در اظهاراتی وقیحانه اعلام کرده بود که فرانسه همچنان به انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز علیه رسول گرامی اسلام (ص) ادامه خواهد داد، امری که با واکنش تند مسلمانان در سراسر جهان رو به‌رو شد.

مسلمانان بویژه ملت های مسلمان منطقه تاکنون با برگزاری تظاهرات اعترض آمیز و تحریم کالاهای فرانسه به این اهانت مکرون واکنش نشان داده اند.

صاحبان فروشگاهها به جمع آوری کالاهای فرانسوی از قفسه های خود اقدام و تاکید کرده اند که مکرون باید رسما از مسلمانان به خاطر این اهانت وقیحانه خود عذرخواهی کرده و از تکرار آن بپرهیزد.
در همین پیوند، پارلمان، احزاب، جریان های سیاسی و شخصیت های سیاسی و دینی عراق نیز از زمان اظهارات وقیحانه مکرون با صدور بیانیه های جداگانه، اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) را محکوم کرده اند.

پارلمان عراق به عنوان یکی از نهادهای رسمی عراق در جلسه خود اهانت فرانسه و در صدر آن امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور به حضرت محمد (ص) را محکوم کرد.

«حزب الدعوه» عراق نیز از جمله احزابی است که با صدور بیانیه ای خواستار عذرخواهی رسمی دولت فرانسه به خاطر اهانت مکرون شده و این اهانت را به شدت محکوم کرده است.

حزب الدعوه در بیانیه خود آورده است: مکرون در اقدامی تحریک ‌آمیز وتعدی آشکار نسبت به مسلمانان، از حمایت خود از بازنشر کاریکاتوری موهن به پیامبر اکرم (ص) به بهانه سکولاریسم و آزادی بیان خبر داد؛ موضوعی که تبدیل به بهانه ‌ای برای اهانت های تعمدی و پیاپی به پیامبر اکرم (ص)، اسلام و ادیان شده است.

این بیانیه تاکید کرد: تکرار اهانت به رسول اکرم (ص)از جانب برخی افراد، نهادها و مطبوعات پلید فرانسوی با انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز و اخیرا پشتیبانی جاهلانه مکرون از این امر و اقدامات ننگین و اظهارات او مبنی بر اینکه اسلام از بحران رنج می برد، بیانگر عقده روانی و ناکامی داخلی او و عقده افراد حقیری است که می خواهد با اهانت به انسان‌ های بزرگ خودش را فردی بلند بالا نشان دهند. این اقدام مکرون همچنین در قالب رویکردی عمدی در اهانت به اسلام و ضربه زدن به اسلام و مقدسات آن صورت گرفته است.

ائتلاف «عراقیون» به ریاست عمار حکیم دیگر طیف سیاسی عراق است که اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) از جانب رئیس جمهور فرانسه را محکوم کرد و خواهان عدم تکرار آن شد.

این ائتلاف در بیانیه خود تاکید کرد: اظهارات اهانت آمیز مکرون تعدی آشکار به همه ادیان الهی به شمار می رود و ما خواهان وضع قوانینی در سازمان ملل هستیم که اهانت به نمادهای ادیان را جرم شماری کند.

ائتلاف عراقیون همچنین تاکید کرده است: آزادی بیان باید در چارچوب احترام به احساسات و مقدسات دیگران باشد. از دولت فرانسه می خواهیم که اینگونه اعمال را تکرار نکند زیرا هیچ ارتباطی با بحث آزادی ندارد.

اتحادیه اسلامی ترکمنان عراق نیز اظهارات رئیس جمهوری فرانسه را محکوم و خواهان عذرخواهی او شد.

«جاسم محمد جعفر البیاتی» دبیرکل اتحادیه اسلامی ترکمنان عراق در بیانیه خود اظهارات اهانت آمیز مکرون به بهانه آزادی بیان و سکولاریسم را اهانت به حرمت نزدیک به دو میلیارد مسلمان و تعرض به ساحت مقدس والاترین انسان و خاتم رسولان حضرت محمد (ص) دانست.

وی تاکید کرده است که اینگونه تعدی ها باید به سرعت متوقف شده و از  مسلمانان عذرخواهی شود.

البیاتی همچنین خواهان تحریم کالاهای فرانسوی و خودداری از همکاری با نهادهای اقتصادی و مالی و تجاری این کشور تا عذرخواهی فرانسه و دست برداشتن از این تعدی خود شده است.

«حجه الاسلام صدر الدین القپانجی» امام جمعه نجف اشرف نیز اظهارات وقیحانه رئیس جمهوری فرانسه را محکوم و آن را بیانگر کینه های پنهان حکام غرب علیه اسلام و مسلمانان - با همه تظاهر آنها به دموکراسی و آزادی ادیان - دانست.

ائتلاف «الفتح» عراق به ریاست «هادی العامری» نیز با محکوم کردن اظهارات وقیحانه رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر بازنشر کاریکاتورهای موهن به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص)، خواستار تحریم کالاهای فرانسوی شد.

در بیانیه ائتلاف الفتح آمده است: اظهارات اهانت آمیز مکرون بیانگر جهل او نسبت به اسلام است. مکرون جهان عربی و اسلامی را از دست داد. او متحدی راهبردی از ملت‌های عربی و اسلامی از جمله ملت عراق را از دست داد و کمترین پاسخ ما به این تعرض آشکار به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) تحریم کالاهای فرانسوی است.

در همین پیوند، «یوسف الکلابی» نماینده پارلمان عراق  تصریح کرد: اهانت «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه به پیامبر انسانیت، عدالت و رحمت نه فقط پیامی منفی برای ملت های مسلمان بلکه همه ملت های جهان است.

الکلابی اظهار داشت: اگر رئیس جمهوری فرانسه به خاطر اهانت به ساحت پیامبر اکرم (ص) عذرخواهی رسمی نکند، ما مطالبه واقعی در پارلمان عراق برای متوقف کردن تعاملات با فرانسه در همه زمینه ها را دنبال خواهیم کرد.

محمد البلداوی» دیگر نماینده عراقی بود که در واکنش به اظهارات وقیحانه مکرون گفت: اهانت کنندگان به پیامبر اکرم (ص) باید مجرم شناخته شوند.

وی صهیونیست‌ها را در پس خصومت‌ها بویژه در اروپا علیه مسلمانان و مقدسات آنها دانست و گفت: موضوع اهانت به ساحت مقدس حضرت محمد (ص) با کاریکاتورهای موهن پیش از این اتفاق افتاده و در سایه وجود جماعت افراطی - که در تلاش برای تشدید خصومت‌ها علیه مسلمانان در برخی از کشورها از جمله در اروپا هستند و در پس پرده آنها محور صهیونیستی قرار دارند- احتمال تکرار چنین اقدامات موهنی در آینده نیز وجود دارد.

«حسن سالم» نماینده فراکسیون «صادقون» در پارلمان عراق نیز با محکوم کردن اظهارات رئیس جمهوری فرانسه، خواستار موضع‌گیری صریح دولت عراق در قبال این اظهارات شد.

«رعد الدهلکی» دیگر نماینده پارلمان عراق بود که از «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور خواست تا همه توافقنامه‌های امضا شده با فرانسه را تا زمان عذرخواهی مکرون به خاطر اهانتش به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) تعلیق کند.

الدهلکی از دولت و وزارت خارجه عراق خواست تا سفیر فرانسه را احضار و یادداشت اعتراض آمیزی را به خاطر این اهانت به وی تسلیم و خواستار عذرخواهی رسمی از همه مسلمانان شود.

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق نیز به نوبه خود با محکوم کردن اظهارات وقیحانه مکرون، خواهان وضع قانونی بین المللی برای جرم دانستن اهانت به ادیان شد.

این کمیسیاریا تاکید کرد که تثبیت حقوق بشر از احترام به ادیان و پیام های آسمانی سرچشمه می گیرد.

بنیاد ارتباطات و ارشاد اسلامی عراق نیز از جامعه بین المللی خواست تا با فرانسه برخورد کند.

این بنیاد در بیانیه خود با محکوم کردن اهانت به ساحت مقدس رسول اکرم (ص)، از فرانسه خواست تا رسما عذرخواهی کند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: این وقاحت مکرون برملا کننده چهره واقعی سکولاریسم فرانسوی است که بر پایه دشمنی با ادیان، کاشتن بذر کینه، تنفر افکنی و اشاعه افراط گرایی و تروریسم قرار دارد.

این بیانیه تصریح کرد: مکرون جهان اسلام را از دست داد و احساسات مسلمان را جریحه دار کرد و آنها اهانت وقیحانه او را از یاد نخواهند برد. ما از امت اسلامی می خواهیم که با همه شیوه های مشروع با این تعرض خطرناک مقابله کنند تا اهانت کنندگان بدانند که امت اسلامی اجازه تعرض به مقدسات خود را نمی دهند.

«موید العلی» از تحلیلگران سیاسی عراق نیز گفت: اهانت مکرر غرب به جایگاه پیامبر اعظم (ص) بیانگر میزان کینه ورزی این دولت ها و جوامع غربی علیه دین اسلامی حنیف است.

وی افزود: این کشورها و جوامع مدعی دموکراسی و آزادی ادیان هستند اما با اهانت به ساحت رسول اکرم (ص) به طور مستقیم علیه دین اسلامی اقدام می کنند و تکرار این اهانت ها نشان می دهد که غرب براساس یک برنامه خبیثانه و از پیش تدوین شده علیه اسلام و مسلمانان عمل می کند.

وی تاکید کرد: باید روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی با کشورهای اهانت کننده قطع شود.

اعتراضات مردم و محافل سیاسی و دینی عراق به اهانت مکرون همچنان ادامه دارد و هر روز بر میزان آن افزوده می شود.

عراقی ها ضمن تجمع اعتراض آمیز مقابل سفارت فرانسه در بغداد و آتش زدن تصاویر مکرون، از چند روز پیش نیز به کمپین جهانی تحریم کالاهای فرانسوی پیوسته اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =