۱۹ هزار بافنده فرش اصفهان بیمه ندارند

اصفهان- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: ۲۷۰ هزار نفر بافنده فرش در این استان فعالیت دارند که از این تعداد ۱۹ هزار نفر فاقد بیمه تامین اجتماعی هستند.

ایرج موفق روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: اقدامات و پیگیری‌های لازم برای جلوگیری از تضییع حقوق بافندگان فرش در این استان انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه مسائل و مشکلات بافندگان فرش اصفهان به وزارت صنعت معدن و تجارت منعکس شد، ادامه داد: بدنبال این هستیم که با پیگیری‌های لازم، اعتبارات بصورت منطقی و عادلانه تخصیص داده شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان با بیان اینکه این استان جایگاه اول را در تعداد بافندگان فرش کشور دارد افزود: مقرر شد تعداد بافندگان فرش دستباف در این استان افزایش یابد.

وی اضافه کرد: از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۸۳ هزار و ۳۵۰ متر مربع فرش در استان اصفهان تولید شده است.

به گفته موفق بیش از یکهزار و ۵۰۰ کارگاه متمرکز فرش و حدود ۱۸۰ کارگاه وابسته به فرش در زمینه طراحی و حرفه‌های وابسته در این استان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت اصفهان از نظر فرش دستباف، انتظار داریم که این استان هم همانند تهران بعنوان نمونه و الگو در این زمینه مطرح شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان اظهارداشت: این استان با ۲۷۰ هزار بافنده فرش ۱۶.۳ درصد آمار کل کشور ( بر اساس آمار مرکز ملی فرش ایران) را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با همکاری استانداری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ترتیبی اتخاذ کنند تا اعتبارات تخصیصی در قانون بودجه سالانه کشور به منظور پوشش بیمه قالی بافان بر اساس تعداد آنها در هر استان و نه تعداد جمعیت استانها، محسوب شود.

براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن حدود ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف در کشور فعالیت می‌کنند، در استان اصفهان حدود ۲۷۰ هزار بافنده فعالیت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها