نیاز بخشهای صنفی و صنعتی خراسان رضوی به روغن تامین می‌شود

مشهد-ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: با حل مشکل حمل و نقل روغن مربوط به سهمیه واحدهای تولیدی استان از بنادر کشور و توزیع یک محموله جدید از روغن، سهمیه مورد نیاز این محصول برای بخش صنعت و بخش صنف به ویژه قنادان تامین می‌شود.

علی رسولیان عصر سه‌شنبه در پی اعتراض صنف قنادان به کمبود روغن در نشست کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی افزود: مشکل حمل سهمیه روغن کارخانجات در نشستی در استانداری با حضور متولیان مربوطه و صاحبان واحدها بررسی شده است و این مشکل در کمترین زمان ممکن برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: هم اینک صنف قنادی با مشکل زیادی در تامین روغن خود مواجه هستند که این نیاز از طریق توزیع سهمیه جدیدی از روغن که توسط یکی از شرکتها تامین شده، محقق خواهد شد.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در نشست کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی گفت: جمعی از قنادان مشهدی طی امروز اعتراض خود مبنی بر کمبود روغن و آرد را به این سازمان و استانداری اعلام کردند.

علی غفوری مقدم افزود: روغن صنف قنادان تاکنون تامین نشده و از ۱۲ مهرماه تاکنون چندین مرتبه مکاتبه با مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران و رییس ستاد تنظیم بازار کشور برای تامین روغن انجام شده اما نتیجه‌ای در پی نداشته است.

وی اظهار داشت: اگر روغن مورد نیاز صنف قنادی تامین نشود نتایج خوبی برای این صنف در پی نخواهد داشت.

رییس اداره بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: تاکنون طی دو مرحله از سوی ستاد تنظیم بازار کشور روغن برای سه بخش خانوار، صنف و صنعت استان اختصاص یافته اما به طور کامل تامین نشده است.

حمیدرضا رجوعی افزود: تاکنون ۲ هزار و ۴۰۰ تن روغن طرح تنظیم بازار مربوط به سهمیه ماه‌های محرم و صفر به خراسان رضوی اختصاص یافته که از این میزان ۵۰۰ تن سهمیه شهرستانها جذب شده و حواله بخش قابل توجهی از روغن سهمیه کارخانجات نیز صادر شده است.

وی اضافه کرد: در مجموع ۸۰۰ تن سهمیه روغن متعلق به واحدهای تولیدی خراسان رضوی با وجود پیگیریهای متعدد، تامین نشده که مشکل عمده آنها حمل از بنادر به استان است.

او اظهار داشت: یکی از شرکتهای تولیدی تقاضای تامین ۵۰ تن روغن متعلق به خانوار و ۳۰ تن روغن متعلق به بخشهای صنف و صنعت برای خراسان رضوی داشته است اما نرخ این محصول با نرخ مصوب روغن تفاوت قابل توجهی دارد.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: از روغن طرح تنظیم بازار متعلق به استان، ۳۰ هزار تن سهمیه خانوار و ۲۰ هزار تن سهمیه صنف و صنعت است که حواله آنها صادر شده و واحدهای تولیدی هزینه آن را واریز کرده و بخش خانوار نیز پول آن را پرداخت کرده اند اما حمل آن از بنادر عباس و امام خمینی (ره) به استان دچار مشکل شده است.

حمیدرضا نوری افزود: با این حال از ۲۸ مهرماه تاکنون ۳۰ هزار تن سهمیه روغن بخش خانوار و ۱۵ هزار تن سهمیه روغن بخش صنف و صنعت استان از گمرک بنادر خارج شده است.

وی اضافه کرد: براساس قراردادی که واحدهای تولیدی با شرکت بازرگانی دولتی ایران منعقد می‌کنند، حمل روغن برعهده خود واحد تولیدی است، هم اینک نیز ۵۰ درصد سهمیه روغن استان از گمرک بنادر خارج و به استان حمل شده است و باقی آن نیز باید توسط واحدهای تولیدی به استان حمل شود. 

نوری در مورد اعتراض قنادان مشهدی نسبت به کمبود آرد نیز گفت: در فصل خرید گندم امسال ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن خرید توافقی گندم توسط واحدهای تولیدی استان خرید توافقی شده و ۱۰ هزار و ۹۵ تن آرد سهم بخشهای صنف و صنعت در سامانه فروش برای ۲۱ واحد تولیدی استان قرار گرفته است اما خود واحدها نسبت به خرید آن اقدام نمی‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =